سرخط خبرها:
کد خبر: 1013716 A

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال در استان اردبیل از تولید سالانه بیش از 3 هزار و 500 تن گردو در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمد شاد خاطر عنوان کرد: در شهرستان خلخال باغات گردو به مساحت 2 هزار و 280 هکتار می باشد که از ارقام و ژنوتیپ های محلی و ارقام تجاری ( رقم چندلر و رقم فرنور )  در این باغات استفاده شده است.

او در خصوص اقدامات انجام گرفته در زمینه باغات گردوی  این شهرستان بیان کرد: تأمین و توزیع نهال اصلاح شده تجاری دیرگل جهت کاهش مخاطرات سرمازدگی بهاره (چندلر و فرنور) و همچنین انجام عملیات سرشاخه کاری ارقام محلی با ارقام تجاری ، 2 هزار اصله با ارقام چندلر و فرنوراز مهمترین فعالیت هایی است که توسط این مدیریت انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال میزان تولید سالانه گردو در این شهرستان را 3 هزار و 640 تن اعلام کرد و افزود: از مهمترین برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص گسترش سطح باغات گردو می توان به استفاده از ارقام تجاری جدید و سازگار برای منطقه، اصلاح باغات گردو با حذف و جایگزینی باغات با استفاده از ارقام دیرگل ده سالانه به مساحت 100 هکتار اشاره کرد.

شادخاطر ادامه داد: تشکیل کلاس های آموزشی و دعوت از اساتید مجرب داخلی و خارجی در جهت بهبود طرح های گردوکاری و تشکیل کارگاههای آموزشی در روستاها و آشنا کردن کشاورزی با تکنولوژیهای جدید و علوم جدید کشاورزی نیز از مهمترین برنامه ریزی های صورت گرفته  در راستای افزایش سطح باغات گردو در شهرستان بوده است.

 

اردبیل گردو خلخال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر