کد خبر: 1013392 A

معاون سیاسی استاندار قزوین:

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت: مراقبت و حفاظت از سلامت کودکان مربوط به همه دستگاه‌ها است و باید مسئولان به وظایف خود در این زمینه عمل کنند تا کودکان در کمال صحت و سلامت پرورش یابند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، منوچهر حبیبی در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان اظهار کرد: با توجه به ۹۴ مورد مرگ کودکان یک تا ۵۹ ماه در استان قزوین طی سال ۹۸، شاخص امید به زندگی در استان ۷۷ سال است که ارتقای آن به برنامه‌های بهداشت و سلامت و اجرای دقیق آنها در  سطح استان بر می‌گردد.

معاون سیاسی استاندار افزود: هرچقدر شاخص امید به زندگی در استان بالاتر برود جامعه و شهروندان استان قزوین سالم تر و سرحال تر خواهند شد که البته بخش عمده تحقق این هدف به اجرای دقیق مقررات بهداشت و سلامت مربوط است.

حبیبی تصریح کرد: حوزه بهداشت مترادف با پیشگیری و پیشگیری به معنی آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است و کم هزینه ترین روش برای کاهش مرگ و میر کودکان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است و هزینه کمتری دارد، افزود: حوزه بهداشت و درمان در بحث محیطی، انسانی و روانی با آموزش سروکار دارد و باید با تمرکز بر این بخش، یک ارتباط دوسویه با مردم برقرار کند.

این مسئول ادامه داد: خوشبختانه هم اینک مردم به دانشگاه علوم پزشکی در حوزه بهداشت و سلامت، اعتماد لازم را دارند و نباید اجازه دهیم به این اعتماد خدشه وارد شود.

معاون سیاسی استاندار  با تاکید بر اینکه مراقبت از کودکان وظیفه همه است، اضافه کرد: خانواده، جامعه و حکومت و به خصوص متولیان و دست اندرکاران همه در مراقبت از کودکان مسئول هستند و نباید به فوت یک فرد یا یک کودک به صورت عدد و رقم نگاه کرد.

حبیبی یادآور شد: ممکن است هریک از این کودکان در آینده منشا اثر باشند و بتوانند کارها و خدمات بزرگی را برای استان، کشور و جهان رقم بزنند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به این موضوع باید محیط منزل، بازار و پارک‌ها همه برای کودکان امن باشد و اگر کوچکترین کوتاهی در انجام وظایف یک دستگاه در این خصوص صورت گیرد باید مجریان و متولیان آن پاسخگو باشند.

این مسئول عنوان کرد: ایمن سازی پارک‌ها و اجرای دقیق مقررات ملی ساختمان بسیار حایز اهمیت است و دستگاه‌های مختلف از راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، شهرداری‌ها، نیروی انتظامی و جهاد کشاورزی مکلف هستند به وظایف خود در این حوزه با دقت عمل کنند.

جهان سلامت سلامت کودکان شاخص کودکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر