کد خبر: 1013271 A

جهانگیری خبر داد:

رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی استان همدان از هجوم متقاضیان خرید تراکتور در بین کشاورزان این استان خبر داد و گفت: امسال ۵۵۰۰ متقاضی برای خرید تراکتور در نوبت قرار گرفتند.

به گزارش ایلنا از همدان، مهدی جهانگیری در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تا سال گذشته هیج متقاضی برای دریافت تسهیلات تراکتور نداشتیم اما امسال ۵۵۰۰ متقاضی به مراکز جهاد کشاورزی شهرستان ها مراجعه کردند که علت هجوم تقاضای دریافت تراکتور تفاوت فاحش قیمت کارخانه و بازار است.

وی درباره اینکه برخی از کشاورزان مدعی هستند جهاد کشاورزی سهمیه تراکتور را به افرادی که زمین کشاورزی ندارند، اختصاص داده است، توضیح داد: دستورالعمل واگذاری تسهیلات تراکتور بسیار شفاف است به‌طوریکه در این دستورالعمل به صورت شفاف مشخص شده که هر کشاورز برای چه نوع تراکتوری چه اندازه زمین باید داشته باشد و از طرفی ابتدا باید مدارک و مستندات متقاضیان ثبت شود.

جهانگیری ادامه داد: در شهرستان ها مسئولان پهنه‌های متقاضیان را بررسی کرده و مدارک و مستندات را با اطلاعات موجود در سامانه مطابقت می‌دهند و چنانچه تأیید شود پرونده به کمیته فنی شهرستان ارسال می‌شود و در صورتی که واجد شرایط باشند تراکتور به آن تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون، تعاونی‌های تولید و رانندگان ارائه دهنده خدمات از دیگر متقاضیان تراکتور هستند، یادآور شد: شرایط و ضوابط هر یک از این اقشار مشخص است و بر اساس این شرایط به آنها تراکتور داده می‌شود.

رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه امسال به علت افزایش متقاضی محدودیت‌هایی به وجود آمده است، اظهار کرد: کشاورزانی که تراکتورهای غیرمستهلک دارند درخواست تسهیلات تراکتور ندهند چرا که در اولویت قرار نمی‌گیرند.

وی با بیان اینکه یکسری از متقاضیان اصلاٌ ادوات ندارند، گفت: متقاضی تراکتور حتماً باید در کنار تراکتور ادوات نیز بخرد چرا که دنباله‌بندها از اهمیت بیشتری برخوردار است به طوریکه ما می‌توانیم تراکتور را حذف کنیم اما اداوات را نمی‌توانیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه ۳۰ هزار و ۸۰ دستگاه تراکتور و ۱۴۶۲ کمباین در استان همدان وجود دارد، افزود: ۵۰ درصد ماشین‌های کشاوزی استان فرسوده محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون استان همدان ۱.۹۲ اسب بخار است، خاطرنشان کرد: ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان همدان تا پایان امسال به ۱.۹۷ اسب بخار در هکتار خواهد رسید.

وی با تأکید بر اینکه هدف افزایش درجه مکانیزاسیون است، اظهار کرد: امسال ۷۰۰ دستگاه به صورت تسهیلاتی به کشاورزان داده خواهد شد به طوریکه در فاز نخست ۴۱۶ دستگاه به بخش کشاورزی استان تزریق شده و در فاز دوم نیز ۳۱۰ متقاضی وجود داشت که به ۲۰۰ متقاض تسهیلات داده شده و مابقی تا پایان سال جذب خواهد شد.

استان همدان کشاورزی کشاورزان جهانگیری سازمان جهادکشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر