کد خبر: 1012975 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: پرستاران از عوامل مهم بهبود و تکمیل روند درمان کرونا هستند و نقش روحی و معنوی و مشاوره ای این قشر در این زمینه از اهمیت بالایی برخودار است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، پیمان نامدار در مراسم تجلیل از پرستاران استان قزوین اظهار کرد: پرستاری یکی از راه های رسیدن به قرب الهی و دستیابی به کمال انسانی است و برای دسترسی به این مسیر به عشق نیاز است چرا که با امیال و انگیزه های مادی به آن نمی توان رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه باید با صبر و علاقه در این مسیر قدم برداشت،گفت: پرستاران از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان قزوین با مشقت های زیادی رو به رو شده اند و مجاهدت های بی شماری را انجام دادند که تمامی این اقدامات تنها با عشق و علاقه میسر بوده است.

نامدار افزود: در ۱۰ ماهه گذشته بسیاری از پرستاران به این ویروس مبتلا شده و علاوه بر مراقبت از بیماران باید از خود و خانواده هم مراقبت می کردند و آمار شهدای مدافع سلامت بیانگر مجاهدت ها و تلاش های آنان است.

او اضافه کرد: ۸۴۱ نفر از خانواده کادر پرستاری به ویروس کرونا مبتلا شده اند و چند نفر از پرستاران را هم در این مسیر به شهادت رسیده اند که نشان از مظلومیت و رشادت های این قشر زحمت کش است.

این مسئول یادآور شد: یکی از پیشرفت های زیادی که در حوزه دانش، پژوهش و شرکت های دانش بنیان در سال های گذشته و به ویژه در زمینه کرونا اتفاق افتاده توسط این قشر شریف رقم خورده است، چراکه پرستاران از نزدیک در مواجهه با کرونا قرار دارند و می توانند مشاوره زیادی را به دانشمندان و محققان ارائه دهند.

نامدارخاطرنشان کرد: نزدیک به سه هزار کادر درمانی در استان قزوین فعالیت می کنند که از این تعداد در بیمارستان های دولتی و خصوصی و دانشگاهی مشغول هستند.

او اضافه کرد: یکی از چالش های مهم پرستاران و کادر درمانی در استان کمبود تخت های بیمارستان و فرسودگی آنها است که از میانگین کشوری پایین تر است و باید برای آن تدابیر ویژه ای اتخاذ کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بیان کرد: یکی از شاخص های مهم حوزه پرستاری نسبت تخت به پرستار است که در استان قزوین در این زمینه هم مشکل وجود دارد و باید نسبت به آن اهتمام ویژه ای داشت.

نامدار گفت: کمبود تجهیزات، کمبود نیروی انسانی و وضعیت تبدیل نیروهای شرکتی به قراردادی و رسمی از دیگر چالش های پرستاران در استان قزوین است که امیدواریم نسبت به آن توجه ویژه ای شود.

پرستار خانواده دانشگاه علوم پزشکی استان درمان دولتی و خصوصی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر