کد خبر: 1012500 A

راهدار عنوان کرد:

عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس گفت: وظیفه بزرگی بر عهده دانشگاه است که تولیدات علمی دانشگاه را به زبان صنعتگران نزدیک کند اما متاسفانه در این موضوع ضعف بسیاری وجود دارد و دانشگاه نتوانسته است زبان تولیداتش را به زبان نیاز صنعت نزدیک کند.

به گزارش ایلنا یلدا راهدار در جلسه کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه این اتاق که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: یکی از دلایلی که صنایع ما در حال از دست دادن بازارهای جهانی و صادراتی خود هستند، ضعف صنایع ما در فناوری و بهره گیری از فناوری های نوین است.

وی با بیان اینکه زبان صنعتگران ما با زبان فعالان دانشگاه از هم فاصله دارند افزود: علاوه بر اینکه بسیاری از صنایع ما تکنولوژی های فرسوده دارند اما ضعف فناوری نیز در بنگاه های صنعتی و تولیدی ما وجود دارد.

راهدار اظهارداشت: مدیران ارشد تولید در کشور های پیشرفته باور دارند که “کارخانه های هوشمند ” که پایه های آن ها بر اساس استفاده از تکنولوژی های دیجیتال و هوش مصنوعی می باشند، قرار است باعث افزایش چشمگیر بهره وری و توانمندسازی کارکنان در جهت کار هوشمندانه شود.

وی اضافه کرد: با توجه به نیازسنجی از نقاط قوت و ضعف صنایع استان موضوع ایجاد کارگروه ویژه ارتباط صنعت و دانشگاه مورد توجه ما در این کمیسیون است که تلاش می کنیم در این کارگروه ضمن بررسی زمینه های همکاری های مشترک، صنعتگران استان را با دستاوردهای دانشگاه و استفاده کاربردی محصولات آشنا کنیم.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس عنوان داشت: وظیفه بزرگی بر عهده دانشگاه است که تولیدات علمی دانشگاه را به زبان صنعتگران نزدیک کند.متاسفانه ما در این موضوع ضعف داریم و دانشگاه نتوانسته است زبان تولیداتش را به زبان نیاز صنعت نزدیک کند به همین دلیل صنایع استان ما به شدت در حوزه فناوری ضعیف هستند.

راهدار با بیان اینکه اتاق بازرگانی فارس با راه اندازی کارگروه ویژه ارتباط صنعت و دانشگاه حوزه فاوا به توسعه تکنولوژی و پیشرفت صنایع می پردازد اظهارداشت: سالهاست که در کشور شعار ارتباط صنعت و دانشگاه سر داده می شود اما در واقعیت شاهد فاصله بین این دو بخش هستیم و ما در این کمیسیون به این نتیحجه رسیده ایم که در حوزه های تکنولوژی، فناوری و اطلاعات راه نرفته برای صنعت بسیار وجود دارد.

وی ، همچنین با اشاره به علوم داده تصریح کرد: تراکنش‌ها در سیستم‌های اطلاعاتی در صنایع و سطوح مختلف، انبوهی از داده‌ را گرد آورده که تحلیل آن‌ها به سادگی امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: با توجه به رشد نمایی حجم داده‌ در سازمان‌ها و صنایع مختلف و نیاز به عرضه‌ی خدمات با سطح کیفی بهتر نسبت به رقبا، استفاده از ابزارهای علوم داده، به‌عنوان یک مزیت رقابتی برای سازمان‌ها محسوب می‌شود، به شکلی که موجب کاهش هزینه‌، افزایش سود، تصمیم‌گیری خلاقانه و افزایش سهم بازار برای سازمان‌ها می‌شود.

راهدار عنوان داشت: تعلل دولت در ساماندهی مراکز استخراج و همچنین تعرفه غیر معقول برق مصوب شده سبب شده است که ضمن از بین رفتن این فرصت طلایی، منابع بسیاری نیز هدر رود.

وی تصریح کرد: در این زمینه کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس نظرات کارشناسی خود را بارها اعلام کرده است اما عزمی در کشور برای راه اندازی مراکز استخراج وجود ندارد.

در ادامه این جلسه مهرداد سهرابی مدیر کل فناوری اطلاعات استان فارس نیز از ارتقای سه سایت روستایی اپراتور اول در استان در راستای توسعه و تقویت ارتباطات سیار و رفع مشکلات پوشش آنتن دهی و برخورداری مشترکان از خدمات مطلوب و شبکه پرسرعت همراه خبر داد. 

وی ادامه داد: با تداوم ویروس کرونا و گسترس روزافزون فعالیت های مجازی، نیازها و دغدغه های مردم برای دسترسی به اینترنت پرسرعت بویژه در روستاها که بیشتر متاثر از این شرایط بودند افزایش یافت و ضرورت توسعه زیرساخت های ارتباطی استان با توجه به مطالبات جدی در این بخش اهمیت یافت.

همچنین در این جلسه زهره عظیمی فر استاد دانشگاه شیراز با ارائه طرح خود با عنوان تحول بنیادین در کیفیت خدمات ترافیک که به عنوان طرح برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در سال 99 انتخاب شده بود، با استفاده از سامانه های نهفته هوش مصنوعی پرداختند.

 

اقتصاد رسانه صنعت فناوری فناوری اطلاعات و ارتباطات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر