کد خبر: 1012391 A

ایلنا از خراسان رضوی گزارش می دهد؛

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: پروانه اکتشاف ۲۵۸ معدن در خراسان رضوی که جزء معادن قدیمی هستند، سال‌ها قبل صادرشده اما از آنجا که این معادن فعال نشده، پروانه آنها ابطال شده است که این معادن با بررسی مجدد و دریافت پاسخ مثبت استعلام از اداره کل منابع طبیعی، به مزایده گذاشته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، بنا بر گفته فعالان معدنی و اقتصادی خراسان رضوی به دلایل مختلف دارای معادن راکد بسیاری است که سال‌ها به دلیل بوروکراسی اداری در پیچ‌ و خم مزایده مانده و لذا نه احیا شده و نه تکلیف آنها مشخص می‌شود.

یکی از فعالان معدنی خراسان رضوی که تمایلی برای افشای نامش ندارد به ایلنا گفت: امسال در حالی به‌عنوان جهش تولید نام‌گذاری شده است که در این استان افزون بر ۴۰۰ معدن راکد وجود دارد که اگر در حالت بد بینانه با مزایده گذاشتن  و یا با احیای هر یک از آنها می‌توان برای ۳۰ نفر ایجاد اشتغال کرد که  در مجموع قریب به ۱۲ هزار نفر اشتغال ایجاد  می شود.

او با بیان اینکه متأسفانه برای به مزایده گذاشتن یک معدن استعلام‌های بسیاری باید اخذ کرد اظهار می‌کند: متأسفانه باوجود راه‌اندازی کارگروه‌هایی مانند ستاد تسهیل اما هنوز دستگاه‌های اجرایی استان وحدت رویه و همکاری لازم و بین بخشی را با یکدیگر ندارند.

او بابیان اینکه در این راستا مکاتبات بسیاری نیز از طریق خانه معدن خراسان رضوی انجام پذیرفته است ادامه می‌دهد: اما همچنان به دلایل نامعلوم مزایده‌ای برگزار نمی‌شود و حتی جواب استعلام نیز داده نشده و این در حالی است که تعداد بسیاری از این معادن ظرفیت ایجاد اشتغال دارند.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با ایلنا بابیان اینکه از ابتدای سال طرح «فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس» در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرارگرفته است اظهار کرد: تاکنون پنج معدن کوچک راکد که گرفتار مشکلات بازار و بوروکراسی اداری بودند را به چرخه تولید بازگردانده‌ایم.

توکلی افزود: از مجموع پروانه‌های بهره‌برداری معتبر معدنی در خراسان رضوی ۴۲۶ معدن فعال است که شامل معادن فلزی، خاک صنعتی، سنگ تزئینی و معادنی می‌شود که سازوکار اقتصادی توجیه‌پذیر دارد.

او تصریح کرد: میزان ذخیره قطعی مواد کانی در درون معادن خراسان رضوی ۲.۷۷ میلیارد تن برآورده شده که از این میزان ۱.۲ میلیارد تن در خواف قرار دارد که شامل ۵۰ درصد از ذخایر سنگ‌آهن کشور می‌شود.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تأکید کرد: تاکنون ۲۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای تولید کنسانتره و گندله در منطقه معدنی سنگ‌آهن خواف در خراسان رضوی انجام‌شده است.

توکلی اظهار کرد: میزان استخراج اسمی معادن خراسان رضوی سالانه ۴۱ میلیون تن است، اما میزان استخراج واقعی معادن استان در سال به ۳۵ میلیون تن می‌رسد.

او گفت: تاکنون یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش معدن استان انجام و برای ۱۰ هزار نفر شغل ایجادشده است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: در نیمه نخست امسال ۲۲ پروانه جدید بهره‌برداری از معادن خراسان رضوی با استخراج اسمی ۱۱.۵ میلیون تن در سال و اشتغال‌زایی برای ۱۷۶ نفر صادرشده است.

او افزود: تاکنون با بهره‌گیری از ظرفیت ماده ۲۴ قانون مکرر معادن و تشکیل هیئت حل اختلاف، مشکلات ۶ معدن با ارزش خراسان رضوی که با مشکلات اداری و دریافت پاسخ استعلام‌ها مواجه بوده، برطرف شده است و در دو تا سه ماه آینده به مزایده گذاشته می‌شوند، همچنین ۱۳۴ معدن دارای پروانه بهره‌برداری نیز در استان در فهرست مزایده قرارگرفته‌اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز بابیان اینکه از زمان ابلاغ دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر فعال‌سازی معادن راکد، مزایده برای واگذاری ۱۰۰ معدن فلزی و غیرفلزی در خراسان رضوی برگزارشده، گفت: خوشبختانه این موضوع با استقبال خوبی روبرو شد و تعداد ۶۶ نفر در این مزایده شرکت کردند.

علی رسولیان بابیان اینکه به‌ زودی تعداد ۴۸۰ معدن راکد در این استان به مزایده گذاشته خواهد شد بیان کرد: از این تعداد ۳۶۱ معدن بلوکه‌شده در استان هستند که دلیل بلوکه شدن آن‌ها پاسخ منفی برخی دستگاه‌ها به استعلام بوده است.

او افزود: پروانه اکتشاف ۲۵۸ معدن در خراسان رضوی که جزء معادن قدیمی هستند، سال‌ها قبل صادرشده اما از آنجا که این معادن فعال نشده، پروانه آن‌ها ابطال شده است که این معادن با بررسی مجدد و دریافت پاسخ مثبت استعلام از اداره کل منابع طبیعی، به مزایده گذاشته خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: پروانه اکتشاف ۲۵۸ معدن در خراسان رضوی که جزء معادن قدیمی هستند، سال‌ها قبل صادرشده اما از آنجا که این معادن فعال نشده، پروانه آنها ابطال گشته که این معادن با بررسی مجدد و دریافت پاسخ مثبت استعلام از اداره کل منابع طبیعی، به مزایده گذاشته خواهد شد.

او تعداد معادن دارای پروانه‌های کشف مزایده‌ای استان را ۱۵۹ فقره ذکر و بیان کرد: در دوره‌ای که برای این معادن پروانه صادر شده، طبق قانون، نیاز به استعلام از اداره کل منابع طبیعی وجود نداشته  اما در صورت به مزایده گذاشتن این معادن، باید استعلام آنها دوباره از اداره کل منابع طبیعی گرفته شود.

رسولیان افزود: ۱۶۳ معدن نیز در خراسان رضوی دارای پروانه بهره‌برداری سلب صلاحیت شده هستند که برای به مزایده گذاشتن آنها نیازی به اخذ استعلام از اداره کل منابع طبیعی نیست.

او گفت: مزایده مهم دیگری برای ۶ معدن بزرگ سنگ‌آهن و سنگ تزئینی در مدت دو ماه آینده در خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

اداره کل منابع طبیعی خراسان رضوی سرمایه مزایده معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر