کد خبر: 1012276 A

امروز انجام می شود ؛

وزیر راه و شهرسازی تا ساعتی دیگر مرز ریمدان در شهرستان دشتیاری در استان سیستان وبلوچستان را با حضور مقامات ایرانی و پاکستانی افتتاح می‌کند.

به گزارش ایلنا، بازدید از ظرفیت‌های حمل و نقل و ترانزیت، بندر و شرکت در چند نشست از جمله برنامه‌های سفر محمد اسلامی به چابهار است.

وزیر راه وشهرسازی در بازدید آبان ماه امسال از مرز ریمدان گفت: مرز ریمدان در محدوده دشتیاری و چابهار با توجه به موقعیت مناسب مکانی بین ایران و پاکستان با تکمیل زیرساخت‌ها و حل مشکلات پیش‌رو به منطقه بزرگ تجاری برای مبادلات تجاری و اقتصادی تبدیل می‌شود.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: افتتاح مرز رسمی ریمدان در محدوده شهرستان دشتیاری موجب توسعه تجارت، بازرگانی و اشتغال در جنوب بلوچستان و ارتقا روابط بین ایران و پاکستان می‌شود.

به گفته استاندار سیستان و بلوچستان، مرز ریمدان، یکی از مبادی رسمی برای افزایش مبادلات بازرگانی با کشور پاکستان و اتصال آن به بندر مهم اقتصادی این کشور یعنی کراچی، نقش مهمی ایفا و از طرفی زمینه را برای اتصال کشور چین و کشورهای جنوب شرق آسیا به شرق اروپا فراهم خواهد کرد. 

موهبتی گفت: توجه به اشتغال مرزنشینان ضروری است و علاوه بر مرز ریمدان باید در سایر نقاط استان مرز رسمی تعریف و راه اندازی شود. 

استاندار ابراز امیدواری کرد در مرز ریمدان شاهد جابجایی کالا و مسافر باشیم و هیچ مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

برای فعالیت تجاری در مرز ریمدان شهرستان دشتیاری از سال87 اقدام شد، اما هیچ امکانات و زیرساختی نداشت تا این که در سال۹۵ با پیگیری‌های مسئولان و مردم، دولت با رسمی شدن این مرز برای جابجایی کالا و مسافر بین ایران و پاکستان موافقت کرد. 

مرز ریمدان ظرفیت و توانمندی مناسبی برای صادرات و واردات کالا، انتقال زائران پاکستانی و گردشگران و مسافران دارد و از آنجایی که فاصله آن تا بندر گوادر پاکستان حدود ۷۰ کیلومتر است اتباع کشور دوست و همسایه می توانند از این مسیر به دشتیاری و چابهار و سپس از طریق ناوگان زمینی و هوایی به شهرهای مذهبی و مناطق تفریحی و گردشگری ایران سفر کنند.

سیستان و بلوچستان دارای هفت بازارچه مرزی شامل بازارچه های مرزی گمشاد و میلک در شهرستان هیرمند، میرجاوه در شهرستان میرجاوه، بازارچه مرزی کوهک و جالق در شهرستان سراوان، بازارچه مرزی پیشین شهرستان سرباز و بازارچه مرزی ریمدان دشتیاری است.

شهرستان های ساحلی چابهار، دشتیاری و کنارک با داشتن مرز خاکی و دریایی و اتصال به آب های اقیانوسی و همجواری با کشور پاکستان و کشورهای دور و نزدیک می توانند ارتباط تجاری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی داشته باشند و علاوه بر حدود ۴۰۰ هزار نفر جمعیت خود، هزاران نفر از مردم سایر شهرهای همجوار سیستان و بلوچستان را از مزایا و فرصت بدست آمده بهره مند کنند.

مدیر بازارچه مرزی ریمدان دشتیاری در جنوب سیستان‌وبلوچستان گفت: ۱۰۶ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیون دلار از ابتدای سالجاری تاکنون از این مرز صادر شده که نوید دهنده فعالیت خوب این بازارچه با وجود مشکلات و محدودیت‌ها در ایام کروناست.

عبدالسلیم هوت افزود: بازارچه مرزی ریمدان در ۲ ماهه اول امسال به علت وجود ویروس کرونا تعطیل بوده و ماه سوم نیز با محدودیت هفته‌ای سه روز انجام فعالیت داشته ولی با بازهم صادرات از این مرز نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده است.

او افزود: صادرات از مرز ریمدان در هفت ماهه نخست پارسال ۱۶ میلیون دلار بوده اما در حال حاضر ۸۰ درصد صادرات افزایش یافته است.

او ادامه داد: مهم‌ترین مشکلات مرز ریمدان نبود جاده مناسب و آب آشامیدنی است که  با تانکر آبرسانی سیار می‌شود.

او گفت: مرز ریمدان از سال ۸۷ راه‌اندازی شده و در سالهای زیادی فاقد هرگونه امکانات و زیرساخت‌ها و به نوعی متروکه بود اما در سال ۹۵ با پیگیری‌های مسئولان و مردم  منطقه و نمایندگان مجلس با رسمی شدن این مرز برای جابجایی کالا و مسافر بین ایران و پاکستان از سوی دولت موافقت شد و در حال حاضر فعالیت‌های تجاری در این مرز در حال انجام است.

ایران و پاکستان حمل و نقل دلار راه و شهرسازی گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر