کد خبر: 1011342 A

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین:

معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: سرچشمه خارود در بخش الموت غربی شهرستان قزوین به عنوان اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، احسان نورانی اظهار کرد: پرونده و مستندات این اثر طبیعی زیبا و دل انگیز برای ثبت در فهرست آثار ملی به شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال شده است.

 معاون اداره کل میراث فرهنگی استان بیان کرد: چشمه و آبشار خارود از جمله زیباترین آثار طبیعی استان قزوین به شمار می روند که البته جزو مناطق حفاظت شده نیز هستند.

نورانی ادامه داد: درخت گردوی کهنسال خارود و درخت چنار نصیرآباد طارم سفلی نیز به عنوان ۲ اثر طبیعی دیگر از استان قزوین ثبت ملی خواهند شد.

وی یادآور شد: ثبت آثار طبیعی و تاریخی در فهرست ملی، ضمن معرفی این آثار به جامعه زمینه لازم را برای حفاظت و صیانت بهتر از آنها و پیگیرد قانونی برای تعرض کنندگان به این آثار فراهم می کند.

حدود ۱۴۵۰ اثر منقول و غیرمنقول و ناملموس از استان قزوین در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

 آثار طبیعی واجد شرایط مانند غارها، دره ها و درختان کهنسال به همراه بناهای تاریخی آثار غیرمنقول شناخته می شوند و ادوات و اشیای تاریخی نیز جزو آثار منقول بوده و آثار ناملموس نیز شامل هنرهای دستی، حرفه ها و پیشه های قدیمی، آئین ها، فرهنگ و رسوم قدیمی و غذاهای محلی هستند.

استان قزوین جامعه گردشگری و صنایع دستی مناطق حفاظت شده بناهای تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر