کد خبر: 1010883 A

صنوبری خبر داد:

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد گفت : عملیات مرمت استحکام‌ بخشی خانه نبی پور باهدف ایجاد موزه مقنی در محور گردشگری قنات قصبه گناباد آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از گناباد، رسول صنوبری با اعلام این خبر گفت: این عملیات مرمتی با هدف حفظ و احیای تمامی آثار تاریخی ارزشمند واقع در عرصه و حرایم میراث جهانی قنات قصبه گناباد انجام می‌شود.

وی ادامه داد : این پروژه از محل اعتبارات میراث جهانی قنات قصبه با محوریت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی و نظارت پایگاه میراث جهانی قنات قصبه و با همکاری اداره شهرستان گناباد آغاز شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد درباره دلایل مرمت خانه استاد نبی‌پور تصریح کرد : با توجه به این‌که مرحوم غلامرضا نبی‌پور به‌عنوان یکی از مقنیان به نام گناباد و قنات قصبه بوده است و در روند تهیه پرونده ثبت جهانی این اثر ارزشمند تاریخی کشور ایران تلاش‌های بی‌وقفه و بسیاری داشته است شخصیت او در فهرست حاملان میراث ناملموس کشور به شماره یک در تاریخ ۱۳۹۶/۶/۱ نیز به ثبت ملی رسیده است.

صنوبری افزود: در همین راستا خانواده نبی پور منزل استاد را با هدف ایجاد موزه قنات و موزه مقنی برای حفظ ارزش‌های والای فرهنگ قنات و شغل مقنی‌گری به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور اهدا کرده‌اند.

او درباره محل و میزان اعتبار تخصیص‌یافته برای این پروژه گفت : اعتبار این عملیات مرمتی یک میلیارد ریال از محل اعتبارات ریاست جمهوری مربوط به اثر جهانی قنات قصبه گناباد است.

او با بیان این‌که سیاست پایگاه میراث جهانی قنات قصبه حمایت آثار تاریخی شامل بناها و میراث‌های طبیعی، ملموس و ناملموس واقع در حوزه عرصه و حرایم قنات قصبه است، تصریح کرد: آثار و مناطقی که در حریم این اثر تاریخی قرار دارند از مزایای ثبت جهانی قنات قصبه منتفع می‌شوند که در این راستا پروژه‌های مرمتی و توسعه‌ای تعریف و اجرا می‌شود.

همچنین علیرضا شناسایی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گناباد درباره خانه نبی‌پور اظهار کرد: این خانه تاریخی در قصبه شهر واقع‌شده و جزو آثار ارزشمند بافت قدیمی شهر است که پرونده ثبت ملی این خانه تاریخی در حال تهیه است.

قنات قصبه گناباد به طول ۳۳ کیلومتر، از سه رشته اصلی به نام‌های قصبه، دولاب نو و دولاب کهنه تشکیل‌شده است که مجموعاً ۴۷۲ میله چاه دارد. حفر کانالی با این عظمت با ژرفنای بیش از ۳۲۰ و حفر میله چاه‌ها و گالری‌های متعدد در ۷ رشته شامل ۳ رشته اصلی و ۴ رشته فرعی با دو آب با دمای متفاوت در عمق ۳۲۰ متری زمین با کم‌ترین خطا در مسیر یا شیب‌بندی از عصر هخامنشیان، مؤید نبوغ ایرانی و شاهکاری بی‌نظیر در سراسر جهان است.

این قنات که تاریخ آن حداقل به ۲۲۵۰ سال پیش برمی‌گردد، عمیق‌ترین و یکی از پرآب‌ترین قنات‌های ایران است که با توجه به این ویژگی‌ها در پرونده قنات‌های یازده‌گانه ایران در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۵ (۱۵ جولای ۲۰۱۶ میلادی) در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به‌عنوان بیستمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

گناباد در فاصله ۲۸۵ کیلومتری جنوب مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

استان خراسان رضوی خانواده گردشگری مشهد موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر