کد خبر: 1010285 A

رئیس بهداشت اداره کل دامپزشکی استان خبرداد:

رئیس واحد بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان قزوین از انجام واکسیناسیون دام‌های سبک (گوسفند و بز) در مقابل بیماری تب برفکی از اول دی ماه تا پایان سال جاری خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، غلامرضا توکلی با اعلام این خبر گفت: پیش‌بینی می‌شود همزمان با آغاز فصل زمستان یک میلیون راس دام سبک واحدهای صنعتی، روستایی و عشایری استان قزوین تحت پوشش مایه کوبی علیه بیماری تب برفکی قرار گیرند.

رئیس بهداشت اداره کل دامپزشکی استان اظهار کرد: از آنجا که در این فاز مایه کوبی پرداخت هزینه واکسن و واکسیناسیون بر اساس نرخ تعیین شده برعهده دامدار است، بنابراین این اداره کل به دامداران توصیه می کند به منظور پیشگیری از بروز بیماری با اکیپ های مایه کوبی استان برای واکسیناسیون دام‌های خود نهایت همکاری را داشته باشند.

توکلی ادامه داد: بیماری تب برفکی به عنوان یکی از مسری‌ترین بیماری‌های واگیر دام بوده که در صورت وقوع بیماری در واحدهای دامی حساس، بیش از ۹۰ درصد جمعیت دامی واحد را مبتلا و تا میزان تقریبی ۲۰ درصد تلفات دام های بیمار به ویژه دام های جوان تلف می شوند. 

وی یادآور شد: بیماری تب برفکی در دام ها با بروز علائم تب، ریزش بزاق از محوطه دهانی و آثار تاول و زخم در پستان و محوطه دهانی موجب کاهش اشتهای دام، کاهش تولید شیر و گوشت و  تلفات دام شده و در صورت شیوع  موجب خسارات اقتصادی فراوانی به دامدار و صنعت دامداری کشور می شود.

استان قزوین دی ماه واکسیناسیون دامپزشکی بیماری تب برفکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر