کد خبر: 1010217 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: استان قزوین در کاهش ضایعات برداشت غلات در سطح کشور پیشتاز و رتبه دوم را به دست آورده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، فاطمه خمسه اظهار کرد: آمار مربوط به کاهش ضایعات برداشت غلات هر ۲ سال یکبار بررسی و اعلام می‌شود که در آخرین بررسی انجام شده از برداشت محصولات از اراضی کشاورزی در سال زراعی گذشته، قزوین موفق به کسب رتبه دوم شد.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه کاهش ضایعات برداشت محصول در مزارع گندم استان قزوین طی سال‌های اخیر قابل توجه و دارای روند مثبتی بوده است، افزود: ضایعات برداشت غلات در مزارع این استان در سال زراعی قبل به ۳.۰۳ درصد کاهش یافت.

خمسه ادامه داد: میزان ضایعات ثبت شده برداشت غلات در مزارع استان قزوین در دوره آماری قبل که مربوط به سال ۹۶ بود، ۴.۸۳ درصد و رتبه استان قزوین از حیث کاهش ضایعات نهم بود.

وی اظهار امیدواری کرد که با تمهیدات اندیشیده و توجه جدی کشاورزان، بتوان میزان ضایعات برداشت غلات به ویژه گندم را در مزارع این استان برای سال زراعی جاری نیز تداوم بخشید.

این مسئول بیان کرد: سالانه هزینه های زیادی صرف کشت محصولات استراتژیک و غلات می‌شود بنابراین باید تلاش کنیم تا ضایعات برداشت محصول به کمترین میزان برسد تا شاهد اتلاف منابع و هزینه ها و هدر رفت زحمات کشاورزان نباشیم.

در سال زراعی جاری حدود ۴۸ هزار و ۸۵۰ هکتار از مزارع استان قزوین زیر کشت گندم آبی و ۱۱۱ هزار و ۵۶۰ هکتار از مزارع نیز به زیر کشت گندم دیم رفته است.

استان قزوین سازمان جهاد کشاورزی استان کشاورزی کشاورزان گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر