کد خبر: 1007287 A

در نشست مدیریت و مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی گیلان مطرح شد؛

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از پیشرفت ۲۷ درصدی گیلان در اجرای طرح غربالگری شهید سلیمانی خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت،نشست مدیریت و مبارزه با بیماری ویروس کرونا در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور سیما سادات لاری - معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت و ناظر عالی وزیر بهداشت، سردار محمد عبدالله پور- فرمانده سپاه قدس گیلان،  ارسلان سالاری - رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و جمعی از معاونان و مدیران ستادی دانشگاه در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.

 سیما سادات لاری، ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای طرح شهید سلیمانی در استان‌های شمال کشور ، در این نشست، با اشاره به تلاش‌های وزارت بهداشت در جهت مقابله با ویروس کرونا، اظهار کرد: سیستم سلامت در بحران کرونا سختی‌های بسیار زیادی را متحمل شده، با این حال  در تولید واکسن نیز به‌خوبی پیش رفته و امیدواریم نتیجه‌بخش باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت از پیشرفت‌های حاصل شده در گیلان به جهت  اجرای طرح شهید سلیمانی ابراز خرسندی کرد و گفت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و معاون بهداشتی دانشگاه،  نقشه راه خوبی برای پیشبرد طرح دارند و اکنون نتیجه آن ملموس و پیشرفت‌ها مشخص است.

 لاری با بیان اینکه وزیر بهداشت و سپاه، شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و هیچ مأموریتی جز کنترل و قطع ویروس ندارند، خاطرنشان کرد: هم‌دلی پیش‌آمده و نقشه راه تبیین شده، قابل‌تقدیر و امیدوارکننده است. 

ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای طرح شهید سلیمانی در استان‌های شمال کشور، از روند افزایشی شمار مبتلایان به کرونا در استان‌های شمالی خبر داد  و گفت: با توجه به سرد شدن هوا و عدم تهویه کافی در منازل،  منجر به  انتشار و اشاعه ویروس بیش‌از پیش شده است.

طرح شهید سلیمانی با وحدت و همدلی موفق خواهد بود            

سردار محمد عبدالله پور، فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه در بحران کرونا، پیشگیری مقدم بر درمان است، اظهار کرد: با استقرار دو هزار و 76 پایگاه مقاومت در استان ،  شناسایی، آموزش و بیماریابی کرونایی برای بسیجیان بسیار آسان است.

وی یاد آور شد: در هر خانه یک نفر به‌عنوان مسئول کرونا انتخاب و آموزش داده‌ می شود. همچنین چند شماره تماس از 4030 و مراقبان بسیج در اختیار آنها قرار می‌گیرد  تا در صورت بروز مشکل، سریعاً تماس بگیرند.

فرمانده سپاه قدس گیلان مراقبت از بیماران و حمایت از آسیب‌پذیران را در طرح شهید سلیمانی مورد تأکید قرارداد و گفت: سپاه، علاوه بر تأمین غذای بیماران نیازمند در این طرح، توجه نسبتاً مطلوبی به آسیب‌پذیران بیمار در این طرح دارد و گاهی، حداقل حقوق موردنیاز خانوار را در مدت‌زمان معین پرداخت می‌کند.      

سردار عبدالله پور با بیان اینکه سپاه علاوه بر بیماریابی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، ملزومات بهداشتی و حفاظت فردی خانوارها را نیز تأمین می‌کند، گفت: تاکنون 2 هزار و 525 تب‌سنج نیز به جهت اعتمادسازی و تب‌سنجی مردم استان توسط گروه‌های عملیاتی خریداری‌شده و در اختیارشان قرارگرفته است.

وی با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی با وحدت، همدلی و به‌دوراز حاشیه‌نگاری موفق خواهد بود، گفت: بیش ازآنچه در توان کادر سلامت است، مردم و بسیجیان در میدان پای‌کار هستند و هیچ خانواری در سطح استان از غربالگری، پنهان نخواهد ماند.

فرمانده سپاه قدس گیلان از تعطیل شدن تمامی بخش‌ها و حوزه‌های خدمات‌رسانی این نهاد انقلابی خبر داد و گفت: سپاه هیچ کاری مهم‌تر از کنترل شیوع کرونا ندارد و در این زمینه هیچ کمبود نیرو نداریم و باقدرت این طرح را اجرا خواهیم کرد.

 ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست، اجرای طرح شهید سلیمانی به جهت بیماریابی را حائز اهمیت برشمرد و اظهار کرد: مزیّن شدن طرح غربالگری به نام شهید سلیمانی، موجب همدلی و هم‌افزایی همه نیروها در استان شده است.

وی با اشاره به همکاری همه‌جانبه دستگاه‌های اجرایی و خدماتی با علوم پزشکی جهت اجرای موفق‌تر طرح شهید سلیمانی، افزود: سپاه و بسیج در روزهای نخست شیوع ویروس کرونا با کادر سلامت همراه بود و این همراهی هنوز ادامه دارد و امیدواریم ویروس کرونا در این استان، بیش از پیش‌ کنترل شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به جمعیت دو میلیون و 500 هزارنفری استان، گفت: تا کنون بالغ‌بر600 هزار نفر از جمعیت گیلان در طرح شهید سلیمانی غربالگری شده‌اند.

سالاری با اشاره به فعالیت گروه‌های همکار در طرح شهید سلیمانی، افزود: با توجه به گذشت 5 روز از اجرای طرح شهید سلیمانی،  دو هزار و 391 گروه همکار و 6 هزار و 773 داوطلب بسیجی با دانشگاه علوم پزشکی گیلان همکاری می‌کنند.

وی از پیشرفت 27 درصدی گیلان در اجرای طرح غربالگری شهید سلیمانی خبر داد و گفت: در ابن طرح، یک هزار و 200 نفر  مشکوک به کرونا تشخیص داده شد کهد  62 درصد از آن‌ها توسط پزشک ویزیت شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه از 43 درصد افراد ویزیت شده ، نمونه‌گیری نیز شده، گفت: تست کرونای 19 درصد از افراد نمونه‌گیری شده، مثبت شده است.

 سالاری با بیان اینکه 75 درصد موارد مشکوک ویزیت شده توسط پزشک، تحت قرنطینه خانگی قرارگرفته‌اند، گفت: موارد مثبت کووید19 به‌صورت 100 درصدی تحت مراقبت قرار دارند.

وی با  اشاره به وضعیت سایر بیماران غربال‌شده در طرح شهید سلیمانی، خاطرنشان کرد: 16 درصد موارد مشکوک شناسایی‌شده سالمند بوده و 13 درصد نیز بیماری زمینه‌ای داشتند.

 

 

دانشگاه علوم پزشکی درمان رئیس دانشگاه علوم پزشکی معاون وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر