کد خبر: 1004738 A

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خبر داد:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از تخصیص ۱۵ میلیارد ریال اعتبار ملی و استانی برای مطالعات آبخیزداری خبر داد.

به گزارش ایلنا، علیرضا نصرآبادی با بیان اینکه در حال حاضر مظالعات هشت حوزه آبخیز به مساحت ۸۳ هزار و ۴۶۰ هکتار در دست اجرا است، گفت: از ۱۵ میلیارد تومان اعتبار مطالعات حوزه آبخیز، تاکنون سه میلیارد ریال سهم استانی تخصیص یافته و ۱۲ میلیارد ریال سهم ملی هنوز تخصیص نیافته است.

نصرآبادی افزود: مجموع حوزه‌های آبخیز استان هفت میلیون و ۵۹۷ هزار و ۷۰۰ هکتار است که تا پایان پارسال مطالعات ۱۵۲ حوزه انجام شد.

وی عنوان کرد: تا پایان سال گذشته مطالعات نهایی یک میلیون و ۷۷۹ هزار و ۴۵۴ هکتار از حوزه‌های آبخیز استان معادل ۲۳ درصد حوزه‌ها انجام شده است.

نصرآبادی با بیان اینکه امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی ۱۵۰ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال اعتبار برای اجرای سازه‌های آبخیزداری به استان اختصاص یافته است، گفت: با تخصیص این اعتبار اکنون ۹۵ سازه آبخیزداری در سطح ۱۶ هزار هکتار از عرصه‌های بالادست قنوات استان در دست اجرا است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه در نیمه دوم سال ۶ سازه آبخیزداری به بهره‌برداری رسید ، گفت: مجموع سازه‌های آبخیزداری در دست اجرا حداکثر تا دهه فجر یا هفته منابع طبیعی امسال به اتمام خواهد رسید.

نصرآبادی با اشاره به آبگیری سازه‌های آبخیزداری یادآور شد: در سال آبی جاری (ابتدای مهر تاکنون) یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب روان آب در سازه‌های آبخیزداری استان مهار شد که بیشتر مربوط به شهرستان نهبندان بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به مزایای آبخیزداری در اجرای طرح‌های مقابله با خشکسالی و سیلاب گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی کشور شاهد همزمانی سیل و خشکسالی با یکدیگر هستیم.

وی تصریح کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی، نحوه بارش‌ها و زمان آن تغییر کرده است به این شکل که در بازه زمانی کم بارندگی شدید داریم که موجب سیلاب می‌شود.

نصرآبادی گفت: در چنین شرایطی بهترین گزینه، توسعه طرح‌های آبخیزداری است تا شاهد تاثیر و مشکلات تخریبی سیلاب در مناطق مختلف نباشیم همان طور که در سال اخیر کمترین میزان خسارت سیلاب را در استان داشته‌ایم.

خراسان جنوبی خشکسالی دهه فجر مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر