کد خبر: 1004544 A

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان:

معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: پرونده عمارت تاریخی طوطی قزوین برای ثبت در فهرست آثار ملی به وزارتخانه ارسال شده است.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، احسان نورانی اظهار کرد: این بنای تاریخی که در ۲ طبقه ساخته شده و در خیابان امام خمینی (ره) و در نزدیکی بازار و مجموعه سعدالسلطنه قرار دارد، مربوط به دوره پهلوی اول است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان ادامه داد: این عمارت در سال‌های گذشته از سوی سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین مرمت شده بود و اکنون دارای کاربری اداری- تجاری است.

نورانی با تاکید بر حفاظت از بافت ارزشمند تاریخی قزوین، افزود: حفظ و مرمت چنین بناهایی در واقع صیانت از بافت تاریخی کهن شهر قزوین است و نقش مهمی در جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.

وی بیان کرد: با ثبت بناهای تاریخی، ظرفیت‌های قانونی برای حفاظت بهتر از آنها ایجاد می‌شود و زمینه آشنایی بیشتر شهروندان با این مواریث تاریخی و فرهنگی فراهم می‌گردد.

حدود هزار و ۴۵۰ اثر منقول مانند صنایع دستی، غیرمنقول مانند بناهای تاریخی و آثار طبیعی و ناملموس مانند آئین‌ها و پیشه‌ها در استان قزوین به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است.

استان قزوین صنایع دستی گردشگری و صنایع دستی معاون وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر