کد خبر: 1002733 A

مدیرکل انتقال خون اردبیل با ایلنا مطرح کرد:

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل از کاهش تدریجی اهدا کنندگان خون با شروع فصل سرما در استان خبر داد و گفت: این باور صحیح نیست که با اهدای خون سطح ایمنی بدن پایین می‌آید.

دکتر شراره دژکام مدیرکل انتقال خون اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، از کاهش تدریجی اهدا کنندگان خون با شروع فصل سرما در استان خبر داد و گفت: این باور صحیح نیست که با اهدای خون سطح ایمنی بدن کاهش می یابد و مردم می‌توانند در جهت تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی به خصوص بیماران تالاسمی و مبتلا به کرونا، خون و پلاسما اهدا کنند.

وی تامین فرآورده‌های خونی مورد نیاز بیماران به صورت سالم و به میزان کافی را از جمله وظایف اصلی سازمان انتقال خون عنوان کرد و افزود: هر کیسه خون باعث نجات جان ۳ بیمار نیازمند به خون می شود لذا مشارکت مردم در این امر مهم باعث می شود هیچ چشمی گریان نشده و چراغ خانه‌ای خاموش نشود.

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل نیاز بیماران به پلاکت را دارای اهمیت ویژه دانست و تصریح کرد: مدت زمان نگهداری از پلاکت تنها سه روز است و مراکز درمانی به صورت مستمر برای درمان بیماران نیازمند به این مایع حیاتی دارند.

دژکام ادامه داد: با توجه به اینکه انتقال خون استان مجهز به دستگاه پلاکت فرزیس است لذا این امکان وجود دارد که پلاکت مورد نیاز توسط این دستگاه از خون جدا شده و بقیه اجزای خون به اهداکننده باز گردانده می‌شود که اهدای پلاکت به این روش باعث می شود واحد بالایی از پلاکت برای درمان بیماران تامین شود.

دژکام از فراهم بودن سیستم نوبت دهی اینترنتی در انتقال خون خبر داد و گفت: جهت جلوگیری از ازدحام مراجعین برای اهدای خون و همچنین پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، مردم می‌توانند با مراجعه به سامانه نوبت دهی اینترنتی به آدرس اینترنتی https://nobatdehi.ibto.ir برای اهدا خون خود تعیین وقت انجام دهند.

استان اردبیل انتقال خون سرما کرونا تالاسمی اهدای خون پلاسما پلاسمای خون اهداء خون پلاسما درمانی نوبت دهی اینترنتی شراره دژکام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر