سرخط خبرها:
کد خبر: 1002671 A

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در پیامی، ضایعه اندوهناک درگذشت پیشکسوت بزرگ دامپزشکی کشور وعضو هیئت علمی موسسه رازی را تسلیت گفت.

به گزارش ایلنا از البرز، متن پیام تسلیت علی اسحاقی به شرح ذیل است:

"ضایعه تلخ و اندوهبار درگذشت فرهیخته پیشکسوت و رئیس اسبق بخش تولید واکسن های انگلی موسسه رازی مرحوم مغفور دکتر سید رضا هاشمی فشارکی موجب اندوه و تاثر فراوان گردید.

شادروان فقید دکتر هاشمی فشارکی در طول عمر پربار خویش منشاء خدماتی ارزنده بود و با تلاش و همتی والا، دستاوردهای بین المللی ارزشمندی برای کشورمان به ارمغان آورد که در تاریخ افتخارات موسسه رازی ثبت شده است.

اینجانب، ضمن عرض تسلیت به خانواده معزز آن مرحوم، جامعه علمی کشور و همکاران ارجمند موسسه رازی، برای ایشان غفران و رحمت واسعه الهی و برای خانواده و بستگان محترم آن مرحوم، صبر و سلامتی مسئلت می کنم."

 

 سید رضا هاشمی فشارکی عضو هیئت علمی و رئیس اسبق بخش تولید واکسن های انگلی موسسه رازی که در فاصله سال های 1343 تا 1384 در موسسه رازی مشغول به فعالیت بود در سال 1345 تا1381 دوره های تکمیلی و پیشرفته بیماری های دامی، بیماری های انگلی دام و تک یاخته شناسی پیشرفته را در مراکز تحقیقاتی و آموزشی فرانسه، دانشگاه پاریس، دانشکده دامپزشکی آلفُر، انستیتو بیماری های گرمسیری، انستیتو تحقیقات بیماری های دامی، انستیتو پاستور پاریس بخش های تک یاخته شناسی و توکسوپلاسموز، مراکز تحقیقاتی و آموزشی انگلستان، مرکز تشخیص و تحقیق بیماری های دامی وی‎بریج مرکز تحقیقات بیماری های گرمسیری اسکاتلند، ادینبورگ، دانشکده دامپزشکی ادینبورگ، دانشکده های دامپزشکی و بهداشت دانشگاه لندن و نیز دوره های پیشرفته GMP  را در مرکز تحقیقاتیGMP  هنگ کنگ وابسته به NIH  آمریکا گذراند.

این استاد پیشکسوت از سال 1343 تا 1384 در موسسه رازی مشغول به فعالیت بود و ضمن تلاش فراوان برای جداسازی قسمت تک یاخته شناسی ار بخش انگل شناسی، مسئولیت بخش تحقیق و تولید واکسن های تک یاخته ای را بر عهده داشت و 6.5 سال نیز معاون تحقیقات دامپزشکی و تشخیص بیماری های دام و طیور موسسه رازی بود. وی طی این مدت بیش از 80 مقاله علمی- تحقیقی منتشر کرد که 70 درصد آن در مجلات معتبر بین المللی به چاپ رسید و دو کتاب تحت عنوان "تیلریوز گاوی در ایران" و "شناسائی مصور کنه های خانواده ایکسودیده در ایران" نیز از تالیفات آن ارجمند فقید است.

کشف تک یاخته "بابزیا کراسا" (Babesia crassa) در گوسفند برای اولین بار در سطح بین المللی که در کتاب تاکسونومی جدید آورده شده است، کشف تک یاخته "تیلریا اورینتانیس" Theileria orientalis برای اولین بار در ایران و تولید واکسن تیلریوز گاوی به روش معلق در محیط کشت نسج در ایران برای اولین بار با همکاری محققان و کارکنان بخش تک یاخته شناسی موسسه رازی از دیگر خدمات ماندگارشادروان فشارکی است.

اخذ جایزه تحقیقات کاربردی از جشنواره خوارزمی در سال 1377، دریافت نشان دولتی درجه 2 پژوهش سال 1384، انتخاب محقق نمونه موسسه رازی و دامپزشک نمونه سازمان  کشور سال 1382 و انتخاب به عنوان مشاور موقت WHO برای برگزاری کارگاه آموزشی کشت لیشمانیا در ازبکستان در کارنامه افتخارات آن محقق فقید بزرگ ثبت شده است.

 

موسسه رازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر