کد خبر: 1002263 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی:

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از نصب و راه اندازی دو ایستگاه جدید پایش گرد و غبار در شهرستان‌های بیرجند و زیرکوه خبر داد.

به گزارش ایلنا، حسن اکبری امروز در مراسم افتتاح همزمان این ایستگاه‌ها اظهار کرد: سال گذشته اعتباری بالغ بر ۷ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در راستای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص یافت که بر این اساس طرح‌ها و پروژه‌های متعددی در استان تعریف و اجرا شد.

وی با اشاره به این موضوع که بیش از دو میلیون هکتار از وسعت استان را کانون‌های بحرانی فرسایش بادی تشکیل داده است، گفت: فعالیت‌های انسان ساز بر این موضوع تأثیر بسزایی گذاشته و نیاز بود تا این اداره کل دستگاه‌ها و تجهیزات لازم در زمینه پایش و آنالیز گرد و غبار در استان را دارا باشد.

اکبری بیان کرد: از محل اعتبارات اختصاص داده شده به این استان در جهت مقابله با پدیده گرد و غبار، اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان جهت این موضوع اختصاص داده شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: در استان ۳ ایستگاه سنجش کیفی هوا یکی در مرکز استان و دو ایستگاه در شهرستان‌های نهبندان و سرایان مستقر است لذا با توجه به نیاز استان و همچنین وسعت مناطق متأثر از پدیده گرد و غبار با وجود ۳۵ کانون بحرانی گرد و غبار، به ایستگاه های بیشتری در زمینه کنترل، پایش و آنالیز نیاز بود.

وی ادامه داد: با اختصاص این اعتبار، دو ایستگاه پایش جدید برای استان خریداری و یک ایستگاه در مرکز استان و دیگری در شهرستان زیرکوه نصب و راه اندازی شد.

اکبری با اشاره به این موضوع که با اضافه شدن این دو دستگاه جدید، تعداد ایستگاه‌های سنجش کیفی هوا در استان به ۵ ایستگاه رسید اظهار کرد: این ایستگاه‌ها قابلیت سنجش ذرات با قطر ۲.۵ و ۱۰ میکرون را دارا بوده و یکی از ویژگی‌های ایستگاه‌های جدید خریداری شده در مقایسه با دیگر ایستگاه‌ها، ارائه داده‌ها به صورت لحظه‌ای و بدون تاخیر است.

به گفته وی داده‌های این ایستگاه‌ها از طریق سامانه پایش کیفی هوای کشور به صورت روزانه در قالب شاخص کیفی هوای منطقه ( AQI ) در دسترس عموم است.

حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی قطر گرد و غبار توسعه ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر