کد خبر: 1001345 A

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان:

معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: خانه تاریخی حکیم افضل قزوین از محل اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان استحکام بخشی و مقاوم سازی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، احسان نورانی اظهار کرد: خانه تاریخی حکیم افضل از بناهای تاریخی مربوط به دوره قاجار و متعلق به خاندان افضل در قزوین است که در خیابان سپه و بخشی از بافت تاریخی شهر قزوین واقع شده و طرح مرمت و احیای این بنای تاریخی در تابستان سال گذشته با کاربری اقامتگاه سنتی در قالب پروژه مشارکتی با نظارت اداره کل و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آغاز شد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان با اشاره به پایان مرحله استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی در پروژه مرمت این خانه تاریخی، بیان کرد: در این مرحله از مرمت بنا اقدام‌هایی چون استحکام‌بخشی زیرزمین‌های ضلع غربی و شمالی شامل احیای کانال‌های رطوبتی و مقاوم‌سازی دیواره‌ها، طاق‌ها و طاقچه‌ها واستحکام‌بخشی طبقه‌های فوقانی در ضلع غربی و شرقی بنا شامل بام‌سازی و استحکام‌بخشی شاه‌نشین به طور کامل انجام شده است.

نورانی ادامه داد: ساماندهی و مرمت تزئینات چوبی این خانه تاریخی شامل درب و پنجره‌ها و ارسی‌ها نیز به زودی انجام خواهد شد.

خانه تاریخی حکیم افضل در مجاورت خانه تاریخی ابوترابی ، مظاهری و مسجد مدرسه شیخ‌الاسلام واقع شده و با شماره ۳۲۵۳۲  در سال ۹۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

استان قزوین گردشگری و صنایع دستی مدرسه معاون بناهای تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر