کد خبر: 1159342 A

دبیر اجرایی خانه کارگری استان اردبیل:

دبیر اجرایی خانه کارگری استان اردبیل گفت: مطرح کردن طرح مزد توافقی برای کارگران کارگاه‌های زیر 10 نفر از سوی برخی از نمایندگان مجلس، تبعیت از نظام برده‌داری اروپا در قرن هجدهم است.

مرتضی مقدم در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با گلایه از طرح اخیر برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر توافقی شدن قرارداد کارگر و کارفرما در کارگاه های زیر 10 نفر اذعان کرد: متاسفانه پیش نویس طرح مزد توافقی را 38 نفر از نمایندگان مجلس به کمیسیون ارائه داده اند که لازم است این نمایندگان در جهت حمایت از حقوق کارگران، از مطرح کردن چنین مسائلی خودداری شود.

وی این طرح نمایندگان را دامن زدن به نظام ارباب رعیتی قلمداد کرد و گفت: نمایندگان به جای برداشتن باری از دوش مشکلات کارگرانی که در این اوضاع سخت اقتصادی فعالیت می کنند، با ارائه طرح های غیرمنطقی بر مشکلات این قشر آسیب دیده می افزایند.

دبیر اجرایی خانه کارگری استان اردبیل تصریح کرد: اگر طرح به مجلس بیاید ساکت نخواهیم نشست و مسئولیت عواقب بعدی آن با نمایندگانی خواهد بود که مراعات حال کارگران را نکرده و با طرح ریزی قوانین بی پایه در صدد سرکوب این قشر زحمتکش هستند.

مقدم ادامه داد: شرایط اجتماعی و اقتصادی کارگران به حد کافی شکننده و آسیب‌پذیر است بنابراین جامعه کارگری انتظار دارد که بیش از این تحت فشارهای مختلف قرار نگیرند. در این خصوص خواستاریم دولت سیزدهم در اسرع وقت تکلیف آیین نامه اجرایی تبصره 1 و 7 قانون کار را روشن و جهت اجرا به مراجع ذیربط ابلاغ نماید.

این مسئول مطرح کردن مزد توافقی برای بخش قابل توجهی از جامعه کارگری را تبعیت از تفکرات قرن هجدهم و نظام برده اروپا تلقی کرد و گفت: در این خصوص به هیچ عنوان نباید مجلس به این تفکرات دامن زده و زمینه استثمار نیروی کار را فراهم کند.

مقدم در پایان خواستار توجه دولت و مجلس به جامعه بزرگ کارگری شد و گفت: امروز کارگران باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان باشند چرا که در این شرایط سخت چرخ اقتصاد کشور به دست توانمند این قشر در حرکت و تکاپو است.

 

انتهای پیام/

خبرنگار: رشید عبدالحسینی

عکاس: بابک حقی

کارگری کارگران مرتضی مقدم مزد توافقی خانه کارگری استان اردبیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر