کد خبر: 1115829 A

استاندار عنوان کرد ؛

استاندار اردبیل گفت: تنظیم بازار کار و آموزش نیروی انسانی ماهر بر عهده دانشگاه ها است که باید با راه اندازی رشته های کاربردی برای استان ظرفیت سازی کنند.

به گزارش ایلنا، اکبر بهنام جو در نشست با رئیس و اساتید دانشگاه محقق اردبیلی عنوان کرد: معمولا نیازها و پتانسیل جامعه با انجام طرح های پژوهشی و تحقیقاتی مشخص می شود، بنابرین باید امر پژوهش در استان نهادینه شود و با افزایش ظرفیت طرح های پژوهشی و ایجاد رشته های کاربردی می توان نارسایی های موجود را پوشش داد.

وی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان یکی از دانشگاه های معتبر کشور می تواند بین بازار کار در استان و نیروهای فارغ التحصیل هماهنگی ایجاد کند، افزود: فارغ التحصیل در برخی از رشته های درسی اشباع شده و با بازار کار هماهنگی و همخوانی ندارند با مطالعه بیشتر می توان در رابطه با بازار کار موجود نیرو آموزش داد.

استاندار اردبیل ادامه داد: باید بدانیم چه رشته هایی برای استان نیاز داریم تا جوانان بعد از فارع التحصیل شدن به عنوان لیسانس بیکار شناخته نشوند بلکه بلافاصله متناسب با رشته تحصیلی جذب بازار کار شوند.

وی گفت: باید دانشگاه ها هسته های کاربردی و سر فصل های جامع را راه اندازی کنند تا در آینده و سرنوشت دانشجو  بعد از ۴ سال تحصیل تاثیر گذار باشد.

بهنام جو با بیان اینکه کارخانه کامیون سازی ۴۰۰ نفر مهندس آموزش دیده آماده می کند، افزود: کارخانه بزرگ در استان راه اندازی شده و نیروی تحصیل کرده نیاز خواهند داشت که کارخانه حدید مبتکران الگوی بسیار خوبی برای سایر واحدها می تواند باشد و این آموزش های فنی  با همکاری دانشگاه ها امکان پذیر خواهد بود.

ضرورت توجه به رشته های خاص با راه اندازی منطقه آزاد در استان

وی تصریح کرد: در صورت راه اندازی منطقه آزاد باید رشته های بازار یابی تجاری و اقتصادی در استان افزایش یابد و نیروهای تحصیل کرده در این حیطه موفق عمل خواهند کرد تا به رونق و توسعه اقتصادی در منطقه کمک کنند.

استاندار اردبیل با بیان اینکه باید در کنار تحصیل برای دانشجویان دروس مهارت های زندگی نیز ارائه شود گفت: با ارایه دروس عمومی مهارهای زندگی قبل و بعد از ازدواج و همچنین مهارت های عمومی جوانان بهتر می توانند در زندگی شخصی خودکفا باشند و این مهارت ها در پیشگیری از آسیب های اجتماعی بسیار مفید است.

 

انتهای پیام/
کار بازار کار استاندار اردبیل دانشگاه ها اکبر بهنامجو رشته های دانشگاهی تنظیم بازار کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر