کد خبر: 15598 A

اگر بخواهیم استعدادهای علمی شكوفا شود باید به سمت نوآوری و تربیت افراد اندیشمند و نه صرفا دانشمند حركت كنیم.

ایلنا - مشهد: سومین المپیاد بین المللی مخترعان، مبتكران و نوآوران و اولین سمپوزیوم تخصصی اختراعات با حضور استاندار خراسان رضوی در مشهد آغاز به كار كرد.

به گزارش ایلنا از مشهد، محمود صلاحی در مراسم افتتاحیه این المپیاد اظهار کرد: علی رغم سابقه دیرین ایران در علم و تمدن، در برهه ای از زمان به دلیل بی كفایتی شاهان و سلاطین از كاروان علمی بشر عقب ماندیم.

وی افزود: به بركت پیروزی انقلاب اسلامی و توجه ویژه مردم و مسوولان نسبت به توسعه علمی، بخشی از این عقب ماندگی ها جبران شد.

استاندار خراسان رضوی گفت: تاكیدات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص رویكردها و سیاست های این حوزه و اجرای آن از سوی فعالان علمی و متولیان امر باعث شد تا امروز به اذعان مراكز علمی دنیا، متوسط رشد علمی ایران به 11 برابر متوسط رشد جهانی برسد.

وی ماهیت انقلاب اسلامی ایران را فرهنگی دانست و گفت: مبنای معرفی ایران و رساندن پیام انقلاب اسلامی به دنیا توسعه دانش و دستاوردهای علمی ست.

صلاحی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این موضوع كه باید از طرح های دانش بنیان از سوی نهاد های دولتی حمایت شود؛ گفت: تجاری سازی علوم، تولید ثروت و رفاه عمومی را به دنبال خواهد داشت.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: اگر بخواهیم استعدادهای علمی شكوفا شود باید به سمت نوآوری و تربیت افراد اندیشمند و نه صرفا دانشمند حركت كنیم.

وی ضمن ارج نهادن به مقام علمی دانشمندان گفت: اگر چه نقش دانشمندان برای انتقال علوم گذشتگان به نسل جوان بر كسی پوشیده نیست ولی اندیشمندان با نوآوری های خود می توانند نقش موثری در رساندن ایران به جایگاه واقعی خود در دنیا ایفا كنند.

وی تقویت قدرت خلاقیت در قشر دانش آموز و دانشجو را برای تحقق این هدف ضروری دانست و تاكید كرد: هیچ دانشجو و دانش آموزی نباید از دایره اختراع، ابتكار و نوآوری خارج باشد.

در این مراسم خلیل زاده دبیر اجرایی المپیاد نیز ضمن ارایه گزارشی از روند برگزاری المپیاد گفت: از ابتدای سال گذشته فراخوان جذب اختراعات، ابتكارت و نوآوری ها از طریق دانشگاه آزاد مشهد آغاز و تا شهریور ماه ادامه داشت.

وی افزود: در این مدت 360 اثر به دبیرخانه ارسال و پس از داوری اولیه، 236 طرح به بخش المپیاد راه یافت.

دبیر اجرایی المپیاد خاطر نشان كرد: دور نهایی داوری ها جمعه پنجم آبان انجام و افراد برتر معرفی خواهد شد.

در حاشیه این المپیاد که به مدت دو روز در محل دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در حال برگزاری است، نمایشگاه تجاری سازی نیز با حضور 50 غرفه تجاری و 237 غرفه اختراعات برپا شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر