کد خبر: 32610 A

هم اکنون جمعیت زنان جویای کار در کشور ۸۳۰ هزار نفر است و بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار دختر نیز در دانشگاههای کشور مشغول به تحصیل هستند، یعنی بیش از دو برابر کل زنان بیکار، بدیهی است که در صورت عدم برنامه ریزی و تدبیر اندیشی لازم، ظرف سه چهار سال آینده با افزایش ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصدی جمعیت زنان جوان بیکار روبرو خواهیم شد.

اصفهان – ایلنا: رئیس کمیسیون بانوان اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن اصفهان، جمعیت زنان بیکار در کشور را ۸۳۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: درصورت عدم برنامه ریزی و تدبیر اندیشی لازم، ظرف سه چهار سال آینده این جمعیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

زهرا اخوان نسب در گفتگو با ایلنا، یکی از اهداف بسیار مهم این کمیسیون را توسعه توان اقتصادی و بازرگانی بانوان دانست و افزود: آموزش مهارت‌های زندگی، بهره وری، خلاقیت و نوآوری از مهم‌ترین شاخص‌های توانمندسازی بانوان به شمار می‌آیند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان با انتقاد از اینکه زنان برای ورود به بازار کار و اثبات خود نیاز به تلاش مضاعفی دارند، گفت: با توجه به اختلافات جنسیتی و تبعیض‌هایی که از لحاظ فرهنگی در جامعه وجود دارد، گرچه میزان زنان کارآفرین در مقایسه با مردان کارآفرین اندک است اما یک زن کارآفرین چندین برابر یک مرد، باید سختی‌ها و ناملایمات را تحمل نموده و کوشش کند، به همین نسبت می‌توان گفت که موفقیت یک زن کارآفرین در جامعه نسبت به مردان چندین برابر است.

وی یکی از شاریط مهم برای جذب سرمایه گذاران خارجی را ایجاد محیطی امن برای سرمایه گذار بیان کرد و یادآور شد: وجود شرایط با ثبات اقتصادی، پایین بودن ضریب ریسک، کوتاه بودن بروکراسی اداری، پاسخگویی به موقع دستگاههای اجرایی، چابک بودن نظام گمرکی و موارد دیگر نیاز است تا بستر مناسب برای سرمایه گذاری فراهم شود.

رئیس کمیسیون بانوان اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن اصفهان با استناد به آمار سال ۹۰ تصریح کرد: هم اکنون جمعیت زنان جویای کار در کشور ۸۳۰ هزار نفر است و بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار دختر نیز در دانشگاههای کشور مشغول به تحصیل هستند، یعنی بیش از دو برابر کل زنان بیکار، بدیهی است که در صورت عدم برنامه ریزی و تدبیر اندیشی لازم، ظرف سه چهار سال آینده با افزایش ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصدی جمعیت زنان جوان بیکار روبرو خواهیم شد.

وی که معتقد است همواره نگاه به وضعیت زنان فعال اقتصادی و کارآفرین، یک نگاه ظاهری و شعاری بوده، ادامه داد: هیچ اطلاعاتی در خصوص درصد کارآفرینان زن در کشور وجود ندارد ولی از مقایسه حضور مردان در جوامع کسب و کار که از قدیم الایام بوده با حضور زنان که اگر چه دوشادوش مردان در اداره زندگی مشارکت داشته‌اند اما حقوق آن‌ها و میزان درآمدزاییشان مورد محاسبه قرار نگرفته، فقط کارآفرینی شرط ایجاد اشتغال در بازار کسب و کار به شمار می‌رود و شاید بتوان نسبت کارآفرینان زن به مرد را ۵ درصد تخمین زد.

اخوان بر اساس گزارش سازمان ملل، می‌گوید: ۶۶ درصد کارهای دنیا را زنان انجام می‌دهند، ۵۰ درصد غذای جهان را تولید می‌کنند اما فقط ۱۰ درصد درآمد و یک درصد اموال دنیا را در اختیار دارند، این آمار حاصل برآوردهای جهانی است حال باید دید این میزان در جمعیت حدود ۳۶ میلیون نفری زنان ایران، با توجه به همه شاخص‌ها چه میزان خواهد بود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه ۴۹ درصد کاربران اینترنت را زنان و دختران جوان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: نقش و کارکردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان محور بسیاری از تحولات جهانی، انکار ناپذیر است و ICT یکی از مهم‌ترین ابزار‌ها و بسترهای توسعه همه جانبه مدیریت اطلاعات از طریق تولید، پردازش، توزیع و مبادله اطلاعات را فراهم می‌کند.

وی برای دستیابی به شاخص‌ها و ابزارهای توسعه ارتباطات و اطلاعات منطبق بر استانداردهای جهانی، کشور را نیازمند نگرش کلان، اصولی و غیر نمایشی به پدیده ICT عنوان کرد و گفت: با نهادینه و اجرایی کردن مفاهیم دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک، می‌توان به دستیابی ایران به عنوان کشور در حال توسعه ICTو حتی توسعه یافته در این فناوری امیدوار بود.

رئیس کمیسیون بانوان اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن اصفهان با تاکید بر لزوم تقویت نقش کارآفرینی زنان در جامعه برای دستیابی به توسعه اقتصادی ادامه داد: سیاست‌های حمایتی مناسب برای تقویت ویژگی‌های کارآفرینانه و ادامه این روحیه در میان زنان، از اهمیت کلیدی برخوردار است به ویژه آنکه امروزه در عرصه جهانی، زنان خلاق، نوآور و مبتگر به عنوان کارآفرین، منشاء تحولات بزرگی در زمینه‌های صنعتی، تولیدی و خدماتی شده‌اند و نقش آنان به عنوان موتور توسعه اقتصادی تعریف شده است.

وی با اشاره به اینکه چرخ‌های توسعه اقتصادی همواره با توسعه کارآفرینی به حرکت در می‌آیند، تصریح کرد: از این رو پرورش نیروهای خلاق یکی از نیازهای مهم صنعت، خدمات و دانشگاه بوده و در عصر حاضر که عصر دانایی، خلاقیت و تلفیق اندیشه هاست، توجه به کارآفرینی در توسعه و پیشرفت بسیار اهمیت دارد.

به گفته زهرا اخوان در حال حاضر زنان راه خود را پیدا کرده و به حد بالایی از آگاهی و رشد رسیده‌اند و به سختی فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهند گرچه با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

وی افزایش توجه حوزه حاکمیت و دلتمردان و تصمیم گیران به این موضوع حساس در جامعه را زمینه ساز بروز استعدادهای زنان و دختران کارآفرین دانست و بیان داشت: برای تعیین میزان تاثیر فعالیت‌های بانوان در عرصه تجارت، مطالعه‌ای درباره فعالیت و دارایی ۵۰۰ شرکت تجاری صورت گرفته و نتایج آن نشان می‌دهد در شرکت‌هایی که زنان در هیات مدیره حضور دارند، بازگشت سرمایه بیشتر است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر