کد خبر: 38516 A

رضیه انصاری و بهناز علی­پورگسکری؛ برگزیدگان در دو بخش رمان و داستان کوتاه، لوح­‌های تقدیر و جوایز نقدی مهرگان را از دست هیات داوران دریافت کردند.

ایلنا: پس از به تعویق افتادن برگزاری مراسم اختتامیه­‌ی دوره­ی یازدهم و دوازدهم جایزه‌­ی مهرگان ادب، که به بررسی آثار داستانی منتشر شده در سال­های 88 و 89 اختصاص یافته بود، برگزارکنندگان این جایزه طی مراسمی کوچک و در حضور مدعوینی معدود، برگزیدگان خود را معرفی و تقدیر کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ مراسم اختتامیه­‌ی دوره­‌ی یازدهم و دوازدهم جایزه­‌ی مهرگان ادب که به بررسی 134 عنوان رمان، نوولت و داستان بلند؛ و 171 عنوان مجموعه داستان کوتاه منتشر شده در سال­های 88 و 89 اختصاص داشت، عصر جمعه 29 دی­ماه؛ با حضور علیرضا زرگر(مدیر جایزه‌­ی مهرگان)، احمد پوری، مهدی غبرایی و علیرضا سیف­‌الدینی(داوران مهرگان) و فتح­‌الله بی­نیاز(یکی از اعضای هیات امنای مهرگان) برگزار شد.

زرگر در ابتدای این مراسم کوچک و خودمانی به بیان برخی از جزئیات و توضیحات درمورد مهرگان پرداخت و گفت: متاسفانه طی سال­های اخیر، مشکلات متعددی نظیر گرانی کاغذ و... حوزه­‌ی نشر را با مشکل مواجه کرده است و همچنین به تبع شرایط موجود، جوایز ادبی خصوصی نیز با مشکلاتی روبرو بوده­‌اند.

وی ضمن اشاره به شرایط دشوار برگزاری و اداره­ی جایزه­‌ی مهرگان؛ اشاره کرد: هر از چندی در اخبار می­‌خوانیم که برخی از مسوولان عنوان می­‌کنند که از جوایز ادبی حمایت می­‌شود. من از همینجا اعلام می­‌کنم که مهرگان؛ در هیچ دوره‌­ای و از هیچ دولتی تقاضای حمایت نداشته است و همواره در شرایطی کاملا مستقل برگزار شده است.

مدیر مهرگان ادامه داد: اما درخواستی که ما از مسوولان امور فرهنگی داریم؛ این است که لااقل به مفاد قوانین و آیین­نامه­‌های موجود در حوزه­‌ی مساعدت در ثبت و ارائه­ی مجوز به تشکل­های فرهنگی عمل کنند. حال آنکه متاسفانه طی سالیان اخیر؛ با درخواست‌های مکرر ما مبنی بر ثبت نهاد مهرگان، شرکت یا موسسه­‌ی غیرانتفاعی و غیرتجاری مهرگان و... موافقتی صورت نگرفته است و حتی آنگاه که بر حقوق شهروندی خود اتکا کرده­‌ایم و قصد برگزاری مراسم­‌هایی را در قالب جایزه­‌ی مهرگان را داشته­‌ایم نیز با مشکلاتی مواجه بوده­‌ایم.

وی در ادامه و با اشاره به مغفول ماندن جایزه­ی مهرگان علم، محیط زیست و رمان نوجوان؛ و ابراز امیدواری نسبت به پیگیری و فعالیت آتی مهرگان در این حوزه­‌ها، از زحمات داوران دوره­ی یازدهم و دوازدهم مهرگان ادب تشکر کرد و افزود: متاسفانه داوران جوایز ادبی، آنچنان که باید و شاید مورد اقبال جامعه­‌ی ادبی قرار نمی­‌گیرند و بعضا با انتقاداتی از سوی نویسندگان جوان و پیشکسوت مواجه هستند. حال آنکه به نظر می­‌رسد منتقدان؛ غالبا با دشواری کار داوری آشنایی ندارند. هرچند که هر انتخابی، واکنش­هایی را نیز به همراه خواهد داشت.

زرگر در پایان سخنانش درمورد مسایل مالی مهرگان نیز توضیح داد: برخلاف حرف و حدیث­‌هایی که گاهی از این سو و آن سو؛ مبنی بر جابجایی مبالغ سنگین از سوی جوایز خصوصی، پرونده­‌ی مالی مهرگان؛ پرونده‌­ی شفافی­ست. این جایزه با بودجه­‌ای بسیار مختصر اداره می­‌شود و البته هزینه­‌های ما نیز بسیار پایین است. مضاف بر اینکه متاسفانه روند جذب اسپانسرهای ادبی که داشت سر و سامانی به خود می­‌گرفت، طی سال­های اخیر بسیار کمرنگ شده که البته با وجود نگرانی­‌هایی که متوجه اسپانسرهای محترم می­‌شود، این مساله طبیعی­‌ست.

در ادامه­‌ی این مراسم و پس از ارائه­‌ی سخنانی چند از سوی احمد پوری، بیانیه­‌ی هیات داوران جایزه‌­ی مهرگان ادب توسط مهدی غبرایی قرائت شد.

مطابق با این بیانیه، هیات داوران در بخش رمان، نوولت و داستان بلند؛ رمان «شبیه عطری در نسیم» نوشته­‌ی رضیه انصاری و منتشر شده توسط نشر آگه، به دلیل روایت واقع­گرایانه مدرنیستی از زندگی ایرانیان دور از وطن، کاربرد نثر و زبان متناسب با متن، دیالوگ‌­های سنجیده و خلق تعلیق­‌ها و ابهام­‌های هنری، شایسته­‌ی دریافت تندیس مهرگان ادب و جایزه­‌ی نقدی اعلام شد. همچنین رمان «دو پرده­ی فصل» نوشته­‌ی فرشته مولوی؛ به دلیل بهره­‌گیری از امکانات و قابلیت­های زبان فارسی جهت تصویر نوع متفاوتی از تاریخ و آمیختگی آن با اشاره­‌ها و نشانه­‌ها و تکرار­ها و تجربه­‌های ذهنی هماهنگ با روایت، شایسته­‌ی دریافت لوح تقدیر مهرگان ادب و عنوان رمان تحسین شده هیات داوران شناخته شد.

در بخش مجموعه داستان کوتاه نیز مجموعه داستان «بماند» نوشته­ی بهناز علی­پورگسکری و منتشر شده توسط نشر چشمه، به دلیل نگاه دقیق، ایجاد موقعیت­‌های تعیین کننده در برابر شخصیت­‌ها، دیالوگ­‌های معناگرا و چرخش متناسب زاویه­ دید، شایسته­‌ی دریافت تندیس مهرگان ادب و جایزه­ی نقدی دانست.

هیات داوران همچنین مجموعه داستان «خواب با چشمان باز» نوشته­‌ی ندا کاووسی­فر از نشر چشمه را به دلیل درون­‌نگری مدرنیستی و تلاش برای خلق روایت­‌های متنوع و بدیع؛ و مجموعه داستان «و حالا عصر است» نوشته­‌ی طیبه گوهری از نشر ثالث را به دلیل کاربرد نثر و زبانی روان در باز نمود شخصیت­‌ها و رویدادهای متنوع؛ شایسته­‌ی دریافت لوح تقدیر مهرگان ادب و عنوان مجموعه داستان تحسین شده هیات داوران دانسته است.

همچنین هیات داوران جایزه­‌ی مهرگان ادب، به اتفاق آراء؛ رمان «زیر چتر شیطان» نوشته­‌ی زنده­‌یاد محمد ایوبی از نشر هیلا را شایسته­‌ی تحسین ویژه هیات داوران دانسته و با اهدا لوح تقدیر مهرگان ادب به کوشش­‌های ارزنده و رو به رشد این نویسنده ادای احترام کرده است. اما مطابق با ضوابط جایزه­‌ی مهرگان، کتاب­‌هایی به مرحله­‌ی نهایی جایزه می­‌رسند که نویسندگان آن­ها در زمان اعلام رای هیات داوران در قید حیات باشند.

در پایان این مراسم؛ رضیه انصاری و بهناز علی­پورگسکری؛ برگزیدگان در دو بخش رمان و داستان کوتاه، لوح­‌های تقدیر و جوایز نقدی مهرگان را از دست هیات داوران دریافت کردند.

مراسم اختتامی‌ه­ی دوره­ی یازدهم و دوازدهم جایزه­ی مهرگان ادب که آثار منتشر شده در سال­های 1388 و 1389 را مشمول داوری قرار داده است، به دلایلی؛ تقریبا با یکسال تاخیر برگزار شد و برگزار کنندگان این جایزه، درصدد آغاز دوره­‌ی جدید مهرگان ادب هستند.

جایزه­‌ مهرگان ادب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر