کد خبر: 82451 A

شیرزاد در گفت‌وگو با ایلنا:

اگر ما بتوانیم از ظرفیت افراد معتبر و قدرتمندی مانند آیت الله هاشمی و سیدمحمد خاتمی برای حل مسائل خارجی كمك بگیریم فکر می‌کنم قدم اساسی برای حل مشكلات كشور در عرصه سیاست خارجی برداشته‌ایم.

احمد شیرزاد گفت: اگر ما بتوانیم از ظرفیت افراد معتبر و قدرتمندی مانند آیت الله هاشمی و سیدمحمد خاتمی برای حل مسائل خارجی كمك بگیریم  فکر می‌کنم قدم اساسی برای حل مشكلات كشور در عرصه سیاست خارجی برداشته‌ایم.

احمد شیرزاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اینکه مشخص نیست بخش‌هایی که در دولت قبلی قدرت داشته و  برای دولت خاتمی مشکل ایجاد می‌کردند در دولت روحانی چه کنند؟ گفت: آنهایی كه سعی می‌کردند در دولت خاتمی به هر طریق مشکل ایجاد کنند، مشخص نیست که در چهار سال آینده چه خواهند کرد. خاتمی زمانی که روی کار آمد با انبانی از ایده‌ها و راهکارها وارد صحنه شد اما نتوانست این ایده‌ها را به دلیل برخی سنگ‌اندازی‌ها پیش ببرد.

وی ادامه داد: البته به نظر می‌رسد روحانی با احتیاط بیشتری عمل کند. از یک طرف با جناح محافظه کار طرف است که مواضع رادیکالی با جهان غرب دارد و از طرفی با رای‌دهندگانی مواجه است كه خواستار عمل به وعده‌های داده شده هستند. حالا باید دید نقطه تعادل در دولت روحانی کجاست. آیا واقعا جناح مقابل حاضر است به دولت روحانی اجازه پیش بردن اهدافش را بدهد؟

احمد شیرزاد با تاکید بر اینکه مساله سوریه در مسائل فعلی جهان مساله حادی است،خاطرنشان ساخت: اگر ما بتوانیم نماینده ویژه، معتبر و قدرتمندی مانند آیت الله هاشمی و سیدمحمد خاتمی برای این کار بفرستیم که از حمایت همه جانبه حکومت برخوردار باشند فکر می‌کنم قدم اساسی برداشته‌ایم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی کشورهایی مانند لبنان، اگر دولت روحانی از ظرفیت‌های اشخاص معتبر و قدرتمندی چون آقای رفسنجانی و خاتمی استفاده کند گام انسانی بسیار بزرگی است که می‌توان به آن امیدوار بود

شیرزاد با بیان اینکه ما نباید سرمایه‌های ملی را نادیده بگیریم،عنوان کرد: ما باید از ظرفیت این افراد در مهمترین بحران‌های جهانی استفاده کنیم. اعتبار آنها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. کشورهای منطقه برای این شخصیت‌ها احترام خاصی قائلند و اگر توافق منطقه‌ای و اسلامی بین کشورهای عربی، ترکیه و ایران صورت بگیرد به احتمال زیاد می‌توان از این ظرفیت برای حل بحران‌های منطقه‌ای استفاده کرد.

این تحلیلگر مسائل بین الملل خاطرنشان ساخت: اولویت‌ دیگر رابطه با اروپا است که به دلایلی در دوره‌ای از زمان كاهش یافته است. برقراری رابطه با فرانسه و ایتالیایی‌ها کار آسانتری است و بر اساس سیاست روحانی، محور اروپا در دولت او باید مجددا فعال شود.

این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه محور رابطه با امریکا نیاز به صرف وقت دارد، تصریح کرد: با سرعت نمی‌توان در خصوص رابطه با امریکا عمل کرد و گام برداشت. عملكرد آمریكا در مساله هسته‌ای می‌تواند تا حدودی پیش درآمد مذاکره باشد.

شیرزاد با تاکید بر اینکه روحانی ویژگی لابی‌گری و نفوذ بسیاری دارد، عنوان کرد: روحانی ویژگی مثبت قدرت تعامل در عرصه دیپلماتیک دارد که باید از آن هم در داخل و هم در خارج از کشور برای ایفای نقش استفاده کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر