کد خبر: 83106 A

کریمی اصفهانی در گفت‌وگو با ایلنا:

هیچ کس حق اهانت به هاشمی و دیگرشخصیت‌ها را ندارد این کار افراط گرایان است که تلاش می‌کنند کشور را همواره دچار التهاب کنند/اگر بخواهیم مشکلاتی که دولت نهم و دهم برای ما ایجاد کرد را بیان کنیم کتاب قطوری خواهد شد.

دبیر کل جامعه اصناف و بازار گفت: آیت الله مصباح یزدی متاسفانه سازجدایی در بین علمای قم را می‌زند که این حرکت ناپسند و ناشایسته است.ایشان در انتخابات نیز دچار رفتار‌های متناقض شده بودند به طوری که پیش از انتخابات لنکرانی را به عنوان گزینه اصلح معرفی می‌کردند و از ناکارآمدی جلیلی سخن می‌گفتند ولی به محض عدم احراز صلاحیت لنکرانی، جلیلی را به عنوان گزینه اصلح عنوان کردند.

احمد کریمی اصفهانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در خصوص تشکیل دولت وحدت ملی با روی کار آمدن حسن روحانی در مقام ریاست جمهوری تصریح کرد: مساله دولت وحدت ملی زمانی مطرح می‌شود که در کشور شکاف زیاد بین مسئولین و یا جامعه وجود داشته باشد اما اگر همه نظام ولایت فقیه را بپذیرند و همه تابع قانون باشد وحدت همواره در سایه قانون ایجاد خواهد شد. در صورتی وحدت به هم خواهد خورد که یک قوه در کار دیگر قوا دخالت کند.

وی با اشاره به اینکه مشکل عمده دولت نهم و دهم قانون گریزی بود، گفت: تکرار این مسائل برای مردم ملال آور خواهد شد.نباید فراموش کرد که در نهایت در نظام ما خرد جمعی تصمیم گیرنده است. متاسفانه دولت احمدی‌نژاد علی رغم شعار‌های عدالت‌گستر علاوه بر اینکه به مبارزه با فساد و مفسدین نپرداخت حتی از برخی افراد كه مشكل اقتصادی داشتند نیز حمایت کرد و این امر زمانی افزایش پیدا کرد که خود احمدی‌نژاد عنوان کرد "اطرافیان من خط قرمز هستند."

کریمی اصفهانی در بیان دلایل انتخاب مردم خاطرنشان کرد: ملت ما بسیار زیرک هستند اگر بخواهیم مشکلاتی که دولت نهم و دهم برای ما ایجاد کرد را بیان کنیم کتاب قطوری خواهد شد به نظر من عملکرد بد این دوره باعث تاثیر در دیدگاه مردم برای انتخاب رئیس جمهور آینده شد. در این عملکرد بداخلاقی‌ها، توهین به شخصیت‌های نظام و تهمت به جامعه تاثیرگذار بود چرا که مردم ما در این دوره شاهد بزرگترین سوء استفاده سه هزار میلیاردی بودند علاوه بر این کابینه احمدی نژاد از لحاظ اقتصادی نیز آسیب‌های زیادی به جامعه وارد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه دولت در این دو دوره به جای برخورد با فساد همواره حافظ منافع مفسدین بود،گفت: آیت الله مصباح یزدی متاسفانه سازجدایی در بین علمای قم را می‌زند که این حرکت ناپسند و ناشایسته است؛ بهتر بود ایشان این اختلاف و جدایی با علما را کنار بگذارند و به جبران آن بپردازند.

دبیر کل جامعه اصناف و بازار ادامه داد: ایشان در انتخابات نیز دچار رفتار‌های متناقض شده بودند به طوری که پیش از انتخابات لنکرانی را به عنوان گزینه اصلح معرفی می‌کردند  و از ناکارآمدی جلیلی سخن می‌گفتند ولی به محض عدم احراز صلاحیت لنکرانی، جلیلی را به عنوان گزینه اصلح عنوان کردند.

کریمی اصفهانی با بیان اینکه تعدد كاندیدای اصولگرا نیز عامل دیگری برای انتخاب روحانی بود گفت:وقتی جلوتر آمدیم حمایت هاشمی از روحانی نیز در توجه مردم به این شخصیت بسیار تاثرگذار بود البته ما معتقدیم اصول گرایان در انتخابات شکست نخوردند چرا که هم در مناظره‌ و هم در نشست خبری روحانی مواضع خوبی را مطرح کرد که فکر می‌کنم حداقل از دولت نهم و دهم که به ظاهر اصول گرا بود عملکرد قوی تری داشته باشد.

وی در خصوص اقبال مردم به آیت الله هاشمی علی رغم تخرییب‌های صورت گرفته طی سال های اخیر یادآور شد:همان طور که رهبری عنوان کردند یک سلیقه نمی‌تواند نظام را اداره کند. آنچه باعث بسیاری از مشکلات کشور می‌شود تندروی‌هاست. بنابراین نباید فراموش کنیم که هیچگاه نباید از اعتدال خارج شد کسانی که در این دوران شخصیت‌های مورد قبول جامعه را مورد توهین و تهمت قرار دادند دچار اشتباه بزرگی شدند.

دبیر کل جامعه اصناف و بازار با تاکید بر اینکه باید همه نظرات جامعه را با آغوش باز پذیرفت، گفت: رهبری همه سلایق را پذیرفته است بنابراین کسانی که خود را تابع ولایت می‌دانند نباید نظری مغایر با ولی فقیه داشته باشد. ما معتقدیم انتخاب هاشمی در مقام رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نشان می‌دهد که وی همواره شخصیت مورد تایید رهبری بوده است که هیچ کس حق اهانت به هاشمی و دیگرشخصیت‌ها را ندارد این کار، کار افراط گرایان است که تلاش می‌کنند کشور را همواره دچار التهاب کنند.

وی با بیان اینکه روحانی از ابتدا با ادبیاتی فراجناحی وارد شد و این چیزی نیست که در زمان انتخابات صورت گرفته باشد، تصریح کرد: با شناختی که من از روحانی دارم می‌دانم که دغدغه او همواره مشورت و انتخاب بهترین از میان دو جناح بوده است و این حکایت از روحیه فراجناحی او دارد قطعا در این صورت اصول گرایان برای همکاری با او لبیک خواهند گفت.

کریمی اصفهانی در خصوص تاثیر لباس روحانیت در انتخاب مردم یادآور شد: نظام جمهوری اسلامی با روحانیت و حرکت امام راحل به وجود آمده و طبیعی است که در نهایت این روحانیت است که در مقابل استکبار قد علم می‌کند اما روحانیتی مورد نظر ماست که در کنار نظام باشد.

وی با بیان اینکه اعتماد مردم باید از سوی دولت جلب شود، تصریح کرد: وضعیت کشور اینگونه نیست که هشت سال تمام، یک دولت کلیه تخریب‌ها را به ویژه در عرصه اقتصادی تحمیل کند و کسی که از راه می رسد بتواند آن را یک شبه برطرف کند. روحانی نیاز به برنامه و تیم اقتصادی قوی دارد. ما معتقدیم باید به او و تیمش مهلت بدهیم تا دولت یازدهم خود را پیدا کند. مجموعه منابع ما نشان می‌دهد که افق‌های روشنی داریم که امکان استفاده از همه آنها وجود دارد و اگر پیشنهادی هم به ذهن می‌رسد باید به دولت منتقل کرد. من امیدوارم با رویه مشورت طلبی روحانی هر چه زودتر شرایط اقتصادی کشور سامان گیرد.

کریمی اصفهانی در پاسخ به این سوال که شما حلقه مفقوده میان دولت و ملت را چه چیزی می‌دانید گفت: حلقه مفقوده طی این سال ها این بود که دولت؛ ملت، سایر قوا و نخبگان را به حساب نمی آورد به گونه‌ای که تنگ نظری احمدی نژاد طی این سال ها باعث شد نه نخبگان حاضر به همکاری با او بشوند و نه او از نخبگان استفاده کند.

وی افزود: اگرچه روحانی ممکن است برای برخی چهره‌ها اقبال بیشتری داشته باشد اما رئیس جمهور آحاد ملت است و باید به اصل مشورتی که در اسلام نیز به آن بسیار تاکید شده توجه نماید. انتظار دیگر ما از دولت یازدهم این است که قوا هر یک در جای خود قرار گیرند و تعدی خارج از چارچوب قانونی وجود نداشته باشد.

دبیر کل جامعه اصناف و بازار در پایان تصریح کرد: انتظار ما برای بهبود شرایط اقتصادی تیم و برنامه قوی است. ما معتقدیم با بدترین برنامه اما با یک تیم قوی می‌توان اقتصاد فعلی کشور را سامان داد.

انتخابات احمدی‌نژاد مصباح یزدی هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر