کد خبر: 666 A

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

با اجرای پروژه اصلاح نژادی در گاومیش های استان می‌توان حدودیك تن افزایش شیر را درنتایج آنها داشته باشیم.

ساری - ایلنا: معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: اجرای پروژه اصلاح نژادی در گاومیش های استان می‌توان حدودیك تن افزایش شیر را درنتایج آنها داشته باشیم.

حسین نگهدار  طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود: در راستای اجرای پروژه اصلاح نژادی دام سنگین (گاومیش) عملیات همزمانی فحلی روی 5 راس گاو میش در واحد گاو میشداری در روستای ولوجا شهرستان میاندرود صورت گرفت که تعداد 3 راس گوساله (2 راس نر و یک راس ماده) متولد گردید.

وی با اشاره به اینکه دراجرای عملیات پروژه فوق از اسپرمهای گاومیش ایتالیایی استفاده گردیده؛تصریح نمود: گاومیش های ایتالیایی توان تولید حدود 7 تن شیر در یک دوره شیرواری را دارا می باشند، در صورتیکه گاومیشهای پر تولید مازندران حداکثر 2 تن در یک دوره شیر واری شیر تولید می نمایند.

نگهدار خاطر نشان كرد: با اجرای پروژه اصلاح نژادی در گاومیش های استان مازندران حدود یک تن افزایش شیر را در نتاج آنها داشته باشیم و از آنجائیکه درصد باروری در گاومیشها در شرایط عادی حدود 25 تا 30 درصد می باشد؛ در اجرای عملیات همزمانی و اصلاح نژادی در گله مذکور، عملکرد باروری تا 60 درصد افزایش داشته است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران یادآورشد: وزن گوساله ماده به دنیا آمده حدود 3 کیلوگرم وگوساله های نر حدود 4كیلوگرم بیشتر از گوساله های گاومیش مازندرانی بوده است.

لازم به ذکر است استان مازندران دارای 5920 راس گاومیش میباشد که تولید شیر سالانه آن بالغ بر 4650 تن و گوشت آن نیز بیش از 277 تن است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر