کد خبر: 999646 A

اعضای شورای شهر تهران، اعتراض فرمانداری مبنی بر لغو تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به سبزوار در منطقه ۲۲ را وارد دانستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جریان دویست و پنجاهمین جلسه شورای شهر تهران، بررسی نامه فرمانداری تهران درباره اعتراض هیات تطبیق به تغییر نام معابر و خیابان های شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت. 

محمد جواد حق‌شناس، رئیس کمیته نامگذاری ضمن قرائت گزارش کمیسیون حقوقی گفت: هیات تطبیق به سه بند از مصوبات شورای شهر تهران در تاریخ ۲۵ آبان ماه که به نام سه شهر نامگذاری شد ایراد گرفته است. 

او ادامه داد: هیات تطبیق تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به سبزوار، رهی معیری به اسفراین و تغییر نام خیابان خواجوی کرمانی به جیرفت را دارای اشکالاتی دانسته است. 

حق‌شناس گفت: اعتراض هیات تطبیق باید مستند به مواد قانونی و دارای استدلال حقوقی و صرفا درصورت وجود ایراد شکلی به مصوبه شورا باشد حال آنکه در این نامه بدون مفاد قانونی نسبت به سه بند از مصوبه نامگذاری اعتراض شده است. همچنین ایرادات وارد شده درخصوص تکراری بودن ایرادات به نظر دور از دقت لازم و براساس مستندات مخدوش تنظیم شده است. 

او گفت: درخصوص ایراد وارده به ردیف مبنی بر تبدیل خیابان عطار به سبزوار دارای اشکال می‌باشد چرا که شورای شهر براساس آیین‌نامه می‌تواند نام‌های تکراری را از سطح شهر حذف کند و حتی در صورت تکرار نام شهدا می‌توانیم اسامی تکراری را حذف کنیم. چهار معبر به نام شیخ عطار نیشابوری در شهر تهران وجود دارد و تغییر نام عطار به سبزوار نشانه عداوت و تلاش برای زدودن نام وی از تهران نیست و این در حالی است که هیچ معبری به نام سبزوار در تهران نداریم. 

حق‌شناس با بیان اینکه اعتراض به تغییر نام خیابان رهی معیری به اسفراین نیز درست نیست گفت: ایراد هیات تطبیق به تکراری بودن این خیابان است در حالی که شورای شهر خیابان اسفراین در منطقه شش را به نام مهران دوستی تغییر داده است. 

او با تاکید بر اینکه تغییر نام در راستای حفظ انسجام ملی است گفت: چرا که تهران نماینده کل تهران است. در مطالعه‌ای متوجه شدیم که از ۳۱ استان نام ۱۶ استان حتی بر روی یک کوچه بن‌بست هم نیست. 

در ادامه محسن هاشمی درباره تغییر نام خیابان عطار نیشابوری با اشاره به نامه‌ای که در این زمینه به او رسیده است پیشنهاد داد تا تغییر نام پیشنهادی شورای شهر لغو شود و اعتراض فرمانداری به این نامگذاری پذیرفته شود و گفت: چرا که این تغییر نام سوء تفاهماتی را ایجاد کرده و به صلاح نیست و لازم است این نام را تغییر دهیم. 

به گزارش ایلنا، اعضای شورای شهر تهران ضمن موافقت با نظر رئیس شورا، خیابان عطار نیشابوری را در همین نام ابقا کردند و اعتراض فرمانداری پذیرفته شد، اما اعتراض هیات تطبیقه به تغییر نام خیابان رهی معیری و خواجوی کرمانی را وارد ندانسته و نظر شورای شهر به قوت خود باقی ماند.

شورای شهر شورای شهر تهران عطار نیشابوری فرمانداری تهران جلسه شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر