کد خبر: 998870 A

سخنگوی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا درباره تست‌های سریع آنتی‌ژن توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علیرضا رییسی» سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان جلسه این ستاد با اشاره به مصوبات این ستاد گفت: از امروز طرح جامع مدیریت هوشمند شروع شده است و براساس مصوبه ستاد ملی این طرح اجرا خواهد شد از همین رو این جلسه ستاد مقابله با بیماری کرونا نیز با حضور ۱۵ نفر از اعضا برگزار شد و بقیه اعضا از طریق وبینار به این جلسه وصل شدند.

وی ادامه داد: ما برای مقابله با بیماری کرونا در این مرحله ۷ برنامه مشخص داریم که یکی از آنها بحث محدودیت‌‌های هوشمند است.

وی ادامه داد: همچنین از امروز تست‌های تولید داخلی آنتی ژنی به میزان ۱۰۰ هزار تست به دست ما رسیده است که در مراکز بهداشتی و استان‌ها توزیع خواهد شد و امیدواریم این هفته و هفته آینده بتوانیم میزان تست‌ها را به ۷۰ هزار و ۸۰ هزار در روز برسانیم و همچنین در طی دو هفته آینده از مرز ۱۰۰ هزار تست در روز عبور کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا  تصریح کرد: این‌تست‌ها به صورت رایگان در مراکز بهداشتی انجام می‌شود و امیدواریم به کنترل موثر بیماری منجر شود.

رییسی تصریح کرد: در این جلسه گزارشی از وضعیت و روند کشور ارائه شده است. موضوع مهمی که امروز در این جلسه مطرح شده است طرح بسیج ملی غربالگری محله‌محور از امروز شروع شده است. در این جلسه نیز گزارشی در خصوص وضعیت ۴۳ شهری که در وضعیت قرمز بودند و در گذشته برای آنها محدودیت اعمال شده بود ارائه شد.

وی ادامه داد: براساس این گزارش در ۴۱ شهر به طور کامل روند نزولی بیماری گزارش شده است و همچنین در یکی از شهرستان‌ها روند نزولی شروع شده است و در دو شهرستان دیگر این روند کمی زمان بر است.  این طرحی بود که از که ۵ آبان شروع کردیم و خوشبختانه نتایج گویای این بود که طرح موثر بوده است و می‌تواند  به کاهش بیماری کمک کند براساس شواهد این ایجاد محدودیت‌ها موثر بوده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین درباره شهرهایی که امروز محدودیت‌ها در آنها اجرا می‌شود، گفت: محدودیت‌ها نیز از امروز برای ۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز و ۲۰۸ شهر در وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر در وضعیت زرد شروع خواهد شد و جمعیتی که مشمول این محدودیت‌ها می‌شود بالغ بر ۵۳ میلیون نفر است که در وضعیت قرمز هستند و در مجموع ۷۹ میلیون نفر در وضعیت هشدار سه، دو و یک قرار دارند که امیدواریم با رعایتی که مردم انجام خواهند داد و همچنین همکاری دستگاه‌ها شاهد کاهش ورودی بیماران و همچنین مبتلایان بوده و بعد از ۴ یا ۵ هفته شاهد کاهش مرگ و میر باشیم.

وی با تشکر از افرادی که در این محدودیت‌ها، قوانین را رعایت می‌کنند، تصریح کرد: متاسفانه عده معدودی از مردم هستند که این محدودیت‌ها را رعایت نکرده و زحمات دیگران را به هدر می‌دهند. تحقیقات بین‌المللی نشان داده است که ۱۰ درصد مبتلایان می‌توانند باعث ابتلای ۸۰ درصد جامعه شوند و این دورهمی‌ها باعث شیوع هستند متاسفانه کسب و کارها تعطیل است اما باید مراقب باشیم که اگر پروتکل‌ها به دقت رعایت نشود ممکن است زحمات ما به هدر برود.

رییسی خاطرنشان کرد: بخاطر پشتیبانی از این طرح بسته‌های حمایتی خوبی مصوب شد تا از طریق این بسته‌ها بتوانیم مصوبات ستاد را پشتیبانی کنیم. موضوعاتی مانند پاس کردن چک‌ها، مهلت پرداخت مالیات و ... تصمیمات خوبی در کمیته اقتصادی گرفته شده‌است و امیدواریم همه دست به دست هم دهیم و این موضوع را جدی بگیرم و بر این بیماری فائق آییم.

علیرضا رییسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر