سرخط خبرها:
کد خبر: 998191 A

مدیرکل دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: ابتلا به دیابت می‌تواند خطر ابتلا به فرم‌های شدید ناشی از کووید ۱۹ را بیشتر کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، افشین استوار، مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت در گفت و گوی زنده تلویزیونی در پاسخ به این سوال که چرا دیابتی‌ها بیشتر مستعد کرونا هستند، گفت: ابتلا به دیابت می‌تواند خطر ابتلا به فرم‌های شدید ناشی از کووید ۱۹را بیشتر کند چرا که افراد مبتلا به دیابت در صورت ابتلا به کرونا در خطر ابتلای شدید این بیماری قرار می‌گیرند و مرگ آن‌ها ۱.۵ تا ۳ برابر نسبت به افراد عادی افزایش پیدا می‌کند. 

او ادامه داد: ابتلا به دیابت همه سیستم‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ به ویژه بر روی سیستم ایمنی فرد تاثیر دارد و نوعی اختلال در آن ایجاد می‌کند. همچنین این بیماری بر روی قلب و عروق تاثیر جدی دارد و کلیه را دچار صدمه می‌کند. بنابراین افراد مبتلا به دیابت مستعد ابتلا به فرم‌های شدیدتر کووید ۱۹ هستند چرا که وقتی ویروس وارد بدن می‌شود باید همه این سیستم‌ها به خوبی کار کنند تا بتوانند با این ویروس مقابله کنند و سیستم ایمنی بدن پاسخ مناسب به ویروس بدهد.

استوار افزود: در دیابتی‌ها این سیستم با اختلال مواجه است و به خوبی نمی‌توانند این سیتسم دفاعی بدن را به کار بیندازند.

مدیرکل دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: افردی که بیماری زمینه‌ای دارند، افراد مسن، مردان به ویژه بیشتر از خانم ها، افراد با فشار خون بالا، اختلال خون انعقادی ابتلا به فرم‌های شدیدتر کووید ۱۹ و یا مرگ در اثر آن در آنها بالاتر است و بنابراین دیابتی‌ها باید بیشتر از دیگران رعایت کنند. 

او در پاسخ به این سوال که بیماران دیابتی چه مراقبت‌هایی را باید در این زمینه داشته باشند گفت: بیماران دیابتی برای دریافت خدمات مجبور به مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی هستند که باید این مراجعه را به حداقل برسانند و استفاده از ویزیت‌های مجازی را جایگزین کنند و در عین حال بیماری خود را پیگیری کنند. 

استوار با بیان اینکه در حدود ۵ و نیم میلیون مبتلا به دیابت در کشور وجود دارد افزود: این افراد باید ملاحظات به خصوصی را در دوران پاندمی کووید ۱۹مدنظر داشته باشند. در مرحله اول باید استمرار خدمات را تضمین کننند و اطمینان حاصل کنند خدمت مناسب را در این دوره دریافت می‌کنند و بیماری آن‌ها تحت کنترل است. 

او ادامه داد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای بیماران مبتلا به دیابت فوق العاده حایز اهمیت است. استفاده از ماسک، حداقل حضور در جامعه به جز موارد ضروری بسیار مهم است. همچنین باید داروها را به طور مرتب دریافت کنند، میزان قند خونشان را مرتب اندازه گیری کنند.

دیابت افشین استوار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر