کد خبر: 997785 A

سخنگوی وزارت بهداشت:

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: آمار فوتی ها چیزی نیست که ما پنهان کنیم چون حتی آرامستان‌ها هم این آمار را دارند و تعداد فوتی‌ها ثبت می‌شود

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سیما سادات لاری» سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری روز چهارشنبه، با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور بیان کرد: الان سه رنگ برای شرایط کشور داریم و 160 شهرستان ما در وضعیت قرمز قرار دارند و فقط مشاغل گروه یک می‌توانند در آن فعالیت کنند.

وی در مورد موضوع طرح ترافیک کفت: با دکتر بندپی که حرف زدم گفتند جزییات طرح ترافیک را اعلام خواهیم کرد و تا الان طرح و پیشنهادی نبوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: مراکز بهداشتی درمانی خصوصی و دولتی در گروه شغل یک قرار دارند که باز هستند اما در مراکز درمانی فقط کارهای ضروری باید انجام شود و اگر جاهایی عمل های زیبایی انجام دهد باید در این مدت بسته شود.

وی در مورد میزان فوتی‌های کرونا گفت: بارها از ما شنیدید که آنچه طبق نظر سازمان جهانی بهداشت اعلام می‌کنیم، بر اساس پی سی ار مثبت است، در نظر داشته باشید مثبت بودن این تست کاملا قطعی است اما در منفی بودن آن امکان خطا وجود دارد.

لاری ادامه داد: آمار فوتی ها چیزی نیست که ما پنهان کنیم چون حتی آرامستان‌ها هم این آمار را دارند و تعداد فوتی‌ها ثبت می‌شود، اما آماری که من می‌دهم شاید بتواند ترند بیماری در کشور نشان دهد.

وی گفت: آمار واقعی در هر روز با روز قبل کاملا متفاوت است و این تعداد واقعا متغیر است، اینکه عده‌ای می‌گویند آمار فوتی سه الی چهار برابر است درست نیست ولی قطعا با درنظر گرفتن بیماران مشکوک به کرونا آمار بیشتر است.

لاری با اشاره به میزان فوتی آی‌سی یو افزود: کاری که کمیته‌ی مرگ و میر انجام می‌دهد فوتی بیمارستان‌ها را با هم مقایسه می‌کند، اما در بافت جمعیتی بعضی مناطق میزان افراد سن بالای آن بیشتر است و به نظر حدود همان 50 درصد افراد بستری در آی‌سی‌یو فوت می‌کنند.

لاری در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در مورد علت افزایش شیوع کشور، بیان کرد: با تغییر فصل، حتی در اروپا هم انفجاری رخ داد، یعنی در ۴۵ روز گذشته که می‌گفتند در ایران شیوع خیلی گسترش پیدا کرده، بعد از شروع سرما در کشورهای اروپایی هم همین اتفاق افتاد و ما با توجه به سرما پیش‌بینی می‌کردیم که پاییز و زمستان سختی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: هوا سرد شده و حتی میزان شیوع هم در استان‌هایی که سردتر بودند بیشتر شد، چون باید در و پنجره‌ها را بسته نگه دارند، توجه کنید که تهویه موضوع مهمی است و در کشورهای پیشرفته به این موضوع توجه می‌شود.

ریز قطرات تنفسی عامل انتقال ویروس است

لاری افزود: اوایل می‌گفتیم ریز قطرات تنفسی بر زمین می‌نشیند، برای همین تاکید می‌کردیم که سطوح تمیز شود، اما الان ریز قطرات دیگری است که هرچقدر ما صحبت بکنیم و فریاد بزنیم انتشار آنها بیشتر خواهد شد، اما مسئله دیگر افشانه‌ها هستند که اگر ناقل باشیم، همانطور که نشسته باشیم و صحبتی هم نکنیم این افشانه‌ها در اطراف ما خواهند بود و اگر افراد دیگری در کنار ما باشند و تبادل هوایی وجود نداشته باشد قطعاً آن افراد مبتلا خواهند شد.

زیاد بودن تعداد خانواده علت دیگر ابتلاهای خانوادگی است

وی افزود:موضوع دیگر این است که ابعاد خانوادگی ابتلا در کشور ما زیاد است، در کشورهای دیگر این موضوع را خانه به خانه کنترل می‌کنند، مثلاً در کانادا و کشورهای دیگر در خانه‌ها را به صورت رندوم می‌زنند و اگر بیشتر از سه نفر در خانه باشند آن خانه را جریمه سنگینی می‌کنند، اما متاسفانه آخر هفته‌ها در بعضی از خانه‌های ایرانی ۲۰ نفر از خواهر و برادر و مادر و پدر در کنار هم جمع می‌شوند و می‌گویند که با هیچکس ارتباط ندارند در صورتی که هر کدام از این افراد در طول هفته هزاران جا رفتند و آخر هفته بدون ماسک کنار هم قرار می گیرند و غذا می‌خورند.

لاری ادامه داد: هر چه در ساعت طولانی تری در فضای بسته افراد کنار هم باشند میزان خطر را بالاتر می‌برد و سرعت انتقال بیشتر می‌شود بنابراین الان انتقالات به این شکل خوشه‌ای در خانواده‌ها افزایش پیدا کرده است.

لاری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر یک فرد از خانواده به ویروس مبتلا شود، آیا از بقیه‌ی اعضا تست رایگان گرفته می‌شود یا نه، گفت: این موضوع به تعداد تولید کیت‌های ما بستگی دارد که عده‌ای می‌گفتند باید آنهایی که تماس نزدیک هستند را بدون شک ایزوله کنیم، چون در ساعت طولانی با آن افراد در ارتباط بوده باید حتماً قرنطینه و ایزوله شوند.

وی ادامه داد: اما یکی از برنامه‌ها این است که از این تست‌های رپید برای افراد با تماس نزدیک استفاده شود ولی اینکه حالا چه مقدار تست باشد و آیا پوشش آنها به اولویت تقسیم بندی شود یا نه، هنوز مشخص نیست، اما بدانید که بنا به این است تا آنها هم ایزوله شوند و تا ۱۰ نفر از افرادی که ارتباط با آن فرد کرونایی بودند ایزوله شوند.

واکسن خارجی کرونا می‌تواند ۲۰ درصد جمعیت ما را پوشش دهد

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: واکسن خارجی کرونا نهایتا ۲۰ درصد جمعیت ما را پوشش می‌دهد که افراد مسن، بیماران زمینه‌ای و کارکنانی که ارتباط مستقیم با بیماران دارند را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: برای بقیه جمعیت اصرار داریم که پروژه واکسن خودمان را پیش بریم و از رقابتی که در دنیا وجود دارد عقب نمانیم و تعداد بیشتری از مردم را واکسینه کنیم، باوجودی که هنوز هیچ واکسن تایید شده‌ای وجود ندارد و در حال طی کردن کارآزمایی‌ها هستند.

هنوز ایمنی واکسن مشخص نشده است

لاری افزود: هنوز مشخص نشده که ایمنی واکسن چقدر خواهد بود و همه واکسن‌ها دو دوزه است که مشخص نشده دوز دوم آن را کی باید تزریق کنیم و بعد از آن میزان تاثیرش چقدر خواهد بود، این‌ها مواردی است که باید در تولید واکسن داخلی‌ به آن توجه کنیم.

فرایند محدودیت‌ها دقیق‌تر شده است

وی ادامه داد: اعمال محدودیت‌های دقیق مطالبه‌ی وزارت بهداشت بوده  و اگر روسای دانشگاه‌ها برای تعطیلی دو هفته ای نامه دادند، نگران بودند که شاید محدودیت‌های قسمتی نتواند به خوبی اجرا شود، البته بعد از جلسه با رهبری و تشکیل قرارگاه خوشبین‌تر هستیم زیرا فرایندها دقیق‌تر مشخص شده است، در قرارگاه سه روز فرصت دارند که نظراتشان را درباره محدودیت‌ها ارائه کنند که بر این اساس تمام دستگاه‌ها عملیاتی بودن این محدودیت‌ها را باید بررسی کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به سازوکاری که در قرارگاه وجود دارد و وظایف هر یک از دستگاه‌ها مشخص شده است، امیدواریم این محدودیت‌ها به خوبی پیش رود.

لاری گفت: اتفاقی که از شنبه می‌افتد این است که تمام مراکز استان‌ها و ۱۶۰ شهرستان که در شرایط قرمز هستند به جز مشاغل یک که ضروری هستند، سایر مشاغل تعطیل هستند و سازوکار برای این محدودیت‌ها دیده شده است و جریمه‌ها بالاتر رفته و مشخص شده که چه کسی باید جریمه را اعمال و چه کسی باید نظارت کند و به نظر می‌آِید این محدودیت‌ها جدی‌تر از دفعات قبل انجام شود.

باید به تولید واکسن داخلی هم اهمیت دهیم

وی ادامه داد: پروژه‌ی ساخت واکسن داخلی با دقت پیش می‌رود و شرکت‌های انستیتو پاستور، رازی و ستاد اجرایی فرمان امام شرکت‌های پیشتاز در این زمینه هستند و همچنین هفت یا هشت مورد از شرکت‌های دانش بنیان ما پیشتازند که چهار موردشان قاعدتا باید اوایل زمستان وارد فاز کارآزمایی بالینی شوند.

لاری گفت: البته ممکن است ما کمی تاخیر نسبت به سایر کشورها داشته باشیم ولی به هر حال مساله واکسن در حال حاضر بسیار مهم و حیاتی است و برای هر کشوری جنبه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پیدا کرده است، علاوه بر اینکه در کووکس عضو هستیم و از طریق شرکت‌های بین االمللی هم برای پروژه‌های مشترک اقدام می‌کنیم، قطعا باید به تولید داخل هم اهمیت دهیم.

وی افزود: با توجه به اینکه همه‌ی کشورها به واکسن نیاز دارند بنابراین قطعا سهم زیادی نمی‌توانیم دریافت کنیم، بر همین اساس پروژه‌های تولید واکسن با دقت زیاد دنبال می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت برگزاری لیگ‌های ورزشی بیان کرد: پیشنهاد تعطیلی لیگ‌های ورزشی از سوی قرارگاه کرونا به ستاد ملی منتقل شده که ستاد ملی باید در این زمینه تصمیم گیری کند و اگر این پیشنهاد تایید شود، از شنبه لیگ‌های ورزشی تعطیل خواهند بود.

وی گفت: افرادی که تست‌شان مثبت شود، به طور هوشمند اطلاعات‌شان از طریق سامانه‌ها به مراکز حمل و نقل کشور منتقل می‌شود، اکنون شرکت‌های حمل و نقل قطاری این کار را انجام می‌دهند و سیستم‌هایشان را تطبیق دادند، شش الی هفت شرکت هواپیمایی هم این اقدام را انجام دادند.

لاری افزود: در تاکسی‌های اینترنتی راننده‌ای که تستش مثبت است تا ۱۴ روز نمی‌تواند مسافر بگیرد و فرد با تست مثبت نمی‌تواند بلیت خریداری کند و از حمل و نقل عمومی مانند قطار یا هواپیما استفاده کند، البته همه‌ی این موارد منوط به افزایش تست است و با تامین تست‌های رپید محقق می‌شود، تست‌های رپید بسیار راحت است و طی ۲۰ الی ۲۵ دقیقه پاسخ را نشان می‌دهد، این تست‌ها می‌تواند انقلابی را ایجاد کند، البته به شرط اینکه ایزولاسیون انجام شود و یک ضمانت اجرایی برای قرنطینه افراد مثبت در نظر گرفته شود.

ویروس کرونا سیما سادات لاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر