کد خبر: 996600 A

وزیر کشور خطاب به فرمانداران:

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا خطاب به فرمانداران گفت: به هیچ وجه آمارسازی نکنید، چراکه براساس آمارهای شما وزارت بهداشت تصمیم‌گیری می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: به فرمانداران می گویم موضوع سلامت، اولویت اول است، لذا از تمام ظرفیت‌ها برای مبارزه با کرونا استفاده کنید. از قوه قضاییه هم بخاطر همکاری دادستان ها برای حمایت از اعمال محدودیت ها تشکر می کنم.

وی ادامه داد: فرمانداران باید هر روز، جلسه خاص این موضوع را داشته باشند و هماهنگی ها را انجام دهند. یک سیستم ارتباطی آماده می شود که فرمانداران باید در آن شرایط و تصمیمات را اطلاع دهند.همچنین باید فرمانداران چک لیست داشته باشند و کارها را با دقت دنبال کنند. تصریح می کنم، تجمعی نباید باشد، هیچ رودربایستی با هیچ دستگاه یا فردی نداشته باشید و اگر موردی بود که توان ممانعت ندارید، بگویید وزیر کشور دستور داده است.

وزیر کشور با تاکید براینکه هیچ وجه آمارسازی نباید داشته باشید، گفت: دکتر نمکی و وزارت بهداشت بر اساس آمارهای شما فرمانداران، تصمیم می‌گیرند.

وی همچنین درباره استفاده از ظرفیت مردمی گفت: از همه ظرفیت‌های مردمی باید در روند مبارزه با بیماری  استفاده شود. تشکیل میز خدمت را بررسی کنید و اگر دستاورد خوبی دارد بگویید تسری یابد. از اصناف ضعیف حمایت کنید.

او ادامه داد: در حوزه‌های مختلف مانند پیشگیری، درمان، بازرسی و نظارت از مشارکت‌های مردمی استفاده کنید یعنی از ظرفیت همه مردم از جمله سمن‌ها، احزاب، هیات‌ها و ... استفاده شود. بدانید که اگر این طرح اجرا نشود این صدمه استمرار پیدا می‌کند.

وزیر کشور همچنین درخصوص تامین مالی برای جبران برخی خسارت‌ها گفت: برای تامین مالی قرار بود از بخشی از مالیات بر ارزش افزوده استفاده شود همچنین جرائم هم در این زمینه صرف شود و اگر لازم بود از هر محلی که باید جابجایی صورت گیرد فرمانداران به ما بگویند تا تصویب کنیم.

رحمانی‌فضلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: مناطق حاشیه‌ای و روستاها در اولویت باشند البته اولویت ما جایی است که بیشترین بستری و مبتلایلان وجود دارد، اما روستاها و مناطق حاشیه‌ای نیز مهم هستند و نباید غفلت شود چراکه امکان آزمایش در روستاها کمتر است البته قرار شد از این هفته سه‌شنبه از سیستم جدید استفاده شود. اما روستاها برعهده بخشداران است و باید موضوع روستاها را در اولویت خود قرار دهند.

وی با تاکید براینکه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و عین قانون برای ماست، گفت: گفته شده است، دستگاه‌های اجرایی پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند. من هم در همین چند شب گذشته در تلویزیون دیدم که سه پروژه افتتاح شده است که همین همکاران ما در آن حضور داشتند اما در هر سه مورد پروتکل‌ها رعایت نشده بود. مردم نباید این صحنه‌ها را ببیند وقتی این صحنه‌ها را می‌بییند فکر می‌کنند موضوع جدی نیست. فرمانداران اختیار دارند در شهرستان تصمیم‌گیری کنند و برای خودشان دستورالعمل اجرایی بنویسند.

او ادامه داد: در برخی گزارش‌ها اشاره شده است که بانک‌ها محل شیوع بیماری هستند اگر چنین است به مدیرعامل بانک تذکر بدهید و او موظف است رعایت کند اگر رعایت نشد پلمب کنید چطور ما می‌توانیم مغازه مردم را پلمب کنیم بانک خودمان را نمی‌توانیم پلمب کنیم.

وزیر کشور تاکید کرد: استمرار طرح مسئله مهمی است که باید به آن توجه کرد تا بتوانیم این موضوع را مدیریت کنیم و اطمینان و امینت خاطر برای مردم ایجاد کنیم.

رحمانی فضلی همچنین درباره ممنوعیت ورود اتباع به کشور گفت: فرمانداران مرزی با نیروی انتظامی در این زمینه همکاری داشته باشند. همچنین افرادی که به صورت غیرقانونی وارد می‌شود، عودت داشته شوند مسئله سوم نیز این است که همین پروتکل‌ها برای اتباع غیرایرانی که در کشور ما هستند نیز باید رعایت شود.

وی تاکید کرد: با مجموعه اقداماتی که تاکنون شده است تجربه عظیمی بدست آورده‌ایم هرچند خستگی زیادی برای مردم و کادر درمان در این مدت ایجاد شده است اما باید مشارکت مردم را تقویت کنید و کار را به خود مردم بسپارید.

وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر