کد خبر: 995514 A

رئیس سازمان انتقال خون:

رئیس سازمان انتقال خون گفت: هنوز به بحران کمبود خون برنخوردیم، اما از مردم می خواهیم که خون خود را اهدا کنند و به باورهای غلط در زمان شروع کرونا توجه نکنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «پیمان عشقی» رئیس سازمان انتقال خون ایران در رابطه با کمبود اهدای خون، بیان کرد: طبق طبقه‌بندی‌های که در سازمان انتقال خون داریم، الان در وضعیت کمبود هستیم و نه بحران، اما نبابد به وضع بحرانی برسیم، چون شهروندان و هموطنان ما که در بیمارستان‌ها عمل جراحی دارند و همچنین بیماران تالاسمی، سرطانی، مادران باردار و دیگر بیماران به مشکل بر خواهند خورد.

وی ادامه داد: این یک مسئولیت اجتماعی بر دوش تک تک ایرانی‌هایی است که می‌توانند اهدای خون داشته باشند اما به دلیل باورهای اشتباه در زمان شیوع کرونا از اهدای خون اجتناب می‌کنند.

عشقی افزود: آلودگی هوا و سرما چیزی هست که هر سال بوده و ما برای آن آمادگی داشتیم اما کرونا شرایط را طور دیگر کرده و موضوع در خانه ماندن را به وجود آورده، در صورتی که افراد زیادی را می‌بینیم در پاساژها و تفرجگاه‌ها حضور دارند، ترافیک اتوبان‌ها نشان می‌دهد مردم بیرون می‌آیند ولی خون خود را  اهدا نمی‌کنند.

رئیس سازمان انتقال خون گفت: سازمان انتقال خون تمام پایگاه‌های خودش را موظف کرده تا فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، اهدای خون هیچ خطری در رابطه با کرونا ندارد، باور غلط دیگر این است که وقتی اهدای خون می‌کنیم ایمنی بدن پایین می‌آید در صورتی که استانداردهای ما آنقدر سختگیرانه است که از افرادی که سلامت کامل دارند  فقط خون گرفته می شود.

وی تصریح کرد: ما ۱۹۰ پایگاه ثابت در کشور داریم و می خواهیم ۱۹۰ پایگاه سیار هم هر روز در گوشه و کنار کشور داشته باشیم، مساجد، فرهنگسرا‌ها و جاهایی که امکان حضور فعال مردم وجود دارد را شناسایی می‌کنیم، در جاهایی که این امکان را نداشته باشد از اتوبوس‌ها و آمبولانس‌های هلال احمر کمک خواهیم گرفت.

عشقی در پایان تاکید کرد: مردم از رفتارهایی که منجر به حذف اهدای خون همچون بوتاکس، حجامت، تتو می‌شود خودداری کنند.

اهدای خون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر