کد خبر: 994977 A

با همکاری شهردار و وزات آموزش و پرورش انجام می شود؛

مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران در همایش بین المللی «علوم ورزشی» از تهدید جدی اضافه وزن در دهه‌های آینده کشور سخن گفت و اقدام مشترک برای ۲هزار روز نخست زندگی کودکان را ضروری خواند.

به گزارش روابط عمومی سازمان ورزش شهرداری تهران، «امیر محسنی» در این همایش که به صورت مجازی و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با شعار «توسعه فناوری ورزشی برای زندگی فعال» برگزار شد، افزود: اضافه وزن و چاقی یکی از مشکلات بهداشتی - تغذیه‌ای است که این مشکل با سرعت بیشتری در کودکان و نوجوانان مشاهده شده و تاثیر معناداری بر روی سلامت روحی و جسمی دارد. 

وی اظهارداشت: یکی از تهدیدات چاقی در کودکان، زمانی است که آن‌ها به سن بزرگسالی می‌رسند و در این زمان با بیماری‌های مزمن و مشکل در فعالیت‌های اجتماعی مواجه خواهند شد. تحقیقات نشان داده ۱۴ درصد از کودکان ایران با چاقی و اضافه وزن وارد مدرسه می‌شوند و افزایش کم تحرکی به دلایل مختلف، گروه‌هایی از آن‌ها را در سنین ۱۸ تا ۲۰ سالگی و در دورانی چون سربازی با چاقی و اضافه وزن مواجه می‌کند. 

به گفته مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران، آنچه در این میان در افزایش معضلات اضافه وزن موثر است عوامل محیطی، سبک زندگی و عوامل فرهنگی بوده که می‌تواند نقش مخربی بر سلامت جسمانی، اجتماعی، عاطفی و عزت نفس کودکان داشته باشد. 

وی تاکید کرد: طرح اقدام مشترک ملی برای ۲ هزار روز اول زندگی کودکان بر آن است تا بتواند بر افزایش فعالیت‌های بدنی و کاهش آثار مخرب چاقی در آن‌ها اثرگذار باشد. در این طرح اهدافی چون پیشگیری و درمان معضل چاقی کودکان، فرهنگ‌سازی زندگی فعال و ارتقا نگرش کودکان به فعالیت‌های ورزشی، توسعه فضا و محیط‌های شهری متناسب با بازی کودکان، آموزش مهارت‌های پایه و بنیادی به کودکان را دنبال می‌کنیم. 

محسنی افزود: سازمان ورزش شهرداری تهران در اجرای وظایف ذاتی خود در توسعه بسترهای ورزش همگانی با دارا بودن ۴۸۰ زمین چمن مصنوعی و بیش از ۲۰۰ مجموعه ورزشی چند منظوره، تلاش دارد با اجرای این طرح و با مشارکت دستگاه‌هایی چون وزارت خانه‌های آموزش و پرورش و ورزش و جوانان، گامی موثر در افزایش سلامت شهروندان بردارد. 

مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران خاطرنشان کرد: ایجاد فضاهایی برای انجام فعالیت‌های بدنی کودکان در مناطق مختلف پایتخت با مساحت ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمربع و ارتفاع ۴ تا ۵ متر در این طرح پیش بینی شده است و در آن، فعالیت‌های ورزشی و تفریحی برای کودکان در ۷ تا ۱۰ ایستگاه قابل اجرا خواهد بود.

شهرداری تهران امیر محسنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر