کد خبر: 993535 A

در جلسه پرسش و پاسخ مدیران دانشگاه با نودانشجویان مطرح شد؛

آیین استقبال از نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، آیین استقبال از نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی در سالن کتابخانه حبیبی برگزار شد. 

در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد شریفانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی، جواد علمائی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی، سیروس صابری مشاور رئیس دانشگاه و رئیس مرکز حراست، سیدمحمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، رضا مسعودی رئیس واحد علوم و تحقیقات و جمعی از مدیران سازمان مرکزی حضور داشتند. 

دانشجویان جدیدالورود دانشگاه آزاد اسلامی این مراسم را که از طریق شبکه‌های مجازی به صورت زنده و مستقیم پخش می‌شد، مشاهده کردند. 

در بخش دیگری از این مراسم طهرانچی و برخی از معاونان و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی به سؤالات مطرح شده توسط دانشجویان در صفحات اجتماعی پاسخ دادند. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره زمان و نحوه انتخاب واحد دانشجویان جدیدالورود این دانشگاه، گفت: انتخاب واحد دانشجویان جدید به صورت گروهی و پس از اخذ شماره دانشجویی و پرداخت شهریه ثابت از سوی واحد دانشگاهی انجام می‌شود. 

طهرانچی همچنین درباره اینترنت رایگان دانشجویان، گفت: سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده و اکنون استفاده از این سامانه‌ها برای دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی به صورت رایگان محاسبه می‌شود. اگر برای برخی از دانشجویان در برخی مناطق، اینترنت به صورت رایگان محاسبه نمی‌شود، لازم است موضوع را به واحد دانشگاهی مربوطه یا سازمان مرکزی اطلاع دهند تا موضوع بررسی شود. 

علمائی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سؤالات مطرح شده از سوی دانشجویان درباره رعایت پیش‌نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد دانشجویان، مدت ترم تحصیلی جاری، تعداد انتخاب واحد انجام شده توسط واحدها برای دانشجویان جدیدالورود پاسخ داد و گفت: نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که در ترم جاری در این دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند، دانشجوی نیمسال اول محسوب می‌شوند که بر اساس تقویم آموزشی طراحی شده ۱۶ جلسه کامل خود را در این ترم می‌گذرانند. 

وی ادامه داد: نیمسال تحصیلی جاری تا ۱۸ بهمن ادامه خواهد داشت و انتخاب واحد گروهی دانشجویان جدید که توسط واحدهای دانشگاهی انجام می‌شود، تا سقف مجاز خواهد بود. دانشجویان نگران انتخاب واحد و حضور در کلاس‌ها نباشند. 

معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین درباره احتمال اختلال در سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای جلوگیری از افزایش بار و اختلال در سامانه‌های آموزش مجازی دو سامانه واحد الکترونیکی یکپارچه دانشگاه آزاد اسلامی «وادانا» و «دان» طراحی و به سرور و امکانات به روز تجهیز شده است. اگر دانشجویان برای اتصال به این سامانه‌ها دچار مشکل می‌شوند، این موضوع مربوط به شبکه اینترنت داخلی یا اتصال آن‌ها به این سامانه هاست. 

علمائی ادامه داد: هر دو سامانه «وادانا» و «دان» امکان ضبط کلاسهای آموزشی را دارد و دانشجویانی که به دلیل افت سرعت اینترنت یا موضوعات دیگر موفق به حضور در کلاس نمی‌شوند، می‌توانند از نسخه کلاسهای ضبط شده استفاده کنند. همچنین جلسات پرسش و پاسخ و رفع اشکال برای دانشجویان در نظر گرفته شده تا جای نگرانی برای یادگیری دانشجویان وجود نداشته باشد. 

وی خاطرنشان کرد: قوانین غیبت در کلاس‌های مجازی دانشگاه آزاد اسلامی تدوین شده و به زودی ابلاغ خواهد شد. 

در ادامه نشست پرسش و پاسخ به سؤالات دانشجویان جدیدالورود دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر سیدهادی سیدفضلی سرپرست مدیریت صندوق رفاه دانشجویان و تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سؤالات مطرح شده درباره نحوه تقسیط شهریه، وام‌های ارائه شده از سوی صندوق رفاه و بانک‌های طرف تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ داد و گفت: براساس برنامه ریزی‌های انجام شده دانشجویان جدیدالورود نیز می‌توانند از طریق سامانه ساجد و سامانه آموزشیار درخواست استفاده از تسهیلات رفاهی خود را ثبت کنند و از وامهای قرض الحسنه برای پرداخت شهریه در تمام طول مدت تحصیل برخوردار شوند. 

وی ادامه داد: وام‌های در نظر گرفته شده برای دانشجویان از منابع صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی و بانک‌های ملی، صادرات، مهر ایران و رسالت به صورت قرض‌الحسنه یا حداقل کارمزد در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا از نظر پرداخت شهریه دغدغه و نگرانی نداشته باشند. از هفته آینده دانشجویان جدید می‌توانند قبل از پرداخت شهریه ثابت درخواست وام خود را در سامانه آموزشیار ثبت کرده و از این تسهیلات استفاده کنند. 

 علیرضا صامت مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سؤالات دانشجویان درباره فعالیت خوابگاه‌های دانشجویی در دوران برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت مجازی پاسخ داد و گفت: در حال حاضر که کلاس‌های تئوری و نظری دانشجویان به صورت مجازی و غیرحضوری در حال برگزاری است، تنها برخی از دانشجویانی که دروس عملی دارند، نیازمند استفاده از خدمات خوابگاهی هستند که شامل دانشجویان جدیدالورود نمی‌شود. برای این دسته از دانشجویان که در ترم جاری دروس عملی اخذ کرده اند، بخشنامه‌ای پیش از آغاز سال تحصیلی به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شد تا با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی خوابگاه‌ها در اختیار این دانشجویان قرار بگیرد. 

وی درباره شرایط استفاده از تخفیف شهریه نیز گفت: در این رابطه بخشنامه‌ای وجود دارد که دانشجویان برتر در هر رشته گروه، دانشجویان ممتاز ورزشی، حافظان قرآن کریم، اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، دانشجویان دارای عناوین علمی، چند دانشجو در یک خانواده و… بتوانند از شرایط تخفیف شهریه استفاده کنند. 

صامت درباره صدور کارت دانشجویی دانشجویان جدیدالورد اظهار داشت: پس از تکمیل ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان، کارت‌های دانشجویی صادر شده و حداکثر تا سه هفته آینده از طریق واحدهای دانشگاهی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. 

در پایان بخش پاسخ به سؤالات دانشجویان جدیدالورود که حدود یک ساعت به آن اختصاص یافته بود، دکتر سیدکاظم یکانی مدیرکل فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی نیز درباره فعالیت‌های فرهنگی واحدهای دانشگاهی در دوران کرونا خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع کرونا و غیرحضوری شدن کلاسهای آموزشی، ریل‌گذاری‌های لازم برای فعالیت‌های دانشجویی انجام شد و بیشتر فعالیت‌ها همچون نشریات دانشجویی، کانون‌ها و تشکل‌ها در فضای مجازی دایر خواهد بود. تمامی دستورالعمل‌ها و برنامه‌های تدوین شده در سایت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اطلاع‌رسانی شده که دانشجویان با مراجعه به این سایت می‌توانند اطلاعات لازم را کسب کنند.

انتهای پیام/
پرسش و پاسخ جهان خانواده دانشگاه آزاد اسلامی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر