کد خبر: 993343 A

معاون کمیته امداد خبر داد:

معاون توسعه مشارکتهای مردمی کمیته امداد با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴۱ هزار فرزند یتیم و ۱۸۱ هزار فرزند محسنین در کشور داریم، گفت: از این تعداد ۱۰ هزار و ۹۰۰ نفر بدون حامی هستند که ۳۹۰۰ نفر از آنها یتیم و ۷۰۰۰ هزار نفر محسنین هستند.

به گزارش ایلنا، علیرضا عسگریان در نشستی خبری ضمن گزارش نهایی جشن عاطفه ها و طرح اکرام ایتام بیان کرد: قرار بر این است نوع ارتباط و تعامل ملی ما از سال ۱۴۰۰ در طرح ایران مهربان به گونه ای باشد که یتیم یا فرزند محسنینی نداشته باشیم که فاقد حامی باشد. در حال حاضر نیز ۱۴۱ هزار یتیم و ۱۸۲ هزار فرزند محسنین داریم، شاید تعداد محسنین تا دو برابر قابل ارتقا باشد زیرا فرزندان محسنین ما پدر و دارند، اما یا بیمار هستند و یا طلاق گرفته اند و یا از کار افتاده هستند.

وی با اشاره طرح ایران مهربان گفت: این طرح، طرح ملی است و در قد و اندازه یک دستگاه یا سازمان یا وزارتخانه نیست و همه باید مشارکت کنند. حدود دو ماه گذشته اولین جلسه آن با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد. ۲۰ روز بعد جلسه ای با حضور تمامی استانداران کشور برگزار شد و جلسه بسیار پرباری بود، زیرا قرار شد ستادی در استانداری ها تشکیل شود که تا کنون تمامی استانداری ها ستادی برپا کردند تا به واسطه این ستاد ظرفیتهای استان را احصا کنند.

معاون توسعه مشارکتهای مردمی کمیته امداد تصریح کرد: اکنون این ستادها تشکیل شده و دبیرخانه اجرایی آن کمیته امداد است، اما مسئول ستادها یا معاون استاندار و یا یکی از مدیران کل موثر استانداریها است. ما نیز استانها را ارزیابی می کنیم و یک نسخه از ارزیابی را برای دفتر معاونت اول ارسال می کنیم و یک نسخه را پیگیری می کنیم.

عسگریان درباره اهداف این طرح گفت: هدف اول این است که هیچ یتیمی بدون حامی نباشد و هدف دوم آن این است که متوسط سرانه پرداختی به هر یتیم در سطح کشور حداقل به ۷۰۰ هزار تومان برسد. اکنون متوسط سرانه پرداختی به هر یتیم در سطح کشور حدود ۴۲۰ هزار تومان است.

وی با تاکید بر اینکه اکنون حدود ۱۴۱ هزار یتیم و ۱۸۱ هزار فرزند محسنین داریم، افزود: تعداد حامیانی که در این طرح ثبت نام کرده اند یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است، اما تعداد حامیان فعال ۷۴۹ هزار نفر است و قرار است آن را در طرح ایران مهربان به بیش از یک و نیم میلیون نفر برسانیم.

معاون مشارکتهای مردمی کمیته امداد ادامه داد: قدم بعدی که در این زمینه برداشتیم این بود که سعی کردیم با تمامی دستگاهها ارتباط بگیریم. در مرکز سعی کردیم به همه دستگاهها وصل شویم به طور مثال با نماینده ارتش ارتباط گرفتیم. البته در طرح ایران همدل ارتش جمهوری اسلامی، سپاه و نیروی انتظامی به تمامی پرسنل پیام داده بود که به ایران همدل برای بسته های معیشتی بپیوندند اما در این نقطه خاص مذاکرات اولیه را انجام دادیم که سپاه و ارتش و نیروی انتظامی وارد این موضوع شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه قرار است سران قوا نیز وارد کار شوند، گفت: اکنون با قوه مقننه وارد گفت و گو شده ایم که کل نمایندگان مجلس هم یتیم بپذیرند و هم نقش بپذیرند. در حوزه اکرام دو ماموریت (جذب حامی جدید و نگه داشت حامی) دارد.

عسگریان همچنین این را هم گفت: با بسیاری از رسانه ها ارتباط گرفتیم و جلسات خود را به طور ممتد برگزار میکنیم، به طوریکه هفته گذشته سه جلسه برگزار شد. ۱۴۱ هزار فرزند یتیم و ۱۸۱ هزار محسنین داریم که از این تعداد ۱۰ هزار و ۹۰۰ نفر بدون حامی هستند که از این میان ۳۹۰۰ نفر یتیم و ۷۰۰۰ نفر فرزند محسنین هستند.

وی در ادامه با اشاره به جشن عاطفه ها نیز توضیح داد و گفت: در جشن عاطفه‌های امسال تمرکز ما بر لوازم التحریر بود و امسال به ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تبلت نیاز داشتیم. در جشن عاطفه های سال گذشته میزان کمکهای نقدی ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود و امسال به ۱۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسید؛ یعنی ۴۱ درصد در کمکهای نقدی امسال رشد داشتیم.

عسگریان درباره میزان کمکهای کالایی در جشن عاطفه ها نیز گفت: سال گذشته کمکهای کالایی و مراکز نیکوکاری که مستقیما به مددجویان کمک کردند حدود ۱۰۱ میلیارد تومان بوده و امسال به ۱۸۰ میلیاردتومان رسید که با ۷۷ درصد رشد همراه بوده است. همچنین مجموع کمک‌ها در سال گذشته ۱۱۵ میلیارد تومان بود که امسال به ۲۰۰ میلیارد تومان رسید و رشد ۷۳ درصدی داشته است.

 

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر