کد خبر: 992418 A

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نسبت به وضعیت تردد موتورسیکلت سواران در پیاده‌روها و محل‌های غیرمجاز به معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تذکر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، زهرا صدر اعظم نوری در جریان دویست چهل و هفتمین جلسه شورای شهر تهران درخصوص وضعیت موتورسیکلت‌های پایتخت و تصرف معابر به صورت غیر مجز به معاونت حمل و نقل و ترافیک تذکر داد. 

او در تذکر خود گفت: یکی از معضلاتی که در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهر تهران باعث زیر پا گذاشتن حقوق شهروندان شده است، توقف و تردد موتورسیکلت سواران در پیاده‌روها و محل‌های غیرمجاز است که هر ساله باعث بروز حوادث ناگوار و افزایش آلودگی در مسیر تردد شهروندان می‌شود. 

نوری افزود: رسیدگی به این موضوع در راستای رعایت حریم و حقوق شهروندان و عابرین پیاده می‌باشد. از ابتدای دوره پنجم شورای شهر در غالب طرح‌ها و بررسی‌های برنامه پنج ساله سوم توسعه شهرداری یکی از چالش‌ها این مساله بوده و با توجه به تاکید فراوان بر ارتقا ایمنی شهر، متاسفانه به رغم وجود قوانین شفاف و مشخص در بسیاری از مراکز پر خطر و پرتردد و مرکزی شهر تهران شاهد تصرف پیاده راه‌ها و پارک موتورسیکلت‌ها در مسیر عابرین و حتی مصدومیت شهروندان می‌باشیم. 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه افزایش این پدیده موجب نارضایتی شهروندان شده، افزود: کم‌توجهی به آن باعث شده است که اخیرا بخشی از پیاده‌روهای بزرگ و بخشی از حاشیه خیابان‌ها که به مسیر دوچرخه اختصاص یافته، جولانگاه موتورسوارها شود و به این نگرانی بیفزاید. 

نوری ادامه داد: براساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی طبق ماده 20 مصوب سال 89، کلیه قوانین  و مقررات عمومی مربوط به حمل ونقل و عبور و مرور موتورسیکلت‌ها این قانون جاری است و حرکت در پیاده‌روها، ایجاد عمدی صدای حمل بار، حرکت نمایشی و پارک آنها از جمله مصادیق تخلف است و مامورین راهنمایی و انتظامی موظف به برخورد قانونی می‌باشند. 

او افزود: از این رو از پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ می‌خواهم تمهیدات لازم را طبق قانون اتخاذ نماید و به معاونت حمل و نقل شهرداری تهران نیز تذکر می‌دهم اقدامات لازم به منظور ایجاد موانع فیزیکی و آزادسازی معابر از راکبان موتورسوار را ایجاد و برخورد با واحدهای صنفی که باعث تشدید این مزاحمت می‌‌شوند در برنامه خود قرار داده و گزارشی از اقدامات آن معاونت را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کنند. 

زهرا صدر اعظم نوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر