کد خبر: 991959 A

شهردار تهران:

شهردار تهران گفت: برف آبان ماه سال گذشته غافلگیر کننده بود، اما قابل تشخیص هم بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیروز حناچی در مراسم رونمایی و بهره برداری از فاز دوم سامانه پیش بینی و هشدار سیل و سامانه پیش بینی یخبندان تهران گفت: موضوع تاب‌آوری شهری یکی از موضوعات بسیار مهمی است و همه شهرهای دنیا تلاش می‌کنند شهرهای خود را برای شرایط بحران آماده نگه دارند و در این زمینه قدم اول شاسایی بحران‌های محتمل برای شهرها است. 

او ادامه داد: در تهران، بحران‌های شناخته شده‌ای داریم که زلزله اصلی‌ترین آن‌ها است. همچنین هفت رود دره‌ای که آب را به تهران هدایت می‌کنند و سیل و یخبندان نیز دیگر موارد هستند. 

شهردار تهران با تاکید بر اینکه آمادگی دربرابر این بحران‌های اصلی از وظایف مدیریت شهری است افزود: به درستی این نقطه هدف گرفته شد و تلاش بر این است آمادگی تهران دربرابر بحران‌های شناخته شده بالاتر رود. 

حناچی با اشاره به زلزله‌ای در ژاپن که نقطه عطف مدیریت بحران شهرهای جهان شد گفت: زلزله هانشین ژاپن تحولی را در مدیریت شهری پیش آورد. این زلزله از این جهت نقطه عطف بود که کاملا شهری بود و تعداد تلفات ناشی از حوادث بعد از زلزله با خود زلزله برابری می‌کرد. ژاپنی‌ها علی رغم همه تمهیدات غافلگیر شدند که البته این غافلگیری علت داشت و پیگیری آن باعث شد تا اتفاقات مهمی در دنیا رقم بخورد و اگر امروز درباره آب و برق و گاز صحبت می‌کنیم ناشی از این تجربه دنیا است. 

او با بیان اینکه درباره سیل در تهران اقدامات خوبی انجام شده است افزود: هفته گذشته اقدامات جدی را به بهره برداری رساندیم و اقدامات جدی‌تری را نیز در دستور کار داریم. 

حناچی با اشاره به سامانه هشدار زلزله افزود: اتفاق مهمی که در زمینه این سامانه هشدار زلزله وجود دارد موضوع مهمی است، چرا که امواج زلزله مهم هستند و از اختلاف بین موج Sو P می‌توان به پیش بینی‌هایی رسید و اقداماتی از جمله بستن شیرهای اصلی گاز، قطع برق، اطلاع‌رسانی عمومی به مردم، خاموش کردن ماشین آلات سنگین و قطع خطوط نفت را انجام داد، در نتیجه نگهداری و به روز نگه داشتن این سیستم‌ها از موضوعات بسسیار مهمی است که امیدواریم با حساسیت سازمان مدیریت بحران به اجرا برسد و با تغییرات دوره‌ای در شهر تهران مستحکم به کار خود ادامه دهند. 

حناچی به برف آبان ماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: برف آبان ماه سال گذشته غافل گیر کننده بود اما قابل تشخیص بود. البته همه مشکلات در سطح شهر تهران به دلیل برف نبود، اما نمی‌توانیم بگوییم غافل گیری وجود نداشت چرا که زمانی برف بارید که ترافیک شهری در اوج بود. در نتیجه این سامانه می‌تواند هوشیاری ما را برای خدمات‌رسانی به مردم بیشتر کند و امیدوارم بقیه سنسورها و شتاب نگارها نیز نصب شوند. 

شهردار تهران همچنین در مورد اهمیت پیش بینی و هشدار سیل و زلزله گفت: در تجربه سیل سال ۹۷ در آن زمان کسانی که از محدوده شمالی تهران عبور می‌کردند در هنگام بارندگی شدید پیام‌هایی را دریافت می‌کردند که نشان دهنده شرایط بحرانی در کنار رود دره‌های تهران بود و این از جمله کارهایی است که این سامانه‌ها انجام می‌دهند. 

او درباره شتاب نگار و هشدار زلزله نیز گفت: در دنیا در مورد زلزله ادعا زیاد است اما از مکانیزم مکانیکی زلزله پیش بینی کردیم در سطح شهر تهران ۲۰۰ سنسور و شتاب نگار نصب شود که در حال حاضر ۲۶ مورد از آن‌ها فعال است و می‌توانند هشدار دهند. این هشدار برای خانه‌های ناامن می‌تواند منجر به هدایت شهروندان به سمت اتاق‌های امن شود اما برای دستگاه‌های زیربنایی این هشیاری تعیین کننده است و این آمادگی لازم و ضروری است.

پیروز حناچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر