کد خبر: 991059 A

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: متاسفانه در قانون بودجه پیش‌بینی نادرست شده است که صنایع آلاینده را جریمه کنیم و پولش را به شهرداری بدهیم، در حالی که پول جریمه صنایع آلاینده باید صرف رفع آلایندگی همان کارخانه ها و شهرها شود.

به گزارش ایسنا عیسی کلانتری در آیین بهره برداری از واحد تصفیه پساب و امحای گازهای آلاینده شرکت پتروشیمی تبریزتاکیدکرد: حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است و مال این دولت یا آن دولت نیست.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در استقرار صنایع بزرگ و جانمایی آنان در کلانشهرها محاسبه درست انجام نشده است، اظهارکرد: به عنوان مثال در دو کلانشهر اصفهان و تبریز که بادها همیشه از غرب به شرق می‌وزد، صنایع آلاینده نیز درست در غرب تاسیس شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: علت آلایندگی تبریز این است که اصول اولیه محیط زیست را در استقرار صنایع رعایت نکرده‌اند و تمام آلایندگی ها وارد شهر می‌شود و ما مجبور به هزینه های گزاف برای رفع آلایندگی هستیم.

کلانتری ادامه داد: مسئله دیگر در استقرار صنایع برای کلانشهرها در نظر نگرفتن فاصله آنان از تمرکز جمعیتی است. به دلیل حمل و نقل آسان و رفت و آمد سریع کارگران به محیط کار، فاصله محل صنایع بزرگ و آلاینده با مکان های ساکن جمعیت رعایت نشده است و ما امروز گرفتار معضل آلایندگی در کلانشهرها هستیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تاثیر آلایندگی ها بر افزایش مرگ و میر کرونا گفت: طبق تحقیقات دانشگاه های آمریکا، به ازای یک واحد افزایش ذرات معلق هشت درصد بیماران کرونا بیشتر می میرند.

وی با اشاره به افزایش تمرکز خودروها و صنایع در شهرها اظهارکرد: امروزه مصرف گازوئیل و مازوت به دلیل تردد کامیون‌های بالای ۵۰ سال در شهرها و استقرار صنایع افزایش یافته است که بزرگ ترین آلاینده شهرها هستند و با توجه به وضعیت اقتصادی کشور توان نوسازی خودروهای دیزلی را با سرعت بیشتر نداریم.

کلانتری خاطرنشان کرد: فقط در تهران در فصل پاییز ۶۰ درصد آلایندگی مربوط به خودروهای دیزلی و ۲۰ درصد مربوط به سوخت نیروگاه ها است.

وی با بیان اینکه شرکت پتروشیمی تبریز اولین کارخانه ای است که آلایندگی ندارد و اگر شرایط امروز پایدار باشد می تواند به عنوان شرکت سبز ثبت شود، گفت: امیدوارم بقیه صنایع آلاینده نیز از این سیاست پتروشیمی تبریز پیروی کنند تا شهرها  از آلودگی پاک شود.

 رییس سازمان محیط زیست با اشاره به عسلویه اظهارکرد: بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای عسلویه هزینه شده است که به خاطر صرفه جویی ۲ میلیارد دلاری امروز منطقه قابل سکونت نیست.

کلانتری با اشاره به اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه، این طرح را یکی از بزرگ ترین و ماندگارترین طرح زیست محیطی اعلام کرد و گفت: در سال ۱۳۹۴ یک دهم واحد فشار خون مردم تبریز به خاطر غبارهای نمکی بالا رفت و اگر این گونه پیش می رفت باید تبریز تخلیه می شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،پروژه پوشش گذاری واحد تصفیه پساب و امحای گازهای آلاینده به عنوان اولین سیستم تصفیه‌خانه کاملا بسته کشور با هزینه بیش از ۲ میلیون یورو در شرکت پتروشیمی تبریز با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست به بهره‌برداری رسید.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر