کد خبر: 990934 A

/یادداشت/

چرا خطرات سفرهای درون شهری با مترو و اتوبوس به اندازه مسافرت‌های بین شهری و بین استانی مورد توجه نیستند؟!

به گزارش ایلنا، ایلیا محمدی‌نیا در یادداشتی نوشت: در ماه‌هایی که درگیر ویروس کرونا شدیم، بسیار شنیدیم و دیدیم از رئیس‌جمهور تا وزیر و معاون وزیر و سخنگوی وزارت بهداشت تا همه اعضای ستاد مبارزه با کرونا روی یک امر نظر مشترکی دارند، اینکه سفر نروید چون باعث گسترش ویروس کرونا می‌شود. حال یک پرسش ساده مطرح می‌شود، چرا مسافرت به عنوان مهمترین دلیل گسترش ویروس کرونا معرفی می‌شود؟ به گمان آنها هر ماشینی که با هدف مسافرت به استان و شهرستانی از مبدا حرکت می‌کند تا به مقصدی برود، بالقوه همه مبتلا به کرونا و ناقل میلیون‌ها ویروس کرونا هستند، در نتیجه با نقل مکان موقت در قالب مسافرت چند روزه این امکان گسترش کرونا خیلی زود بالفعل شده و فاجعه جبران ناپذیری به بار می‌آورد.

در روزهای آغازین گسترش ویروس کرونا در کشور حتما مسافرت از استانی به شهر و استانی دیگر عاملی مهم و به عبارتی دیگر مهم‌ترین عامل اشاعه ویروس کرونا بود. اکنون هم که همه شهرها و استان‌ها تقریبا به یک میزان درگیر این ویروس هستند در رادیو و تلویزیون فقط صحبت از جرایم و محدویت‌های مسافرت است، اما این در حالی است که بالای" 90 "درصد مسافرت‌ها با ماشین شخصی انجام می‌پذیرد.

به نظر می‌رسد در ماه‌های اخیر نشانی و علت گسترش ویروس کرونا راه به بیراه برده، می‌گویید چرا؟

 در همین تهران خودمان بنابر آمار رسمی حمل و نقل مسافر روزانه بین" 3 تا 4 "میلیون نفر فقط با مترو است.آن هم به قول معروف کیپ تا کیپ و نفس به نفس هم.چرا کسی از این منبع گسترش اصلی گسترش روزافزون و مهم کرونا نمی‌گوید.همین چند روز پیش «محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران گفت که 30 تا 40 درصد بیماری کرونا از حمل و نقل عمومی است.

چرا خطرات سفرهای درون شهری با مترو و اتوبوس به اندازه مسافرت‌های بین شهری و بین استانی که عامل مهمی در رونق اقتصادی نیز است، مورد توجه نیستند؟!

آیا مسافرت بین شهری و بین استانی بهانه‌ای برای فراموشی فاجعه بزرگی نیست که هر روز در مترو و اتوبوس‌های شهری روی می‌دهد؟

لطفا نشانی درست بدهیم.به نظر می‌رسد، در کنار ممانعت از مسافرت‌های بین استانی و محدویت‌های سختگیرانه می‌بایست مترو و اتوبوسرانی را تعطیل کرد.

شدنی است؟ بعید می‌دانم

ایلیا محمدی‌نیا

سفرهای درون شهری با مترو و اتوبوس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر