کد خبر: 990888 A

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: سه مرحله از پروژه‌های مربوط به سامانه‌های پیش بینی و هشدار سیل، یخبندان و زلزله شامل پیاده‌سازی مدل‌های پیش بینی سیل و یخبندان، ۴ ایستگاه برف‌سنجی در مناطق شمالی تهران و ۲۲ ایستگاه شتابنگار جدید زلزله روز شنبه ۱۷ آبان ماه مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

به گزارش ایلنا، رضا کرمی محمدی گفت: مراسم رونمایی از این پروژه‌ها به صورت مجازی و با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، شهردار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، رئیس سازمان هواشناسی کشور و جمعی از مدیران شهری و خدمات اضطراری برگزار می‌شود. 

کرمی محمدی با اشاره به احداث و راه اندازی ۱۰ ایستگاه باران‌سنج حوضه های شمال تهران در سال گذشته گفت: سامانه نسل ۴ پیش بینی و هشدار سیل حوضه‌های آبریز شمال تهران با همکاری پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از طریق اجرای روش‌های همادی پیش بینی هواشناسی و شبیه سازی هیدرولوژیکی طراحی و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: از سوی دیگر با توجه به نیاز شهر تهران به برنامه‌های ویژه مدیریت و کنترل برف و یخبندان، ۴ ایستگاه جدید برف‌سنجی با هدف آمادگی برای مقابله با یخبندان در مناطق شمالی تهران نصب شده است که بر اساس آن پایش برخط ارتفاع برف و برنامه ریزی برای بکارگیری تجهیزات و خدمات مقابله انجام می‌شود. 

کرمی محمدی با اشاره به طرح پایلوت سامانه هشدار سریع زلزله مشتمل بر ۴ ایستگاه شتابنگاری که در سال ۹۲ در بخش شرقی گسل مشاء با همکاری جایکا اجرا شده بود، گفت: در ادامه تکمیل این پروژه خرید ۲۲ دستگاه شتابنگار جدید زلزله از سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و عملیات احداث و تکمیل و راه اندازی تجهیزات پایشی این سامانه به منظور تجزیه و تحلیل اولین سیگنال‌های دریافتی از زلزله بر روی گسل‌های اصلی اطراف شهر تهران به پایان رسیده که مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. 

کرمی محمدی افزود: به این ترتیب با بهره برداری از سامانه‌های جدید می‌توان با برنامه ریزی مناسب در بخش پیشگیری و مقابله از بروز خسارت‌های اقتصادی و اجتماعی در شرایط بحران‌های ناشی از زلزله، سیل و یخبندان تا حد زیادی جلوگیری کرد. 

براساس گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، به گفته کرمی محمدی، در ادامه این برنامه همچنین از سه کتاب پهنه‌های گسلی شهر تهران، شناسایی زمین لغزش‌های شهر تهران و سازندهای آبرفتی شهر تهران که از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران منتشر شده است، رونمایی می‌شود.

رضا کرمی محمدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر