کد خبر: 988056 A

وزیر بهداشت گفت: اولین اولویت ما باید کنترل کرونا باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید نمکی در مراسم هفته گرامیداشت بیمه سلامت ضمن تبریک این هفته و درود به روح شهدای بیمه سلامت، گفت: خرسندم که مردم توانسته‌اند با این اقدام خداپسندانه خدماتی دریافت کنند. به خاطر دارم در اولین روزهای حضورم در سازمان برنامه و بودجه اولین ماتم بنده موضوع بیمه همگانی سلامت بود.

وی ادامه داد: مطمئن هستم که در هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید پوشش همگانی به خوبی اجرا نشده است تا پرداختی‌ها از جیب مردم کاهش یابد. کمتر دولتی پس از انقلاب در کشور و حتی در جهان توانسته است با افزایش سهم جی دی پی در سلامت قدم مثبتی در زمینه بیمه مردم بردارد.

وزیر بهداشت درباره مشکلات بیمه سلامت تصریح کرد: بیمه سلامت در مقاطعی دچار تنگناها بود، بدهی‌های انباشته شده وفاصله‌های طولانی میان پرداختها از مشکلاتی بود که گریبانگیر این سازمان شده بود. در حالی که بیمه باید از افراد دارای بضاعت وجه دریافت کرده و در زمان بیماری و برای افراد بی بضاعت خرج کند وقتی قانون بیمه همگانی سلامت اجرا می شد، بسیاری از افراد با وضع مالی مناسب نیز تحت پوشش بیمه رایگان بودند و این موضوع ما را دچار مشکل کرده بود. حتی در مقطعی بودجه سازمان را دو برابر کردیم اما در شرایطی که ارایه خدمات کنترل نمی شد، این حفره مرتبا عمیق تر می شد.

نمکی به اقدامات مهندس موهبتی در سازمان بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: یکی از تاکیدات وی این بود که بیمه نباید صرفا یک سازمان حمایتی باشد. کم کم نگاه ها از شکل حمایت گرایانه به این سمت آمد که بیمه می تواند یک بنگاه اقتصادی باشد و با این نگاه بود که توانستیم کاری کنیم تا بیمه سلامت نیز به سرانجام اقداماتی مانند مسکن مهر دچار نشود. تدوین گاید لاین‌ها نیز رویکرد بسیار مهمی برای کنترل هزینه‌ها بود. همچنین گسترش پزشک خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت در کنار یکدیگر می توانستند به کاهش هزینه ها کمک کنند.

نمکی با تاکید براینکه یکی از گام‌های مهم من در دوران وزارت، ریل‌گذاری، تدوین و استقرار پرونده الکترونیک سلامت بود، خاطرنشان کرد: توانستیم با عبور از این ریل سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را برای ۸۰میلیون نفر جمعیت به سرانجام برسانیم. در این زمینه بیش از ۶۰۰ گایدلاین تصویب شد که این حرکت توانست هزینه‌های بیمه سلامت را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: علاوه بر افزایش کمی بیمه شدگان، خدمات دچار تغییرات کیفی نیز شد و مهم ترین اقدام در این زمینه گسترش زیرساخت آی تی بود. یکی از آرزوهای من همواره این بود که بتوانم در رابطه با نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک گام های مهمی بردارم و این موضوع زبان مشترک ما و بیمه سلامت شد تا این واقعه تاریخی مهم با همکاری سازمان نظام پزشکی رقم بخورد.

نمکی با تاکید بر اینکه آزمون ارزیابی وسع اقدامی بسیار بزرگ بود بیان کرد: آنجا که عشق فرمان دهد، محال سر تعظیم فرود می آورد. و ما می دیدیم علیرغم آنکه خیلی ها به ما می گفتند نمی توانید این کار را پیش ببرید، توانستیم به خوبی از پس آن بر آییم.

وی با تاکید براینکه نباید با شروع دوره مدیریتی جدید اقدامات گذشته نادیده گرفته شود، گفت: من تنها وزیری هستم که با ورودم به وزارت بهداشت هیچ معاونی را تغییر ندادم و دلیلی برای شخم زدن فعالیتها ندیدم. با خودم هیچ کس را نیاوردم و روزی هم که بخواهم از وزارتخانه بروم با یک کیف و چند یادگاری وزارتخانه را ترک می کنم. از آقای ناصحی نیز درخواست می‌کنم تا اقدامات انجام شده در بیمه سلامت را ارتقا دهد.

وزیر بهداشت با اشاره به سختی هایی که بحران کرونا بر نظام سلامت کشور تحمیل کرده است، گفت: شاید به زبان نیاوریم اما در ۱۵۰ سال گذشته، فکر نمی کنم وزارتخانه ای همچون ما دچار چنین مشکلاتی شده باشد. در حالی آمار مرگ و میر کرونا به بیش از ۴۰۰ نفر در روز رسیده است که روزهای سخت و بغض آلودی را طی می کنیم. خداوند شاهد است شبهای طولانی را نخوابیدم تا اکسیژن به یک بیمارستان در یک شهرستان برسد. خداوند شاهد این رنجها هست، اما در کنار نظام سلامت بیمه ها می توانند با فعالیت بیشتر به کمک ما آیند.

نمکی با بیان اینکه اگر کرونا را مهار نکنیم هیچ چیز در کشور آرام نخواهد بود، تاکید کرد: اولین اولویت ما باید کنترل کرونا باشد. بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری قرار شد قرارگاهی اجرایی برای مدیریت کرونا تشکیل شود؛ زیرا من به عنوان وزیر بهداشت نمی توانم جاده ها را ببندم، مغازه ها را پلمب کنم و ... شاهد بودیم در جاهایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردیم چگونه مشکلاتمان دو چندان شد و این در حالی بود که این مرد حکیم بزرگ، خودشان یکی از مراعات کننده ترین افراد در نظام جمهوری اسلامی بودند.

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم مداخله جدی تر بیمه ها در کنترل بحران کرونا، اظهار کرد: امروز بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی در اوج تنگدستی هستند. امروز در این جنگ بیولوژیک قبل از آنکه سربازها کشته شوند، سردارها جان خود را از دست می دهند. در این بحران پزشکان و متخصصان بسیار زیادی که جایگزین کردن آنها سخت خواهد بود از بین رفته اند. درآمدهای اختصاصی بیمارستانها به ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است و این درحالی است که حتی برای خرید روزانه خود نمی دانند که قیمتهای فردا چگونه خواهد بود.

وی ادامه داد: امروز در هر شیفت که پرستاران و پرسنل عوض می شوند هزینه لباس محافظتی بابت هر نفر ۸۰۰ هزار تومان است و تمام اینها باید از جیب وزارت بهداشت پرداخت شود.

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش تستهای روزانه کرونا افزود: با توجه به این موضوع بیش از گذشته حضور بیمه ها در کنار ما باید احساس شود. دو مشکل عمده ما در این دوراه، جیب خالی و زور کم است؛ خدا نکند نای راه رفتن نداشته باشی. آن زمان نمی توانی به کسی بگویی بالای چشمت ابروست.

وی ادامه داد: ما منابع بسیار محدودی داشتیم و در شرایطی که قیمت هر تست ۲۵۰هزار تومان برایمان تمام می شد، روزی ۶میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان هزینه تست می دادیم. اکنون تصور کنید قرار باشد ظرفیت انجام تستهای روزانه به ۵۰هزار مورد برسد؛ آن زمان باید چه مبلغی را پرداخت کنیم. خوشبختانه امروز متوجه شدیم ۶۰۰میلیون یورو باقیمانده از آن یک میلیارد یورو صندوق توسعه ملی که قرار بود به ما اختصاص داده شود، قرار است بزودی پرداخت شود. اما با کمک بیمه سلامت می توانیم گامهای بزرگتری را در زمینه انجام تستها و افزایش بیماریابی انجام دهیم.

نمکی پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل را نکته ای بسیار مهم خواند و گفت: با مراقبت از بیمار در منزل، می توانیم هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهیم. این موضوعی است که در بیماران دچار سکته مغزی و قلبی امتحان کردیم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به نقش دوراپزشکی و تله مدیسین در دوران کرونا، گفت: امروز می دانیم ۸۸ درصد از مرگ و میرهای کرونا در افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماریهای زمینه ای است و باید تلاش کنیم با این طرح جدید که همان افزایش تستهای روزانه است، این رقم را کاهش دهیم. امیدواریم در گام های بعدی زیرساختها برای گسترش خدمات دوراپزشکی نیز تقویت شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه نظام ارجاع، پزشکی خانواده و طرح هر خانه یک پایگاه سلامت از تاکیدات ما است، تصریح کرد: در این زمینه بیمه سلامت نباید خود را از بدنه کلی جدا بداند. موضوع خرید راهبردی خدمات یکی از راه های نجات بیمه سلامت از باتلاق اقتصادی است. اما در این شرایط ارایه خدمت نیز محدود است زیرا از بخش خصوصی به خوبی حمایت نشده و هر کس که خواسته به این بخش ورود کند با دستورالعمل های دست و پاگیر اذیت شده است. چرا باید کاری کنیم که جامعه پزشکی به سمت ساختمان سازی برود. البته ما اجازه نمی دهیم جیب مردم سلاخی شود و با هر قیمتی ارایه خدمت شود. اجازه نمی دهیم پول جامعه پزشکی در جایی برود که روا نیست.

وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر