کد خبر: 987748 A

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تفاهم‌نامه این سازمان با بیمه سلامت از ارائه ۸ خدمت ستاره‌داری که در گذشته تحت پوشش پایه بیمه سلامت نبود به یک میلیون و ۱۶ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی که دارای دفترچه معتبر از بیمه سلامت هستند، خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «وحید قبادی دانا» رییس سازمان بهزیستی کشور درباره انعقاد تفاهم نامه با بیمه سلامت گفت: امروز تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان بهزیستی کشور و سازمان بیمه سلامت امضا شد. این تفاهم نامه برای اجرای ماده ۶ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت است.

وی ادامه داد: براساس ماده ۶ این قانون وزارت بهداشت، درمان و آموزش  پزشکی مکلف است پوشش بیمه‌ سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه‌ای تامین نماید که علاوه بر تامین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد خدمات توانبخشی، جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را نیز پوشش دهد.

رییس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: برای اجرای ماده ۶ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه و با مصوبه مجلس در ردیف ۲۴ تبصره ۱۴ قانون بودجه گنجانده شده است که این تفاهم نامه جهت اجرای این ماده قانونی با تامین اعتباری که ذکر شده امروز امضا شده است.

قبادی‌دانا تصریح کرد: مطابق این تفاهم‌نامه یک میلیون و ۱۶ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی که دارای دفترچه معتبر از بیمه سلامت هستند می‌توانند از ۸ خدمت ستاره‌داری که در گذشته تحت پوشش پایه بیمه سلامت نبود برخوردار شوند.

وی با اشاره به این خدمات ادامه داد: این ۸ خدمت شامل خدمت کاردرمانی، توانبخشی آسیب شنیداری، مشاوره یا تجویز سمعک و ارزیابی و کنترل دوره‌ای درمان اختلالات گفتار، زبان و ارتباط کلامی یا پردازش شنوایی خواهد بود. بنابراین با امضای این تفاهم‌نامه و تخصیص بودجه درنظر گرفته شده توسط سازمان برنامه و بودجه افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی که دفترچه بیمه سلامت معتبر دارند می‌توانند از تاریخ اجرایی شدن و عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه از این خدمات بهره‌مند شوند.

رییس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: این گام بلندی است که در راستای اجرای قانون و برای شروع پوشش بیمه‌ای مناسب بیمه‌های پایه برای خدمات توانبخشی است. در آغاز تصمیم براین شد که بتوانیم پوشش خوبی برای سطوح یک خدمات توانبخشی برای گروه‌های مختلف افراد دارای معلولیت چه افرادی که دارای مشکل جسمی حرکتی هستند و چه سایر گروه‌ها مانند افرادی که دارای معلولیت شنوایی هستند این کار صورت بگیرد.

قبادی دانا با تشکر از همکاری سازمان برنامه و بودجه، سازمان بیمه سلامت و وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: امیدوارم بتوانیم این تفاهم‌نامه را به شکل اجرایی و عملیاتی در بیاوریم و امیدواریم در قدم‌های بعد در خصوص سایر خدماتی که تحت پوشش بیمه نیستند نیز بتوانیم اقدام کنیم و بتوانیم همکاری سایر بیمه‌های پایه را نیز در این موضوع جلب کنیم.

وی تاکید کرد: نیاز است این اعتبارات در بودجه سال ۱۴۰۰ دیده شود و از مجلس محترم درخواست همکاری لازم را داریم. باتوجه به اینکه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت نیاز است و این اعتبار در سال جاری ۱۳۰۰ میلیارد تومان است، امیدواریم در سال ۱۴۰۰ این بودجه افزایش پیدا کند تا در راستای قانون بتوانیم خدمات بهتری به این افراد ارائه دهیم.

رییس سازمان بهزیستی کشور وحید قبادی دانا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر