سرخط خبرها:
کد خبر: 987352 A

سخنگوی وزارت بهداشت:

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: مدیریت ویروس کرونا فراوزارتخانه‌ای است و به همکاری و مشارکت همه‌ سازمان‌ها نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری روز سه شنبه بیان کرد: کرونا همچنان در جهان رو به شتاب است و ما در مرحله‌ حساس همه‌گیری قرار داریم، متاسفانه در فصل پاییز شیوع بیماری و میران فوتی بسیار زیاد بود که بسیاری از این افراد، دوستان و آشنایان ما هستند.

وی ادامه داد: این بیماری در همه‌ کشورها رو به صعود رفته و باید توجه کنیم که مدیریت این بیماری فقط به دست وزارت بهداشت نیست و ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا مراقبت خوبی از بیماران در بیمارستان‌ها داشته باشیم.

لاری بیان کرد: وقتی تعداد بیماران زیاد شود، قطعا مراقبت‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد، پس هوشمندانه‌ترین عمل این است که هر فرد احساس مسئولیت داشته باشد.

وی ادامه داد: در عین حفظ آرامش، باید بپذیریم که فعلا این بیماری دارو و واکسنی ندارد، حتی اصلا ممکن است بعد ساخت واکسن، متوجه شویم، ایمنی کاملی ندارد، پس ناچاریم سبک زندگی را تغییر بدهیم و در عین حال باید از زندگی خود لذت ببریم.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در ماه ربیع الاول ممکن است جشن‌ها و مراسم‌هایی در پیش باشد، از زوج‌های جوان و خانواده‌ها می‌خواهیم از این شرایط استفاده کنند تا مراسم‌های عروسی را با کمترین تعداد و در محیط‌های باز برگزار کنند.

لاری ادامه داد: مدیریت ویروس کرونا فراوزارتخانه‌ای است و به همکاری و مشارکت همه‌ سازمان‌ها نیاز دارد، امیدواریم با وحدت بیشتر بین سران سه قوه و تمام وزارتخانه‌ها همکاری، اعتماد، این بیماری را کنترل کنیم.

لاری در مورد جریمه‌ افراد متخلف که ماسک نمی‌زنند، افزود: درخواست وزارت بهداشت این است که اداره بیماران و مسائل بهداشتی با وزارت بهداشت باشد، اما کنترل ویروس نیازمند مشارکت همه دستگاه‌هاست، در نظر بگیرید که بعد از هشت ماه به اندازه‌ کافی بحث‌های اقناعی از طرف رسانه‌ها انجام شده‌است.

وی ادامه داد: باید حمایت مناسبی از طرف قانون انجام شود و مثلا به وسیله دوربین‌ها کنترل‌هایی انجام می‌شود و در این زمینه جریمه‌هایی برای وسایل حمل و نقل عمومی مثل تاکسی‌ها در نظر گرفته شده است، اما به نظر می‌رسد برخی مسائل و همکاری‌های بین بخشی کند انجام می‌شود.

لاری بیان کرد: کمیته‌ کنترل نظارت ملی برای پروتکل‌های بهداشتی تشکیل شده که با حضور نمایندگان وزارت کشور و وزارت بهداشت و اصناف برگزار می‌شود که همه اصناف در این کمیته گزارش می‌دهند و گزارش به ستاد ملی مقابله با کرونا می‌رود.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد تعطیلی‌های مربوط به شیوع کرونا افزود: هیچ کشوری به سمت تعطیلی مطلق نرفته و از ابتدا نیز رنگ‌بندی‌های مناطق مختلف انجام شد و بر اساس آن محدودیت‌های اعمال شد که اینها بر اساس خطر فوتی و بستری در هر شهرستان است، در حال حاضر به این نتیجه رسیدیم که بین استان‌های کشور که در وضعیت خاصی قرار دارند، کانون‌های بحرانی را در هر استان در نظر بگیریم و شهرستان‌هایی که بیشتر ویروس در آنجا شیوع دارد را شناسایی کنیم، در حال حاضر ۴۳ شهرستان شناسایی شده که قرار است محدودیت‌هایی مثل مشاغل دو ، سه و چهار شغلی را در آن شهرستان‌ها اعمال کنیم، چون اگر بخواهیم در این شرایط همه‌ مشاغل را تعطیل کنیم، با توجه به مشکلات اقتصادی ممکن است عملیاتی نباشد و فشار زیادی به مردم وارد شود.

وی ادامه داد: بنابراین سیاست در حال حاضر روی این ۴۳ شهرستان خواهد بود و در استان تهران کانون بحرانی دماوند و ورامین است.

لاری افزود: شهر تهران به دلیل پرتردد بودن، بحث دورکاری در آن به نتیجه رسید و مطالبه‌ ما این است که دورکاری جدی اجرا شود، بخشنامه این موضوع آمده و باید جوری اجرا شود که اگر سازمانی نمی‌تواند تا ۵۰ درصد کاهش دورکاری را انجام بدهد، درصد خود را اعلام کند. به طور مثال وزارت بهداشت تا ۳۰ یا ۴۰ درصد می‌تواند دورکاری را اجرایی کند.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد راهپیمایی ۱۳ آبان گفت: قطعا نباید راهپیمایی ۱۳ آبان برگزار شود، مگر این‌که اتفاق دیگری بیفتد، چون واقعا چنین کارهای بسیار پرخطر است، حتی برای برنامه‌ی دیروز در مشهد نیز واقعا متاسفیم.

وی ادامه داد: همه از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند و ما نمی‌دانیم چه کسی مجوز داده است، واقعا جنایت است که در این شرایط که همه به دنبال اعمال محدودیت و مشکلات اقتصادی ایجاد شده هستند و باید همدلی خود را بیشتر کنند، متاسفانه از آن طرف هزار نفر در یک فضا تجمع می‌کنند، ما نتوانستیم اطلاعاتی کسب کنیم که چه کسی با این مراسم موافقت کرده است.

لاری در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در مورد تاثیر پلاسما درمانی در درمان کرونا گفت: در حال حاضر از سوی بیش از  ۲ هزار نفر  پلاسما اهدا شده که این سه درصد پلاسمای افرادی است که بهبود پیدا کردند و مطلوب این است که این میزان به ۱۰ درصد برسد یعنی ۴۰ هزار پلاسما در دسترس باشد.

وی ادامه داد: البته آن هم باید دارای ویژگی‌هایی باشد مثلاً بیشتر از مردها و افراد خاص گرفته شود، در هر حال مطالعات هنوز اثربخشی خیلی جدی برای پلاسما درمانی اثبات نکرده که پلاسما درمانی چقدر می‌تواند موثر باشد و چون زمان کمی از این بیماری می‌گذرد و هنوز ناشناخته‌های زیادی دارد نمی‌توان تشخیص داد که کدام روش بیشترین تاثیر را دارد، چون وقتی بیمار حال بدی دارد، همه‌ی روش‌ها روی او انجام می‌شود و نهایتاً بعضی بهبود پیدا می‌کنند و بعضی می‌میرند.

لاری افزود: این روش با وجودی که هنوز اثبات نشده که چقدر موثر است اما در تمام دنیا انجام می‌شود و از مردم می‌خواهیم وقتی بهبود پیدا می‌کنند یعنی بعد از ۲۸ روز برای اهدا اقدام کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا درباره شیوع سراسری کرونا در کشور نیز بیان کرد: این موضوع به بحث ایمنی گله‌ای ارتباط پیدا می‌کند که اگر بخواهیم سیاست ایمنی گله‌ای را در پیش بگیریم باید ۶۶ درصد افراد جامعه به این ویروس مبتلا شوند.

وی ادامه داد: این بسیار کار غیر اخلاقی خواهد بود و اصلاً معلوم نیست در این بین چه تعداد افراد را از دست بدهیم، ایمنی گله‌ای را ما برای واکسن مطرح می‌کنیم یعنی تعداد افرادی که واکسن می زنند یک تعدادی از آنها آنتی بادی در بدنشان ساخته می‌شود، اما اینکه بخواهیم همه‌ی مردم حتی نوع خفیف آن را بگیرند این اصلاً دست ما نیست چون با وجودی که می‌گوییم ۸۸ درصد از افراد مسن جامعه هستند که به ویروس مبتلا می‌شوند، اما واقعا افراد زیادی را داشتیم که جوان یا کودک‌هایی بدون بیماری زمینه‌ای بودند که فوت کردند.  حتی امکان دارد در یک خانواده‌ی ۱۰ نفری، همه به ویروس مبتلا شوند و فقط یک نفر با شدت بسیار بالا درگیر این ویروس شود.

لاری افزود:اولین سیاست بیمار نشدن است، بعد چگونه از خود مراقبت کنیم که به بیماریتان نرویم، بعد چه کار کنیم به آی‌سی‌یو نرویم و در آخر در آی‌سی‌یو تلاش کنیم تا فرد نمیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد فعالیت‌های وزارتخانه برای کمبود نیرو گفت: در ماه آبان چهار هزار نیرو استخدام شد و ۲۴۰۰ نفر هم در ماه گذشته آزمون دادند و در واقع برای هر تخت بیمارستانی یک و نیم تا دو نیم پرستار نیاز است، اما وقتی بیمار به آی‌سی‌یو می‌رود به ۳ پرستار نیاز دارد و ما همچنان کمبود نیروی انسانی داریم که قرار است ۷ هزار نیروی دیگر جذب شود که تامین اعتبار هم برای آن انجام شده ولی هنوز آزمونی برای این نیروها برگزار نشده است.

وی ادامه داد: تا همین حالا ۶۹۴ بیمارستان کشور درگیر درمان ویروس کرونا بودند و تخت‌های عادی که برای این بیماران در نظر گرفته شده بود ۲۶ هزار و ۹۶۹ تخت بوده است، همچنین برای بخش ویژه ۵۹۰۰ تخت استفاده شده است.

لاری در پایان گفت: تاکنون ۵۵۰۰ نفر از افرادی که ماسک نمی زنند توسط نرم افزار ماسک ردیابی شدند و ترددهای آنها هم در این برنامه ارزیابی شده و امیدواریم که این سامانه کیفیت بهتری پیدا کند چون غربالگری و تعقیب افراد مشکوک یا مثبت برای پیشگیری تاثیر بسیار زیادی دارد.

ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر