کد خبر: 985182 A

در همایش مدیران کل دفاتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل استانداری های کشور مطرح شد؛

مدیرکل دفتر فنی و برنامه ریزی عمرانی وزارت کشور در همایش مدیران کل دفاتر فنی، امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک استانداری های سراسر کشور گفت: با ساخت و سازهای غیرمجاز در استانها شدیدا برخورد می کنیم.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ همایش مدیران کل دفاتر فنی، امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک استانداری های سراسر کشور امروز در حضور مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور به صورت ویدئو کنفرانسی با موضوع جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و مناسب سازی اماکن و معابر در تسهیل تردد معلولان، گزارش تشکیل جلسات، گزارش اقدام ملی مسکن، مولد سازی و املاک دولت، برگزار شد.

در این نشست وحید قربانی مدیرکل دفتر فنی و برنامه ریزی عمرانی وزارت کشور با اشاره به اینکه امروز نیازمند تلاش جمعی، اتفاق نظر و عمل در جهت پیشبرد طرح های کلان عمرانی کشورهستیم؛ گفت: هم فکری و هم اندیشی جهت رسیدن به دیدگاهی جامع و عملیاتی برای اجرای طرح های عمرانی در کشور امری جدی و ضروری است.

قربانی با تشریح اینکه باید در مباحث عمرانی همه دستگاهها و نهادهای مرتبط، نقش و کارکردشان را به درستی ایفا نمایند؛ گفت: ساخت و سازی های غیر مجاز در کشور یک چالش مهم ملی  است و باید برای این موضوع تدابیر جدی اندیشیده شود.

مدیر کل دفتر فنی تصریح کرد: مکانیسم حل معضل ساخت و سازهای غیر مجاز در گرو هماهنگی عمل، وزارت راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی است.

قربانی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی متولی حوزه حریم جاده ها، وزارت جهاد کشاورزی در بخش حفظ کاربری ها و وزارت نیرو در بخش توزیع عادلانه آب، ارتباط کاری مستقیم با بخش ساخت و سازهای غیر مجاز دارند.

مدیرکل دفتر فنی وزارت کشور با اظهار اینکه نیاز است هر کدام از دستگاههای مسئول با تشدید نظارت ها مانع از گسترش ساخت و سازهای غیر مجاز شوند؛گفت: استان مازندران به عنوان استان پایلوت در حوزه مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز انتخاب شده و امروز نیاز است از نمونه موفق این استان در سایر استانداری های کشور استفاده شود.

قربانی با تاکید بر اینکه امروز نیاز کشور به اتمام پروژه های عمرانی نیمه کاره است؛ گفت: از کلنگ زنی و افتتاح پروژه بدون برنامه که صرفا برای شهرداران آتی تعهد ایجاد کند؛ باید به جد پرهیز شود.

قربانی همچنین به ضرورت پیگیری شناسایی اموال منقول و غیر منقول مازاد دستگاههای دولتی  برای امر مولد سازی و تخصیص آن به اجرای طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد و گفت: طرح اقدام مسکن، طرحی ملی است و نیازمند به کارگیری همه ظرفیت های ممکن است.

قربانی در پایان صحبت هایش گفت:  توجه ویژه به مسائل شهرسازی و استفاده از الگوی معماری ایرانی -اسلامی در طرح های شهرسازی باید اولویت اصلی باشد.

در نشست امروز، هادی نژاد نماینده ویژه وزیر  کشور در مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز نیز به ارائه گزارش در خصوص اقدامات انجام گرفته در این حوزه پرداخت و گفت: نظارت ها بر عملکرد شهرداری ها و دهیاری ها با توجه به سال پایانی فعالیت شان شدت گرفته و تلاش داریم با پیگیری مستمر، از تضییع حقوق مردم و بیت المال جلوگیری کنیم.

وی اضافه کرد: تشکیل کارگروه ساخت و ساز غیر مجاز  برای جلوگیری از تغییر کاربری های غیر قانونی ضروری است.

هادی نژاد با بیان اینکه در این امر خطیر می بتوانیم از ظرفیت و توان نیروی انتظامی هم کمک بگیریم؛ گفت: در استانهای تهران و مازندران اقدامات و همکاری های بسیار خوبی در امر مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز صورت پذیرفته که انتظار داریم در استانهای دیگر نیز این اقدامات تسریع و توسعه پیدا کنند.

مدیرکل دفتر فنی و برنامه ریزی عمرانی وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر