کد خبر: 984570 A

معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان با بیان اینکه مسئله مواد مخدر یک موضوع نه تنها ملی و منطقه ای بلکه جهانی است، گفت: ایران و افغانستان قربانی های اصلی مواد مخدر هستند.

به گزارش  ایلنا، "محمد هاشم اورتاق" در بازدید از مرکز "سپکا" در "چهارباغ" شهرستان "ساوجبلاغ" که با حضور سردار "مجید کریمی" رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران انجام شد، در جمع خبرنگاران گفت: امروز ایران و افغانستان در خط مقدم جبهه مبارزه با مواد مخدر قرار دارند.

وی با بیان اینکه بسیاری از جوانان هر ۲ کشور در چنگال مواد افیونی قرار دارند، اظهار داشت: با کمال تاسف باید گفت که افغانستان بزرگ ترین تولید کننده خشخاش است، بر اساس آمارهای به دست آمده ۸۴ درصد کشت خشخاش در این کشور صورت می گیرد که عامل اصلی آن ناامنی های تحمیلی ایجاد شده و جنگ های نیابتی است که این کشت ها بیشتر در مناطق تحت نفوذ مخالفان مسلح و یا دشمنان مردم افغانستان صورت می گیرد.

وی با اشاره به تدابیر صورت گرفته با هدف مقابله با توسعه کشت مواد مخدر در این کشور عنوان کرد: امسال و به تنهایی موفق شدیم که یک هزار هکتار از اراضی کشت خشخاش را در افغانستان نابود و حدود ۳۰۰ تن نیز انواع مواد مخدر را کشف و ضبط کنیم.

معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان افزود: با هدف مقابله هر چه بیشتر با این مواد خانمان برانداز نشست های بسیاری با مسئولان جمهوری اسلامی ایران برگزار کردیم تا بتوانیم با همکاری های ۲ جانبه جلوی این تراژدی بزرگ مواد مخدر را بگیریم.

هاشم اورتاق گفت: افغانستان سال ها است که در یک جنگ تحمیلی و نیابتی قرار دارد و دشمنان مردم و کسانی که به کسب و کار مواد مخدر مشغول هستند و از این ناامنی در داخل کشور برای جمع آوری منابع اقتصادی نامشروع سوء استفاده می کنند.

وی با اشاره به همکاری مشترک ایران و افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: به همین منظور نشست هایی با حضور ۲ کشور در افغانستان نیز برگزار تا با همکاری نیروها در استان های مرزی و مرزبانی ها بتوانیم راه حل های مشترکی پیدا کنیم.

هاشم اورتاق در ادامه به استفاده از تجربیات ایران در مبارزه با مواد مخدر اشاره و خاطر نشان کرد: ایران دستاوردهای بسیار خوبی در این زمینه داشته که یکی از آنها تعلیم و تربیت سگ های مواد یاب است که بنا داریم تا از این تجربه نیز استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان در خاتمه گفت: برای مقابله با این معضل نیازمند یک برنامه منسجم و هماهنگ نه تنها در سطح ملی و منطقه ای بلکه در سطح جهانی هستیم.

معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر