کد خبر: 984382 A

خزانه‌دار شورای شهر تهران:

خزانه‌دار شورای شهر تهران با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی درآمدهای ۶ ماهه امسال نسبت به سال ۹۸ تاکید کرد: شهردار و همکارانش اهتمام بیشتری برای کاهش عدم تعادل منابع و مصارف داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ در جریان دویست و چهل و چهارمین جلسه شورای شهر تهران گزارش هزینه و درآمد شش ماهه نخست سال جاری توسط خزانه دار شورای شهر تهران قرائت شد.

سیدحسن رسولی درباره حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران (شش ماهه سال ۱۳۹۹) گفت: در بخش عملکرد حساب درآمد، شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب موظف بوده، در برش عملکردی شش ماهه خود نسبت به تامین منابع در سقف ۱۵ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان اقدام کند. طی این دوره شش ماهه مبلغ ۹ هزار و ۴۷۷ میلیارد تومان معادل ۶۲ درصد درآمد کسب کرده است. طی شش ماهه مذکور کسری عملکرد ۵ هزار و ۸۰۹ میلیارد تومان معادل ۳۸ درصد نسبت به بودجه مصوب مشاهده می شود. 

او ادامه داد: از کل درآمد شش ماهه مبلغ ۲هزار و ۹۲۸ میلیارد تومان معادل ۳۱ درصد آن درآمد پایدار و ۶۹ درصد آن درآمد ناپایدار است.     

خزانه‌دار شورای شهر تهران درباره عملکرد هزینه ای شش ماهه نخست شهرداری تهران گفت: در این دوره، شهرداری اجازه داشته حداکثر تا سقف اعتبار مصوب به مبلغ ۱۳هزار و ۶۳۳ میلیارد تومان هزینه کند. طی دوره مذکور مبلغ ۹هزار و ۶۱۳ میلیارد تومان (۷۰ درصد) هزینه در دفاتر ثبت شده است که از این مبلغ ۹۷ درصد آن بصورت پرداخت های نقدی است و ۳ درصد آن غیرنقدی بوده یعنی همانند پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۹ انجام شده است. 

 نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران درباره عملکرد حساب درآمد و هزینه شهریور ماه اظهار کرد: در بخش عملکرد حساب درآمد، شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده است، در برش عملکردی شهریور ماه خود نسبت به تامین منابع در سقف ۲ هزار و ۵۴۷ میلیارد تومان اقدام کند. در این ماه مبلغ هزار و ۸۱۵ میلیارد تومان معادل ۷۱ درصد درآمد کسب شده است.  از کل درآمد شهریورماه مبلغ ۶۹۵ هزار میلیارد تومان معادل ۳۸ درصد آن درآمد پایدار و ۶۲ درصد آن درآمد ناپایدار است.     

 رسولی درباره عملکرد هزینه ای نیز اعلام کرد: شهرداری تهران در شهریور ماه تا سقف دوهزار و ۲۷۲ میلیارد تومان اجازه هزینه کرد داشته که با اعلام مبلغ هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان در شهریور ماه تقریباً معادل ۷۳ درصد مصارف خود را منظور و ثبت کرده است که از این مبلغ ۹۷ درصد آن بصورت پرداخت های نقدی است و ۳ درصد آن غیرنقدی است.

او در تحلیل و ارزیابی حساب و درآمد و هزینه شش ماه شهرداری در سال جاری گفت: بودجه مصوب شش دوازدهم سال ۹۸ مبلغ ۹ هزار و ۴۱۴ تومان بوده است که از این مبلغ۷ هزار و ۶۹۰ تومان آن معادل ۸۲ درصد درآمد کسب شده و در سال ۹۹ بودجه مصوب شش دوازدهم مبلغ ۱۵ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان است که مبلغ ۹  هزار و ۴۷۷ میلیارد تومان معادل ۶۲ درصد آن درآمد کسب شده است. بنابراین کسب درآمد، نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و از ۸۲ درصد در سال ۹۸ به ۶۲ درصد  در سال جاری رسیده است. 

وی ادامه داد: هر چند کاهش ۲۰ درصدی کسب درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل، به دلیل رکود پیش آمده در فضای کسب و کار و همچنین افزایش ۳۸ درصدی بودجه مصوب شش دوازدهم سال جاری نسبت به سال گذشته برسد، لیکن بروز این دو عامل نه تنها از آقای شهردار و همکاران رفع تکلیف نمی کند بلکه اهتمام آنان به کاهش عدم تعادل منابع و مصارف را مضاعف می کند.

خزانه‌دار شورای شهر تهران همچنین تصریح کرد: از تلاش‌های دو حوزه معاونت شهرسازی و معماری و معاونت مالی و اقتصاد شهری که در شهریور ماه موفق به کسب ۷۱ درصد درآمد مصوب شده‌اند، قدردانی می‌کنم. انتظار دارم این روند افزایشی کسب درآمد در نیمه دوم سال جاری به گونه‌ای مدیریت و تداوم یابد که امکان برقراری تعادل کامل درآمد- هزینه را فراهم کند.  

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، افزود: از کل درآمد شش ماهه ۳۱ درصد آن درآمد پایدار و ۶۹ درصد آن درآمد ناپایدار است. در مدت مشابه سال گذشته از کل درآمد وصولی ۳۵درصد آن از درآمد پایدار و ۶۵ درصد آن از درآمد ناپایدار حاصل شده است. درآمد پایدار نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار درصد کاهش داشته است. همچنین از کل درآمد شهریورماه ۳۸ درصد آن درآمد پایدار و ۶۲ درصد آن درآمد ناپایدار است.   

رسولی اعلام کرد: در گزارش ارائه شده، هزینه‌های شش ماهه ۹۷ درصد نقدی است و از ۲۰ درصد بودجه غیرنقد فقط ۳ درصد تحقق یافته است. لذا کمافی‌السابق برطرف کردن موانع موجود و عملیاتی شدن کل ۲۰ درصد منابع غیرنقد را در شش ماهه دوم سال انتظار داریم.

رسولی همچنین اعلام کرد: من و آقای امامی نقشی در رتبه بندی شهردار بر اساس درآمد نداریم. ساده کردن مسایل پیچیده در بیان با ادبیات گرد کار آسانی است اما علمای علم مدیریت تفویض اختیار را بخش بسیار جزئی از مدیریت کارآمد می‌دانند.  

سید حسن رسولی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر