کد خبر: 984127 A

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: کمبود برخی انواع انسولین قلمی با توجه به تحریم‌ها وجود داشته، چند روزی هم است که برخی از انواع انسولین قلمی در دسترس هموطنان نبوده و یا کم‌تر بوده، اما محموله‌هایی در چند روز آینده قرار است وارد کشور شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «کیانوش جهانپور» رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در مورد وضعیت انسولین در داروخانه‌های کشور گفت: سامانه‌ای وجود دارد که افراد بیمار و دریافت کننده انسولین در این سامانه عضو شده‌اند.تمام  افراد دیابتی که نیاز دارند در این سامانه‌ها‌ احراز هویت شده ‌اند و با کد ملی می‌تواند سهمیه خاص خود را دریافت کنند.

جهانپور بیان کرد: موضوع کمبود انسولین نیست، بلکه ما یک شیب قیمتی بسیار بالا در مورد بسیاری از داروها به خصوص انسولین در مقایسه با کشورهای هم جوار داریم و همیشه ریسک اینکه افرادی به غیر از نیازمندان واقعی عامل قاچاق معکوس شوند، وجود داشته است.

سخنگوی سازمان غذا در مورد اینکه کد ملی فقط برای انسولین قلمی است یا نه گفت: قبلا برای بعضی بیماری‌های خاص و داروهای خاص همینطور بود، از وقتی موضوع صدور حواله الکترونیک و سامانه‌های دارویی فعال شد این مورد فقط برای انسولین قلمی اختصاص دارد.

جهانپور ادامه داد: کمبود برخی انواع انسولین قلمی با توجه به تحریم‌ها وجود داشته، چند روزی هم است که برخی از انواع انسولین قلمی در دسترس هموطنان نبوده و یا کم‌تر بوده است، محموله‌هایی در چند روز آینده قرار است وارد کشور شود که مشکل را رفع می‌کند، اما آنچه که ما به آن نیاز داریم یک نظارت دقیق و هوشمند است و این موضوع لزوما به کمبودهای امروز ربطی ندارد، ما باید به اطلاعات افراد دسترسی داشته باشیم تا آخرین وضعیت دریافت انسولین را بدانیم.

کیانوش جهانپور انسولین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر