کد خبر: 983896 A

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی خبر داد:

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر ۱۱۰ محتوا در شبکه شاد برای دانش آموزان با نیاز ویژه مناسب سازی کردیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید جواد حسینی، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اظهار داشت: دانش آموزان ما بیش از ۱۵۲ هزار نفر هستند که ۷۲ هزار نفر در مدارس عادی و در طرح تلفیقی فراگیر مشغول به تحصیل هستند و ۸۲ هزار نفر از آنها در ۱۶۰۰  مدرسه استثنایی در هفت گروه آسیب‌دیدگان، نابینایی، ناشنوایی، ناتوانی و کم توانی ذهنی، اوتیسم و معلولیت جسمی حرکتی هستند از سال ۱۳۷۰ تا الان ۱۸ برابر پوشش تحصیلی افزایش پیدا کرده است و ما همچنان درصدد آن هستیم که ظرفیت‌ها را برای گروه‌های هفت‌گانه افزایش بدهیم به گونه‌ای که اکثر دانش‌آموزانی که به عنوان نیاز ویژه هستند، تحت پوشش تعلیم و تربیت قرار بگیرند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما در تمام استان‌های کشور مدارس استثنایی داریم. ۱۰۰  مدرسه با کمک خیرین ساخته‌ایم و احتمالا  کلنگ ۱۱۰ مدرسه دیگر را خواهیم زد.

حسینی بیان کرد: یکی از دغدغه‌های مسئولان آموزش و پرورش اجرای سند تحول بنیادین  است. در این راستا ما ۳ محور اصلی برای سال ۹۹ به عنوان مدرسه انطباقی، مداخلات به هنگام و توسعه مشارکت‌ها را در نظر گرفته‌ایم. در مدرسه انطباقی ما به دنبال جامعه عادلانه‌تر و در دسترس‌تر از هستیم تا همه چیز برای تعلیم و تربیت استاندارد با نیاز ویژه بهینه سازی شود.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور توضیح داد: مداخلات به هنگام طلایی در پاسخ به چهار سوال شکل گرفته است اول اینکه دانش‌آموزان استثنایی شناسایی می‌شوند؟ آیا تحت پوشش قرار می‌گیرند؟ آیا به شکل استاندارد تحت پوشش می‌روند و در آخر اگر استاندارد تحت پوشش قرار می‌گیرند آیا مداخله ما به هنگام در زمان خودش انجام می‌شود یا خیر؟

وی افزود: توسعه مشارکت‌ها هم کمک همه نهادهاو سازمان‌هایی است که می‌توانند در این زمینه ما را یاری کنند.

حسینی گفت: هزار کتاب و محتوا را مناسب سازی کردیم و در روز عصای سفید کتاب درشت خط، صوتی و بریل را ایجاد کردیم. همچنین بیش از ۱۲۰ کتاب برای دانش آموزان و ۲۷ محتوا را برای معلمان مناسب سازی کردیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر ۱۱۰ محتوا را در شبکه شاد برای دانش آموزان با نیاز ویژه مناسب سازی کردیم.

وی درباره انتخاب رشته این دسته از دانش آموزان گفت: دانش آموزانی که در مدرسه تلفیقی فراگیر هستند مانند سایر دانش آموزان از رشته‌ها بهره می‌برند. برای دانش آموزان کم توان ذهنی نیز ۳۶ رشته در رشته‌های هنرستانی و فنی و حرفه‌ای وجود دارد.

جامعه دانش آموزان وزیر آموزش و پرورش مناسب سازی سازمان آموزش و پرورش استثنایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر