کد خبر: 982883 A

یک استادیار دانشکده بهداشت و ایمنی با اشاره به نقش محوری زنان در سلامت خانواده و پیشگیری از کووید ۱۹، خودمراقبتی را راهکاری موثر برای کاهش آسیب های جسمی و روحی ناشی از افزایش بار مراقبتی زنان در همه‌گیری این بیماری برشمرد.

به گزارش ایلنا، صادقی پور_ پزشک و متخصص سلامت سالمندی ضمن گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایران و روز ۲۴ مهرماه که با شعار " زنان پیشگامان خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده در پیشگیری از کووید ۱۹" نامگذاری شده است به تشریح نقش محوری زنان در سلامت جامعه پرداخت و بر ضرورت خودمراقبتی بانوان تاکید کرد.

وی با اشاره به نقش مهم زنان در سلامت خانواده و جامعه گفت: در کل دنیا خانه محل امنی برای همه افراد خانواده محسوب می‌شود و فضایی سرشار از روابط عاطفی عمیق بین اعضا است که زنان از دیرباز با مراقبت از سایر اعضای خانواده، سهم بسزایی در سلامت خانواده و جامعه داشته‌اند.

نقش محوری و تاثیرگذار زنان در خانواده

وی با اشاره به نقش‌های مختلف زنان در خانواده نظیر مادری، همسری و یا دختری و رابطه عمیق عاطفی آنان با سایر اعضا خاطرنشان کرد:  خانم‌ها دغدغه بیشتری برای مراقبت از اعضای خانواده دارند و همچنین در شکل گیری رفتارهای سلامت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعضای خانواده نقشی تاثیرگذار ایفا می‌کنند.

به گفته صادقی پور، در دهه‌های اخیر با افزایش سطح تحصیلات و آگاهی خانم‌ها در حوزه سلامت، ایفای نقش مراقبتی آنان موثرتر و فعال‌تر از قبل شده است. همچنین با وجود افزایش اشتغال خانم‌ها در دهه‌های اخیر آنان به خوبی از مدیریت همزمان مسئولیت‌های چندگانه خود برآمده‌اند که درصورت بروز حوادثی نظیر بیماری، ناتوانی یا حادثه‌ای ناخواسته برای مادر خانواده تاثیر این نقش‌ها تازه به چشم آمده است.

نقش مهم زنان در مدیریت و تلطیف فضای بحرانی خانواده در پاندمی کرونا

صادقی پور مراقبت را شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها از فراهم کردن یک غذای سالم تا مدیریت تمام اقدامات بهداشتی، درمانی، مراقبتی و پرستاری از اعضای آسیب پذیر خانواده برشمرد و افزود: البته نقش‌های مراقبتی خانم‌ها به همین موارد ختم نمی‌شود و حتی خانم‌های میانسال همچنان در مراقبت از فرزندان و نوه‌های خود از نظر جسمی و روانی و یا حتی مالی نقش دارند.

این استادیار دانشگاه نقش خانم‌ها را در مدیریت و تلطیف فضای بحرانی خانواده در دوران همه‌گیری کووید۱۹ بسیار قابل توجه دانست و به دغدغه بیشتر خانم‌ها برای آگاهی از شرایط ابتلا به کووید ۱۹ و اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی و ایفای نقش این قشر در مشاغل بهداشتی و درمانی و آموزشی اشاره کرد و گفت: مسئولیت پذیری زنان در این دوره مثال زدنی است و در نقش‌های پزشک، پرستار، پرسنل بهداشتی و درمانی و  همین طور در حوزه آموزش و پرورش واقعا خوش درخشیدند.

ایجاد آسیب‌های جسمی و روانی در زنان در اثر بار ناشی از مراقبت از دیگران

وی با بیان این که فشارهای مراقبتی باعث انواع آسیب‌های جسمی و روانی در زنان می‌شود، گفت: هرچه پیچیدگی این مراقبت بیشتر باشد فرد مراقب بیشتر در معرض آسیب قرار دارد، مثلا در مراقبت از سالمند مبتلا به دمانس یا همان زوال عقل که طولانی مدت و همراه با استرس است. در نتیجه باید به وضعیت و سلامتی مراقب هم توجه شود زیرا ممکن است در معرض فرسودگی و آسیب‌ های جسمی و اضطراب و افسردگی قرار گیرد.

این استادیار دانشگاه با ذکر این مطلب که شرایط همه‌گیری ویروس، بار مراقبت را برای خانم‌ها به مراتب بیشتر کرده است؛ اجرای پروتکل‌های بهداشتی از قبیل شست وشوهای بیشتر، ضدعفونی کردن‌ها، تعطیلی مدارس و مهدهای کودک، حضور فرزندان در منزل را سبب افزایش بار مراقبتی خانم ها برشمرد که آنها را در معرض آسیبهای بیشتر قرار داده است

توصیه به بانوان برای مراقبت بیشتر از خود

صادقی ضمن توصیه به خانم‌ها برای مراقبت بیشتر از خودشان و کمک گرفتن از دیگران در مواقع لزوم بر رعایت پروتکل‌ها و مراقبت از خود و اعضای خانواده در برابر کووید۱۹، خوردن غذای سالم و مفید برای تقویت سیستم ایمنی در برابر بیماری‌ها، خوردن آب کافی، ورزش منظم حداقل نیم ساعت روزانه، خواب کافی و کنترل استرس در این دوران بسیار تاکید کرد.

راهکارهای کنترل استرس

وی ورزش کردن را در کنترل استرس موثر دانست و برای کنترل استرس به بانوان توصیه کرد: زمانی هرچند مختصر برای هواخوری در خارج از منزل، قدم زدن و فعالیت‌های مورد علاقه را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اختصاص دهید،در این شرایط قرنطینه با دوستان و آشنایان و اقوام  بصورت تلفنی یا تصویری و مجازی ارتباط برقرار کرده و دغدغه‌هایمان را مطرح و یا بارعایت فاصله اجتماعی و ماسک در فضای باز و ایمن ملاقات داشته باشیم، نفس‌های عمیق بکشیم و از روش‌های مدیتیشن برای تقویت ذهن بهره ببریم،  به گفته وی، قدرت معنویت را نباید نادیده گرفت. ارتباط با خدا، توکل کردن و دعا هم به آرامش ما کمک زیادی می‌کند و در نهایت اگر نتوانستیم بر استرس یا افسردگی حاصل غلبه کنیم حتما به مشاور و یا پزشک مراجعه کنیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت و ایمنی در خاتمه تاکید کرد: کیفیت مراقبت خیلی به سلامت مراقب وابسته است و اگر مراقب به سلامتی خود اهمیت ندهد، نمی تواند به خوبی از سایر اعضای خانواده هم مراقبت کند.

 

هفته‌ی ملی سلامت بانوان ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر