کد خبر: 981758 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت اظهار داشت: اینکه فرمانده بی‌سلاح به سرباز خط مقدم بگوید ببخشید بسیار سخت است اما در 50 روز ماسک و کاور و مواد شوینده به وفور تامین شد و میزان مرگ و میر به 30 نفر رسید. ضمن اینکه توانستیم هم تولید کننده و هم صادرکننده اقلام بهداشتی باشیم. البته امواج بعدی باز هم ما را گرفتار کرد که بنده روزی به عنوان روزنگار تمام این شرایط را به مردم اعلام می‌کنم.

به گزارش خبرنگار ایلنا سعید نمکی در مراسم اهدای 41 دستگاه ونتیلاتور ویژه بیماران کرونایی از طرف وزارت نفت به بیمارستان‌های مناطق نفت‌خیز به اعتبار 220 میلیارد ریال اظهار داشت: وزارت نفت در ایام سخت کنار ما بود بنده به یاد ندارم که سخت‌تر از این روزها را بعد از انقلاب داشته باشیم. در این شرایط سخت که فروش نفت و کسر درآمد و چرخش امور کارخانه‌های کشور کاری سخت است کار وزارت نفت سخت‌تر است و بنده این را درک می‌کنم.

وی افزود: اینکه در اوج تنگنای مالی کرامت و بلندمرتبگی را حفظ می‌کنند و سعی می‌کنند دست ما را بگیرند مزید امتنان است.

وی با اشاره به دلیل لغو برنامه هفته گذشته برای اهدای دستگاه‌های کمک تنفسی گفت: در این چند روزی که بیمار بودم خاطراتی را می‌خواندم، تصور می‌کنم نفت؛ اقتصاد سیاسی ایران را تغییر داد و یکی از تاثیرگذارترین مولفه‌های مهم در سیاست اقتصادی استعمار مبارزات ضد استعماری در تاریخ ایران نفت است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از ضعف‌های ما در مدیریت کشور این است که مطالعات گذشته‌مان محدود است افزود: برای اداره امور کشور باید گذشته را بدانیم نفت موثرترین مولفه در همه امور کشور بود عده‌ای می‌گویند کاش نفت نداشتیم تا بهتر زندگی می‌کردیم اگر نفت نداشتیم اقتصادمان پویا بود اما سوال این است که آیا افغانستان و پاکستان که نفت ندارند اقتصاد پویا دارند؟ آنچه در تاریخ این سرزمین بخصوص زمان قاجار و پهلوی فراموش کردیم این بود که نفت سرمایه توسعه زیرساخت و انسان است یکی از کاستی‌های ما در مدیریت کشور این است که به توسعه انسانی بی‌توجه بوده‌ایم.

وی تاکید کرد: ما انسان توسعه یافته کم داریم و یکی از گرفتاری‌های ما این است که منابع را صرف توسعه پایدار نکردیم.

نمکی گفت: اثرات کاهش فروش نفت در اقتصاد ملی از جمله نظام سلامت خود را نشان می‌دهد سهم ما از مالیات بر ارزش افزوده و 10 درصد هدفمندی به دلیل کاهش فروش نفت افت کرده و ما هم از این اوضاع متاثر شده‌ایم.

وی با بیان اینکه وزیر نفت با سختی و مرارت این راه را طی می‌کند، گفت: گاهی مورد کم‌مهری هم قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: اکنون ما مثل بسیاری از مناطق دنیا گرفتار موج پاندمی کرونا شده‌ایم. کسانی قبل از ما این ویروس را می‌شناختند اما بروز ندادند کسانی هم که بعد از ما گرفتار شدند سعی کردند به ریش ما بخندند ما در ایران به دلیل شرایط تحریم خود را برای طوفان آماده کرده و سنگرآرایی کرده بودیم.

وی ا فزود: برای اولین بار در فرودگاه 36 گیت کنترلی گذاشتیم و توانستیم با هزار چانه‌زنی پروازهای چین را متوقف کنیم.

وی افزود: ایران اولین کشوری بودکه به خاطر شرایط تحریم و اقتصاد نمی‌توانست تعطیل کند به همین دلیل دستورالعمل نوشتیم که صنعت کشور اداره شود و دچار فقدان منابع نشویم. در این مسیر یکی از مراکزی که به خوبی رعایت کرد نفت و پتروشیمی بود که خوشبختانه مرگ و میر و درصد ابتلا به بیماری در حد قابل اغماض بود.

وی افزود:زمانی که مشکل شیوع کرونا در پارسیان و عسلویه اتفاق افتاد شبانه تصمیم گرفتیم که راه عسلویه مسدود شود و کسی وارد منطقه نشود.

وی خطاب به وزارت نفت گفت: امروز دستگاه‌های کمک تنفسی را هدیه می‌کنیم که ساخت کشور است و بیانگر کار شبانه‌روزی برای تهیه ماسک و کاور بوده است.

وزیر بهداشت گفت: طی مدت 50 روز لباس و کاور برای پرستاران تامین شد زمانی که به پرستاران وعده داده شد که  قرار است از خارج از کشور ماسک و کاور ارسال شود و در  فرودگاه از سوی آمریکا و انگلیس متوقف شد بنده از پرستاران خجالت می‌کشیدم.

وی افزود: اینکه فرمانده بی‌سلاح به سرباز خط مقدم بگوید، ببخشید بسیار سخت است اما در 50 روز ماسک و کاور و مواد شوینده به وفور تامین شد و میزان مرگ و میر به 30 نفر رسید. ضمن اینکه توانستیم هم تولید کننده و هم صادرکننده اقلام بهداشتی باشیم. البته امواج بعدی باز هم ما را گرفتار کرد که بنده روزی به عنوان روزنگار تمام این شرایط را به مردم اعلام می‌کنم.

وی گفت: اروپا بعد از ما گرفتار موج کرونا شد و فهمید که ایران در شرایط تحریم و با دست بسته چگونه توانست در اقیانوس شنا کند وقتی در زمین چمن به دنبال کپسول اکسیژن بودند وقتی دستگاه ونتیلاتور را از پیر به جوان بستند فهمیدند که ایران در شرایط  تحریم چه روزهایی را سپری کرده است.

وی تاکیدکرد: بنده تردید نداریم که درآینده نزدیک جزو پیشتیازان جهان در عرصه مقابله با کرونا خواهیم بود.

وی ابراز امیدواری کرد که با همدلی در مناطق نفت خیز در ارتقای زیرساخت نظام سلامت و استمرار مدیریت بهینه اقتصادی همکاری کنیم و برای اجرای عدالت نظام سلامت یک بسته مناسب قابل دفاع در دراز مدت ارائه دهیم.

وی یادآور شد: در هیچ جای دنیا حتی با درآمد بالا نمی توانند بگویند که بدون نظارت کار پیش برود.   یکی از نگرانی‌های ما این است که دانش را در راستای ارائه خدمت به کار ببریم و از ظرفیت‌ها به نحو مطلوب بهره ببریم.

بیمارستان زمین ماسک مرگ مواد شوینده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر